КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Свій свічний заводик

biznes-1Як розпочати бізнес під час кризи  
Думка розпочати власну справу час від часу навідує голову кожного найманого працівника. Змінити марудну офісну роботу на заняття до душі, більше заробляти, пересісти із тролейбуса на власну автівку та врешті просто стати самому собі начальником – ну хіба не мрія? Перспектива вабить, та до діла змушує взятися далеко не всіх. Багато «але», пов’язаних із пошуком первинного капіталу, неграмотним прорахуванням витрат і банальним страхом провалу, за словами фахівців з консалтингу, поховали під собою сотні чудових бізнес-ідей, втілення яких могло б принести своїм власникам успіх та омріяну фінансову незалежність.

Нині до списку негативних факторів додалася затяжна економічна криза. Але і за цих умов робити бізнес можна – і треба. Для цього зовсім не обов’язково володіти великим стартовим капіталом, стверджують фахівці. А та ж таки криза на шляху до втілення вашої бізнес-ідеї може стати як гальмом, так і навпаки – гарною відправною точкою та додатковим фактором сприяння.

Не бійтеся кризи
«Криза — найбільш сприятливий момент для старту нових бізнес-проектів, оскільки на ринку з’являється більше вільного місця. Криза дуже добре показує «хто є хто», а більшість неефективних, непрофесійних та неякісних бізнесів просто ідуть з ринку», – вважає експерт зі стратегії та маркетингу Громадської Школи Бізнесу, голова бізнес-клубу «Клуб Ділових Людей» Микола Савуляк.
На руку підприємцям-початківцям грають такі фактори, як зниження конкуренції, поступливість постачальників та партнерів, можливість найняти кращого фахівця на вигідніших умовах, що в період стабільності було б зробити набагато складніше.
Зміна попиту і споживчих настроїв в період кризи часто провокує появу нових – цілком незаповнених ринкових ніш.  Головне, вчасно розгледіти тенденції незадоволеного попиту. Бути спостережливим, відчувати настрій і потреби ринку, щоб відповісти на них пропозицією – одна з найбільш важливих умов вдалого старту в період кризи.
Відштовхуючись від цього, і потрібно обирати сферу діяльності, за умови, що у вас немає конкретної бізнес-ідеї. Найбільш перспективною для старту фахівці однозначно називають сферу послуг та імпортозаміщення. Майбутнє є в діяльності, що пов’язана із послугами, які заощаджують доходи населення. Такі як ремонт взуття, одягу, продаж секонд-хенду. Другого дихання набуде інтернет, куди мігрують багато торговельних підприємств, інформаційний і рекламний бізнес. Цей процес у сфері торгівлі одягом та взуттям помітний вже нині.
Але іти можна і всупереч тенденціям, обираючи те, у що ви готові вкладати не лише гроші, а й душу. Якщо це  кулінарія, то гарним варіантом стартапу стане, приміром, домашня випічка на замовлення. В тренді –  дитячі іграшки ручної роботи, автентичні аксесуари чи елементи одягу. Ідей – неорана цілина. Просто сядьте і подумайте, яке заняття вам до вподоби і що вдається найкраще.
Підключіть трохи фантазії. Вдало прорекламована, популярністю може користуватися навіть послуга «Чоловік на годину», наприклад, для допомоги жінкам в ремонті по дому. Або така екзотика, як рибний пілінг. Якщо встановити на неї доступну ціну, успіх гарантований.
«Головне  пам’ятати, що ринок «зсунувся» у нижню цінову категорію, тому краще працювати «на обороті» з оптимальною ціновою політикою, – настановляє Микола Савуляк. – Ризиковими є ті бізнеси, які вимагають великих капіталовкладень і мають довгу оборотність».
Якщо бізнес-ідея у вас є, проаналізуйте її «успішність», тобто затребуваність на ринку. Для цього задайте собі запитання, чи матиме продукт чи послуга достатню кількість потенційних клієнтів. Визначення цільової аудиторії – один з ключових факторів вдалого стартапу. Тому до процесу її визначення Микола Савуляк радить підійти серйозно і ретельно: виписати усіх потенційних клієнтів майбутнього проекту та  визначити потреби цих клієнтів (усіх!). Найкраще запитати про них самих клієнтів. Далі – згрупувати клієнтів зі схожими потребами. Вибрати найбільш цікаві групи, зважаючи на конкурентів та їх сильні/слабкі сторони. Інші групи клієнтів відкинути. Змоделювати товари/послуги, які можуть оптимально задовольнити потреби наших клієнтів. Вибрати лише одного або максимум двох ключових клієнтів, під яких ви створюватимете товари/послуги, операційну структуру, корпоративну культуру тощо.
Не варто відразу кидатися у вир з головою, намагаючись конкурувати зі старожилами ринку в обраній ніші. Найбільш цікаві для початківців ті проекти, які можна розпочати з мінімальними капіталовкладеннями, щоб мінімізувати ризики.
«Івано-Франківськ – місто студентів та молоді, місто, де активно розвивається будівництво, туризм, торгівля і послуги. Новим і дуже цікавим є напрямок ІТ. Зважаючи на те, що Європа привідкрила для нас двері, цікавими є виробничі проекти, орієнтовані на експортну діяльність», – додає Микола Савуляк.

Розрахуйте план
Основний критерій успішності будь-якого бізнесу – його прибутковість. Чи відповідає йому ваш проект, також необхідно визначити заздалегідь, аби не довелося довідатися про протилежне на практиці.
«Часто люди, які створюють стартапи, не прораховують свої витрати і прибутки. Класика жанру – вкласти купу грошей без детальних прорахунків і визначення своєї аудиторії, а потім виявити, що все це ніяк не окуповується», – розповідає директор центру розвитку підприємництва «Бізнес-Інкубатор» при ІФНТУНГ Уляна Бережницька.
Наперед розрахувати потрібно разові витрати, тобто передпочаткові, та поточні – щомісячні. Для цього доведеться вивчити тонкощі бухгалтерії, систему оподаткування. Допомогти тут може найнятий фахівець відповідного профілю. Або і безкоштовна консультація у «Бізнес-Інкубаторі», що фінансується з міського бюджету. Там ви отримаєте не лише комплексну оцінку вашого проекту, а й робочий стіл, комп’ютер та головне – можливість перебувати у колі таких же підприємців-початківців, як і ви.
«Що більш важливо, ніж стартовий капітал, — це практичні знання, досвід інших та ділові контакти, – впевнений Микола Савуляк. –  Успішні керівники і власники бізнесу вчаться все життя та інвестують свій час і ресурси в налагодження контактів з потенційними клієнтами чи партнерами. Щоб бути успішним, потрібно спілкуватись з успішними людьми».
Конкурувати за рахунок більш низьких цін – не найуспішніший в довгостроковій перспективі сценарій в кризовий час. Потрібно дати клієнту преференції, що не виражаються в грошовому еквіваленті. Це можуть бути переваги в сервісі, комунікаціях. Важливо бути гнучким, підлаштовуватися під потреби ринку, робити все, щоб клієнтові було легко і зручно з вами працювати.

Знайдіть партнера
Важкий підйом на старті бізнесу може полегшити партнерство. Одна голова добре, а дві краще. Можна розбиратися в рецептах, але нічого не розуміти в договорах, і навпаки.
Юрій Сулик, засновник Івано-Франківської школи Йоги та йога-центр «Yoga IF School»  – одного з найвдаліших стартапів України, що за три роки переріс в йога-формацію з багатьма вже реалізованими проектами (такими як міжнародний, найбільший в Україні, фестиваль йоги «Carpathian Yoga Fest», з декількома інтернет-магазинами та всеукраїнською франшизою), вважає факторами успіху своєї справи дві речі:
«Це те, що вся наша діяльність  ідейна, нею ми займаємось не заради бізнесу. Та команда, яка зібралася і спільними зусиллями якої ми реалізуємо всі наші проекти».
Партнерство в бізнесі вигідне фінансово. Разом з партнером можна вкласти спільні гроші у стартовий капітал, таким чином уникнути потреби залазити у борги. Хоча, за словами Миколи Савуляка, для реалізації багатьох бізнес-проектів стартовий капітал взагалі не потрібен або його розмір може складати до тисячі доларів для мінімальних основних фондів.
«Якщо ви досі не вели бізнес, то вкладати більші кошти в свій перший стартап не рекомендую, – каже Микола Савуляк. – Також треба зважити на те, що перший прибуток проект може принести через 3-6-12 місяців, тому фінансова подушка або підтримка батьків має бути».
Жоден фахівець із точністю не зможе передбачити ваш клієнтопотік. А успішний результат або провал залежить саме від цього фактора. Заміри, прорахунки, коефіцієнти інколи просто не діють  з невідомих причин. Крім того, на рівному місці можуть виникнути додаткові витрати.
«Наш стартовий капітал перед відкриттям виріс приблизно вдвічі, порівняно з попередніми розрахунками, – розповідає Юрій Сулик. – Несподіваними витратами були значні додаткові кошти на ремонт. В нашому випадку це гідроізоляція, значні витрати на складну каналізаційну систему. Тому добре оглядайте, бажано зі спеціалістами, приміщення, яке ви хочете купити чи взяти в оренду».
Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники