КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Столиця ЗУНР у Станиславові в 1919 році

Чи буде в Івано-Франківську Меморіальний музей, присвячений цій події?

ZunrПрикарпаття вражає своїми духовними скарбами. Це край з надзвичайно багатими історичними та культурними традиціями, наповнений історією величі та нескореності духу. Історія Прикарпаття оживає завдяки безлічі музеїв, що перебувають як у комунальній власності, так і діють на громадських засадах. Кожен із музеїв зберігає і популяризує цінні колекції археології, живопису, скульптури, іконопису, вишивки, речей побуту, архівних документів та ін. Не лише місто, а й область в цілому можуть пишатися такою кількістю збережених історично-важливих експозицій.

Важливу роль, як для сучасного Івано-Франківська, відіграло проголошення ЗУНР та роль тодішнього Станиславова у подіях 1919 року, про що детально розповідає історик, краєзнавець, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, лауреат обласних історико-краєзнавчих премій імені І. Вагилевича та імені академіка І. Крип'якевича  Богдан Михайлович Гаврилів. Саме він став ініціатором та автором ідеї створення Меморіального музею у нашому місті, присвяченого історії ЗУНР у тодішній столиці Західноукраїнської Народної Республіки. Музей планують відкрити в історично важливій будівлі, де зараз знаходиться Народний дім №1 на вул. Т. Шевченка, 1, яким опікується департамент культури міста Івано-Франківська. Парламент ЗУНР діяв там впродовж п’яти місяців, тому вся увага і зв’язки були зосереджені на місто Станиславів. Багато важливих законів ухвалювалися в стінах теперішнього Народного дому.
«Спочатку у мене виникла ідея створення музею, адже 1 листопада велика річниця від проголошення ЗУНР –  100-річчя, і це надихнуло мене. Як багаторічний дослідник, краєзнавець і фаховий історик я вирішив заручитись підтримкою Національної спілки краєзнавців України, – розповідає Богдан Михайлович. – Після обговорення та узгодження цієї ідеї з колегами-краєзнавцями ми почали шукати розуміння у місцевої влади». Ще один із ініціаторів проекту – Михайло Юрійович Косило – заслужений працівник освіти України, краєзнавець, голова Івано-Франківської організації НСКУ, президент федерації спортивного туризму. Саме він першим підтримав Богдана Гавриліва. Краєзнавці надіслали до міського голови лист з проханням підтримати ідею створення Меморіального музею до 100-річчя ЗУНР.
«Правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України звернулося до обласної ради з пропозицією щодо створення у м. Івано-Франківську музею історії ЗУНР за участі Музею визвольної боротьби ім. С. Бандери та Краєзнавчого музею, які мають відповідні фонди з історії ЗУНР. Наша пропозиція згодом знайшла підтримку, тому маємо надію на реалізацію ідеї. Ми запропонували, що музей буде доцільно створити в приміщені Народного дому №1, де в 1919 році було проголошено Акт Злуки ЗУНР з УНР, а також впродовж п’яти місяців працював парламент ЗУНР в складі 150 депутатів. Музей підкреслить роль Станиславова (Івано-Франківська) як однієї з історичних столиць Української держави – ЗУНР. Музей варто створювати на державному рівні, можливо, як філіал від інших краєзнавчих музеїв», – йдеться у спільному листі Б. Гавриліва і М. Косила до міського голови Руслана Марцінківа. Повноцінне приміщення як для окремого музею, так і для філії знайти сьогодні  досить проблематично. «Головна проблема полягає у тому, що у міста немає відповідних приміщень для створення нових музеїв. Хоч ідея створення такого Меморіального музею хороша, але я як один із ініціаторів розумію усю складність подібного процесу. Більшість історичних будинків знаходяться у приватній власності. Приватна власність захищається Конституцією. Але і музеї місту потрібні. Крім цього, є багато нюансів  технічного плану. Важливо, аби до музею був вільний, широкий доступ. Отож поки що реалізація ідеї потребує об’ємного виконання», – наголошує Михайло Косило.
«Все залежить від сприяння як краєзнавців, так і місцевої влади. Я розумію, що потрібні неабиякі зусилля для створення такого музею, багато фінансів... Та вважаю, що ідея того варта. Плануємо підготувати тематичні експозиції: «Листопадовий зрив у Львові 1918р.», «Січові стрільці – основа Української Галицької Армії», «Три столиці ЗУНР (1918—1919рр.)», «Діячі ЗУНР з Прикарпаття», «Третя столиця ЗУНР в Станиславові», «Збережені пам’ятки ЗУНР у Івано-Франківську», «Вшанування пам’яті діячів ЗУНР на Прикарпатті і т.д.», – розповідає Богдан Гаврилів.
Поки що є лише позитивне рішення  мера міста щодо виділення кімнати для створення Меморіального музею. Зараз там тривають ремонтні роботи. Як зазначають краєзнавці, вони отримали повне розуміння від міської та обласної влади. А от чи встигнуть із створенням експозицій у музеї – поки що невідомо. Окрім цього, до 100-річчя ЗУНР будуть відкриті експозиційні виставки із фондів Музею визвольної боротьби, а в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбудуться різні виступи, тож подія буде окремо висвітлюватись у всіх можливих варіантах.
Каріна МИКОЛЮК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники