КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

Свідомий крок у небуття

Суїцид – акт самогубства, який здійснюється у стані сильного душевного розладу або під впливом психічного захворювання; усвідомлений акт самоусунення з життя під впливом гострих психотравмуючих ситуацій, при яких власне життя як вища цінність втрачає сенс.
Що ж змушує людину вдаватись до цієї крайньої міри?
Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я нарахували майже 800 причин самогубств, серед яких страх перед покаранням, домашні образи, пристрасті, фінансові втрати, хвороби…
Сімейні конфлікти, до речі, спричинюють 60-80% суїцидів. Здебільшого це – несправедливе ставлення, образи, звинувачення, приниження, недостатня увага, ревнощі, подружня зрада. Розлучення, хвороба чи смерть близьких, нерозділене кохання, статева неспроможність. З іншого боку, по статистиці люди, які перебувають у шлюбі вчиняють самогубство значно рідше, ніж холостяки, або розлучені. Великий рівень суїцидів спостерігається серед людей, які втратили партнера – вони покінчують з життям утричі частіше, ніж сімейні.

На початку ХХ століття було з’ясовано, що на рівень суїцидальності впливають також нові технічні засоби передавання інформації: радіо, телебачення, Інтернет. У час бурхливого розвитку засобів масової інформації, комп’ютерних ігор із поширеним у них садистсько-мазохістським смакуванням смерті, у тому числі й суїцидальної, ці тенденції поглибились. Не сприяють зниженню рівня самогубств і такі супутники науково-технічного прогресу у суспільстві, як загроза економічних і технологічних катастроф, екологічний дискомфорт від надмірного скупчення людей у забруднених, неестетичних, гнітючих містах, інтенсифікація контактів, надмірні емоційні навантаження тих, хто прагне зробити кар’єру.
Інша група дослідників стверджує протилежне – рівень життя і кількість самогубств не пов’язані між собою. Красномовним прикладом тому може служити Швеція – одна з високорозвинутих і багатих країн Європи, вона протягом 10 років є одним із лідерів за кількістю суїцидів.
Життєві реалії й наукові дослідження засвідчують тісний взаємозв’язок між наркоманією, алкоголізмом, депресією і суїцидальною поведінкою. Статистика свідчить, алкоголь за життя вживали 60% самогубць, хоча безпосередньо перед самовбивством алкоголь вживається тільки у 8% випадків, наркотики – у 4%.
Ми перерахували найпоширеніші причини, що призводять до суїцидів. Що ж до суспільних категорій, які найбільш схильні до скоєння подібних вчинків, то найвищий показник самогубств відзначається серед психічно хворих, хронічних алкоголіків, наркоманів, інвалідів. До «групи ризику» можна також віднести літніх людей, засуджених, а також дітей і підлітків. До речі, кількість самогубств, скоєних дітьми, збільшується, а вік зменшується. За останні роки, кількість самогубств серед молоді збільшилась у 3 рази. Основні причини – невдачі у навчанні, конфлікти із родичами, однолітками, страх перед майбутнім, самотність, розчарування у коханні. За даними центру досліджень дитинства Українського НДІ, у 27% дітей віком від 10 до 17 років час від часу з’являються суїцидальні думки. Крім того, більшість дитячих самогубств, стверджують спеціалісти, пов’язана не з психічними захворюваннями, як здається на перший погляд, а з недоліками морального виховання. До важливих чинників суїцидальності неповнолітніх можна віднести ще й такі: втрата батьківської любові, нерозділене кохання, розлучення батьків, що породжує відчай, образу, ревнощі, вражене самолюбство, приниження, знущання, вагітність, які породжують відчай, страх, тривогу, при нестійкій, ще не повністю сформованій психіці.
Щодо способів, у які найчастіше самогубці йдуть з життя, то згадана вже раніше Всесвітня організація охорони здоров’я налічує їх аж 80:
— повішення – саме цей спосіб вибирає більшість самогубць;
— вогнепальна зброя;
— отруєння (від передозування лікарських засобів гине 15-18% самовбивць);
— дослідники припускають, що значний відсоток з числа фатальних ДТП з одиничною жертвою – теж фактичні суїциди.
Феномен самовбивства відомий з давніх-давен. Суїциди здiйснювалися протягом всієї історії людства. Наприклад, у Древній Греції самогубство взагалі не засуджувалось. Деякі школи грецької філософії схвалювали суїцид в особливих ситуаціях. В часи Древнього Риму суїцид був доволі розповсюдженим явищем, особливо серед грецьких рабів. Іудейська релігія, що підкреслює святість людського життя, навпаки, засуджувала його.
Юридичні установки по відношенню до самогубства також змінювались. Англійський закон забороняв суїцид та застосовував покарання до осіб, які виявляли спроби нанесення собі шкоди. Деякі азіатські культури дотримувались більш терпимого ставлення до суїциду. Наприклад, у ряді областей Індії і Китаю звичним було самогубство вдів після смерті чоловіків. Інші типові мотиви – спробу уникнути полону під час війни, небажання людей похилого віку ставати тягарем для сім’ї. У Японії багато воїнів і представників шляхетних класів використовували суїцид як покарання за злочин і єдиний гідний спосіб позбавити від ганьби себе і свою сім’ю. У той же час в історії мусульман суїцид – явище рідкісне, суворо заборонене Кораном.
Нині у більшості сучасних культур законодавчі заборони, суспільна мораль або релігійні табу перешкоджають здійсненню самогубства. І все ж вони є невід’ємним фактом сьогодення. Крім того, предметом палких суперечок сьогодні стало вживання швидкодіючих препаратів, що призводять до летального наслідку, призначених лікарем з метою покласти край стражданням хворого з виснажливою смертельною хворобою, так звана евтаназія.
Та як би там не було, психоаналітики вважають, що винуватих у самогубстві, як правило, немає. Це – рішення самої людини. Розпоряджатися своїм життям – невід’ємне право кожної особистості. Та все ж необхідно відшукувати інші методи для вирішення власних проблем. Не бійтеся звертатися у скрутній ситуації по допомогу до близьких людей, друзів, працівників соціальних служб. Випробуйте усі можливі шляхи виходу. Позбавити себе життя легко – неможливо повернутися назад і виправити скоєне.

ДПРЧ-1 м.Івано-Франківськ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники