КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Столиця ЗУНР у Станиславові в 1919 році

Чи буде в Івано-Франківську Меморіальний музей, присвячений цій події?

ZunrПрикарпаття вражає своїми духовними скарбами. Це край з надзвичайно багатими історичними та культурними традиціями, наповнений історією величі та нескореності духу. Історія Прикарпаття оживає завдяки безлічі музеїв, що перебувають як у комунальній власності, так і діють на громадських засадах. Кожен із музеїв зберігає і популяризує цінні колекції археології, живопису, скульптури, іконопису, вишивки, речей побуту, архівних документів та ін. Не лише місто, а й область в цілому можуть пишатися такою кількістю збережених історично-важливих експозицій.

Важливу роль, як для сучасного Івано-Франківська, відіграло проголошення ЗУНР та роль тодішнього Станиславова у подіях 1919 року, про що детально розповідає історик, краєзнавець, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, лауреат обласних історико-краєзнавчих премій імені І. Вагилевича та імені академіка І. Крип'якевича  Богдан Михайлович Гаврилів. Саме він став ініціатором та автором ідеї створення Меморіального музею у нашому місті, присвяченого історії ЗУНР у тодішній столиці Західноукраїнської Народної Республіки. Музей планують відкрити в історично важливій будівлі, де зараз знаходиться Народний дім №1 на вул. Т. Шевченка, 1, яким опікується департамент культури міста Івано-Франківська. Парламент ЗУНР діяв там впродовж п’яти місяців, тому вся увага і зв’язки були зосереджені на місто Станиславів. Багато важливих законів ухвалювалися в стінах теперішнього Народного дому.
«Спочатку у мене виникла ідея створення музею, адже 1 листопада велика річниця від проголошення ЗУНР –  100-річчя, і це надихнуло мене. Як багаторічний дослідник, краєзнавець і фаховий історик я вирішив заручитись підтримкою Національної спілки краєзнавців України, – розповідає Богдан Михайлович. – Після обговорення та узгодження цієї ідеї з колегами-краєзнавцями ми почали шукати розуміння у місцевої влади». Ще один із ініціаторів проекту – Михайло Юрійович Косило – заслужений працівник освіти України, краєзнавець, голова Івано-Франківської організації НСКУ, президент федерації спортивного туризму. Саме він першим підтримав Богдана Гавриліва. Краєзнавці надіслали до міського голови лист з проханням підтримати ідею створення Меморіального музею до 100-річчя ЗУНР.
«Правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України звернулося до обласної ради з пропозицією щодо створення у м. Івано-Франківську музею історії ЗУНР за участі Музею визвольної боротьби ім. С. Бандери та Краєзнавчого музею, які мають відповідні фонди з історії ЗУНР. Наша пропозиція згодом знайшла підтримку, тому маємо надію на реалізацію ідеї. Ми запропонували, що музей буде доцільно створити в приміщені Народного дому №1, де в 1919 році було проголошено Акт Злуки ЗУНР з УНР, а також впродовж п’яти місяців працював парламент ЗУНР в складі 150 депутатів. Музей підкреслить роль Станиславова (Івано-Франківська) як однієї з історичних столиць Української держави – ЗУНР. Музей варто створювати на державному рівні, можливо, як філіал від інших краєзнавчих музеїв», – йдеться у спільному листі Б. Гавриліва і М. Косила до міського голови Руслана Марцінківа. Повноцінне приміщення як для окремого музею, так і для філії знайти сьогодні  досить проблематично. «Головна проблема полягає у тому, що у міста немає відповідних приміщень для створення нових музеїв. Хоч ідея створення такого Меморіального музею хороша, але я як один із ініціаторів розумію усю складність подібного процесу. Більшість історичних будинків знаходяться у приватній власності. Приватна власність захищається Конституцією. Але і музеї місту потрібні. Крім цього, є багато нюансів  технічного плану. Важливо, аби до музею був вільний, широкий доступ. Отож поки що реалізація ідеї потребує об’ємного виконання», – наголошує Михайло Косило.
«Все залежить від сприяння як краєзнавців, так і місцевої влади. Я розумію, що потрібні неабиякі зусилля для створення такого музею, багато фінансів... Та вважаю, що ідея того варта. Плануємо підготувати тематичні експозиції: «Листопадовий зрив у Львові 1918р.», «Січові стрільці – основа Української Галицької Армії», «Три столиці ЗУНР (1918—1919рр.)», «Діячі ЗУНР з Прикарпаття», «Третя столиця ЗУНР в Станиславові», «Збережені пам’ятки ЗУНР у Івано-Франківську», «Вшанування пам’яті діячів ЗУНР на Прикарпатті і т.д.», – розповідає Богдан Гаврилів.
Поки що є лише позитивне рішення  мера міста щодо виділення кімнати для створення Меморіального музею. Зараз там тривають ремонтні роботи. Як зазначають краєзнавці, вони отримали повне розуміння від міської та обласної влади. А от чи встигнуть із створенням експозицій у музеї – поки що невідомо. Окрім цього, до 100-річчя ЗУНР будуть відкриті експозиційні виставки із фондів Музею визвольної боротьби, а в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбудуться різні виступи, тож подія буде окремо висвітлюватись у всіх можливих варіантах.
Каріна МИКОЛЮК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники