КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Суперечності генплану

Іванофранківці проти тотальної забудови міста і вимагають більше зелених зон, дитячих і спортивних майданчиків, шкіл та дитсадків

GenplanІвано-Франківськ з третьої спроби готується  до затвердження коректури генерального плану міста. Розроблений київським «Діпромістом» проект головного містобудівного документа обласного центру Прикарпаття викликав несприйняття   частини містян і дискусії в професійних колах. Іванофранківці виступають проти тотальної забудови міста і вимагають більше зелених зон, дитячих і спортивних майданчиків, шкіл та дитсадків. А обласна організація Національної спілки архітекторів констатувала «критично низьку якість» опрацювання території, урбаністичних особливостей і проблематики міста та заявила, що у разі затвердження проекту змін чинний генеральний план втратить ознаки основного виду містобудівної документації  на  місцевому рівні,  призначеного для обґрунтування довгострокової стратегії комплексного планування та забудови території населеного пункту.

Водночас міський голова Руслан Марцінків переконаний, що ухвалення змін до генплану дасть змогу побороти хаотичну забудову. А тим часом з 1 вересня в Україні набула чинності низка нових державних будівельних норм, які мають суттєво змінити підходи до організації міського простору, будівництва і планування територій та зробити проживання в населених пунктах комфортнішим. Щоправда, все це стосуватиметься проектування і будівництва нових об’єктів та реконструкції існуючих. В проекті коректури генплану Івано-Франківська, який розробляли до набуття ними чинності, вимоги нових ДБН наразі не враховані, а низка будівельних компаній України вже оскаржують їх в судах…
Комфорт і безпека
Державні будівельні норми – документи, які регламентують проектування та будівництво різноманітних будівель і споруд, кварталів, вулиць, об’єктів транспортної інфраструктури. Наразі чинними є понад 180 будівельних норм, з яких 109 діючих ДБН, а решта – інші галузеві будівельні норми, 25% з яких є застарілими та потребують оновлення. Нові ДБН в Україні розробляли з використанням європейських стандартів. Окрім так званих «червоних ліній» доріг, вони передбачають впровадження «блакитних ліній» обмеження висотності забудови, «зелених ліній» регулювання забудови в зелених зонах та «жовтих ліній» обмеження забудови зон можливих завалів будівель для шляхів евакуації у разі надзвичайних ситуацій.
Нові норми обмежують максимальну висоту і щільність забудови залежно від кількості мешканців населеного пункту. У селах будинки відтепер можуть мати не більше чотирьох поверхів, у селищах міського типу – не більше п’яти. У містах з населенням до 50 тисяч не більше дев’яти поверхів, до 100 тис. – не більше 16 поверхів. Поверховість будинків у містах з населенням понад 100 тис. регулюватиметься їхніми містопланувальними документами. Максимальна щільність забудови для чотириповерхових будинків має складати 45%, для 5-8-поверхових – 40%, для 12-25-поверхових – 30%. Це дозволить обмежити щільність населення на 1 гектар до 450 осіб, щоправда, з можливістю збільшення на 20% – до 540 осіб. Іншими словами, чим більша поверховість будинку, тим менше землі має відводитися безпосередньо під його будівництво і тим більше на його прибудинкову територію.
Додамо, що нові норми забороняють паркування транспорту в середині житлових кварталів та на тротуарах. Стоянки рекомендується розміщувати на периферії житлових районів, міжмагістральних територіях та на віддалі від дитячих майданчиків і зон відпочинку. А в історичних і центральних районах міст можуть бути лише підземні паркінги.
Водночас нові ДБН дозволяють розміщувати в житлових будинках дошкільні навчальні заклади. Для закладів до 120 місць можна буде відводити приміщення 1-2 поверхів, а заклади до 160 місць – прибудовувати до глухого торця житлового будинку.
Дорожні новації
Кардинальне оновлення отримали так звані дорожні ДБН. Вони дали змогу звужувати проїжджі частини доріг з теперішніх 3,5-3,75 метра до 2,75 м на невеликих вулицях житлової забудови, до 3 м на магістральних вулицях міського та районного значення і до 3,5 м на магістралях безперервного руху, що є європейською практикою. Дороги з меншою шириною смуг руху підсвідомо спонукатимуть водіїв бути обережнішими та їхати з меншою швидкістю. До речі, завдяки таким змінам у Івано-Франківську на шляхопроводі через колію на вулиці Незалежності, перед перехрестям з вулицею Залізничною, вже офіційно вдалося влаштувати три смуги руху і нанести відповідну розмітку.
На вулицях, які мають дві і більше смуг руху в одному напрямку, нові норми зобов’язують влаштовувати острівці безпеки на нерегульованих пішохідних переходах або робити їх регульованими, встановлюючи світлофори. Усі переходи мають бути доступними для так званих маломобільних груп населення, людей з інвалідністю, батьків з дитячими візками – без перепадів висот, або в одному рівні з тротуарами, а світлофори мають бути обладнані звуковими сигналами. Також нові ДБН зобов’язують влаштовувати велосмуги і велодоріжки, переважно одностороннього руху. Там, де вони пролягатимуть по краю проїжджої частини вулиць, решітки дощоприймачів повинні бути вмонтованими в бордюри, щоб у них не потрапляли колеса велосипедів. Розташування ж люків та дощоприймачів на тротуарах нові ДБН взагалі забороняють.
Нові норми передбачають, що міста з населенням понад 100 тис. мешканців мають розробляти комплексні транспортні схеми на 30-40 років. Це окремий документ на основі генерального плану, який визначатиме класи вулиць, принципи будівництва перехресть і транспортних розв’язок, розрахунок інтенсивності та швидкості руху.
Відтермінована дія
Як уже зазначалось, вимоги нових ДБН стосуватимуться лише нових об’єктів та реконструкції існуючих, проекти яких розроблятимуть після набуття ними чинності з 1 вересня цього року. Тобто реально наслідки цих змін можна буде побачити і оцінити за три-п’ять, а то й більше років.
Останнім часом на кожному засіданні сесії міської ради депутати ухвалювали пакети містобудівної документації щодо уточнення вимог чинного генплану, розроблення і затвердження детальних планів територій. Чи не тому, що треба було встигнути до набуття чинності нових ДБН, бо ж ділянки для будівництва відведені чи придбані, проекти розроблені, фундаменти закладені і вже розпочалося зведення стін.
А скільки у місті випадків, коли спершу починали будівництво, а потім різними шляхами, в тому числі й через суди, намагаються його узаконити? Або, скажімо, отримав хтось дозвіл на п’ять поверхів, у проекті уже з’явилося дев’ять, а будують 10-11 з мансардами? І жодного випадку знесення «незаконних» поверхів, чи взагалі незаконних будов, про існування яких говорить навіть міський голова. Тобто проблема не так в існуванні чи відсутності певних норм і обмежень забудови та будівництва, як в їх недотриманні і відсутності покарання за це. Зрештою, всі ці норми і правила – для законослухняних забудовників, а в законодавстві є чимало прогалин, які дозволяють обходити будь-які норми і правила.
На думку деяких фахівців, в оновлених ДБНах взагалі нема жодних кардинальних змін, які регулюють будівництво саме будинків, бо у тому чи іншому вигляді вони вже й так існували. Адже якщо дотримуватись й попередніх будівельних норм, то площа будівництва багатоповерхівки не може перевищувати 30-35% виділеної земельної ділянки, бо треба витримати всі необхідні відступи від охоронних зон, сусідніх будівель, доріг, передбачити дитячі майданчики і контейнерні для сміття тощо. То лише івано-франківські забудoвники, як жартував колись один з попередніх керівників міста, взяли за правило, що «площа забудови має дорівнювати площі земельної ділянки». І будували, будують і будуть будувати. Відповідно до нового генплану.
Більше, вище, щільніше
Чинний генплан Івано-Франківська розробили у 2000 році на розрахунковий період до 2026 року. Більшість передбачених ним інфраструктурних проектів або не реалізовані, або реалізовані частково. Натомість багатоквартирне багатоповерхове житлове будівництво за цей час набуло небаченого розвою і склало 145,2% від прогнозованого показника. Кількість побудованого житла уже зараз перевищує прогнозовані показники можливого населення на розрахунковий період чинного генплану майже вдвічі. Фактично забудованою є понад 85% території міста. Житлова забудова займає понад 40%. Водночас частка озеленених територій є досить низькою, а існуюча рекреаційна зона не відповідає сучасним потребам та нормативам. Дефіцит зелених насаджень складає 74,98 га. У відкоригованому генплані його планують покрити за рахунок створення 28 нових зелених зон – садів, парків і скверів загальною площею 75,07 га.
При цьому на розрахунковий період нова багатоквартирна забудова в існуючих межах міста запроектована на 53 майданчиках загальною площею майже 117,54 га. 77% нового багатоквартирного будівництва запроектовано на територіях винесення промислових підприємств, комунально-складських об’єктів та військових частин, 10,3% – за рахунок ущільнення кварталів і лише 6,7% – на вільних від забудови територіях. Також передбачається реконструкція чотирьох ділянок садибної забудови та садових товариств. Крім того, уже на позарозрахунковий період запроектовано 34 будмайданчики для багатоповерхівок теж за рахунок реконструкції садибної забудови.
Проект коректури генплану не передбачає збільшення території міста, а лише ефективніше її використання. Водночас, за даними цифрової карти Івано-Франківська, з’ясувалося, що майже 192 га його території є необлікованими. Також реальний аналіз містобудівного освоєння виявив незначні резерви територій під багатоповерхове будівництво на дев’яти вільних від забудови  майданчиках площею 5,35 га і на 15 майданчиках площею 7,84 га території можливого ущільнення забудови. Згідно зі змінами до генерального плану, передбачається нова багатоквартирна забудова на площі 109,7 га, з яких 5,35 га вільних територій, 96,33 га виносу промислових і комунально-складських об’єктів та 8,02 га території реконструкції садибної забудови. Нова ж садибна забудова передбачена на площі 105,6 га.
Проект коригування генплану передбачає будівництво у місті 13 дошкільних навчальних закладів на 1300 місць. Але дефіцит місць у ДНЗ на розрахунковий період складатиме до 2975 місць і покрити його повністю не вдасться. Тому проектанти пропонують розташовувати ДНЗ у вбудовано-прибудованих приміщеннях, що, до речі, й передбачають згадані нові ДБН, а також у зонах приватної садибної забудови на викуплених земельних ділянках. Також у місті є значний дефіцит фізкультурно-оздоровчих закладів. Враховуючи, що землі  для їх розміщення відсутні, такі заклади пропонується будувати на територіях проектної громадської забудови.
Стах МІРЧУК

Коментар фахівця

Артур ПРОКІПЧУК, заступник директора міського департаменту містобудування та архітектури з питань генплану та містобудівного кадастру:
– Проект коригування генерального плану розроблявся ще до набуття чинності нових ДБН щодо планування територій. Але на основі ухваленого проекту коригування генплану для повноти містобудівної документації ми замовимо проектанту виготовлення схем обмежувальних «блакитних», «зелених» та «жовтих» ліній забудови. До того часу всі ці «різнокольорові» лінії будуть відображені при розробленні детальних планів території і враховуватимуться при видачі містобудівних умов і обмежень на будівництво. Для пересічних мешканців нові ДБН – це позитив, бо, відповідно до нових норм розміщення споруд, у місті буде менше можливостей забудовувати кожен клаптик землі.  Також для міста позитив у тому, що нові ДБН дозволяють розташовувати дошкільні навчальні заклади у вбудовано-прибудованих приміщеннях. Є суттєві нововведення щодо індивідуального житлового будівництва. Якщо раніше в садибній забудові дозволялося будувати будинки на чотири поверхи, то тепер –  на три. В селах можна буде будувати будинки максимум на чотири поверхи на територіях багатоквартирної забудови і на три поверхи на територіях садибної забудови.

А проектанти хто?

Минулої п’ятниці в Івано-Франківську відбулися другі громадські слухання щодо проекту коригування генерального плану міста. Присутні на них мешканці обурювалися, що на громадські слухання знову не прибули представники розробника проекту – столичного «Діпроміста», до яких у людей накопичилося чимало питань. А відповідати на них довелося директорові департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Орестові Кошику.

Найперше він зазначив, що багато питань до розробників проекту коригування генплану є не лише у мешканців міста, але й у представників міської влади, які теж не погоджуються з певними запропонованими проектантами планувальними рішеннями. За словами О. Кошика, загалом до проекту коригування генплану надійшло дві сотні пропозицій, які передали проектантам для подальшого врахування. Зокрема, це стосується збереження низки уже сформованих компактних територій садибної забудови. «Ми зараз намагаємося врегулювати питання зменшення багатоповерхової забудови і збільшення кількості зелених зон у генплані», – повідомив директор департаменту містобудування.
Присутніх на громадських слуханнях цікавила подальша доля територій поблизу міського озера і будівництво на вулиці Шевченка. О. Кошик заявив, що позиція міської влади незмінна – біля озера необхідно зберегти зелені зони і не допускати нового будівництва на вулиці Шевченка. «Існує ухвалений міською радою мораторій на забудову міського озера і вулиці Шевченка, який ніхто не відміняв», – сказав він. А мешканці мікрорайону Південного бульвару, вулиць Короля Данила, Биха та прилеглих поскаржились на відсутність дитячих майданчиків і запропонували передбачити їх на територіях поблизу озера.
Мешканці мікрорайону вулиць Молодіжної, Покутської та Гната Хоткевича побоюються, щоб не зменшилась територія прилеглого парку і на місці малоповерхової забудови згодом не з’явились багатоповерхівки. «Існуюча територія парку відведена і закріплена за парком. На вулиці Покутській проектом генплану зараз дійсно передбачена багатоквартирна, але малоповерхова забудова. Ми ж пропонуємо змінити її на садибну», – повідомив О. Кошик. Те ж саме стосується і району вулиць Зв’язкової-Української.
Під час громадських слухань також порушили й питання проектних доріг та будівництва нового моста з вулиці Берегової до Пасічної. Зокрема, мешканці Пасічної кажуть, що передбачене проектом генплану будівництво моста, який під кутом виходитиме на дорогу до обласної лікарні, є нелогічним, бо новий транспортний шлях проходитиме через густонаселений район. Натомість вони пропонують будувати міст прямо, попри так зване «Німецьке озеро», з виходом на дорогу позаду обласної лікарні.
Пролунала на громадських слуханнях і радикальна пропозиція у такому вигляді проект генплану не розглядати і не ухвалювати, оскільки його текстова і графічна частини  суперечать одна одній. У текстовій частині йдеться про те, що містові не вистачає зелених і рекреаційних зон, спортивних споруд і дитсадків, а на графічній частині більшість території позначена під багатоповерхове житлове будівництво, план з якого на проектний період чинного генплану до 2026 року уже зараз перевиконаний вдвічі.
Іван ГІРАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники