КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Своя «Велика перерва»

vechirna shkolaВ єдиній у місті вечірній школі педагоги живуть турботами дорослих учнів
Поняття вечірньої школи для більшості пересічних українців дуже мало знайоме або й узагалі невідоме. Про такий тип навчального закладу ми пам’ятаємо хіба що з доброго радянського фільму «Велика перерва», де за однією партою вчилися всі ті, хто не встигали отримати середню освіту через свою постійну зайнятість. Вчилися вони, як правило, у вечірні години після роботи. Герої фільму були змушені працювати, щоби мати можливість навчатися у вечірній школі. Здавалося б, сьогодні це не актуально. Та де там. В Івано-Франківську також діє вечірня школа. От тільки умови відрізняються від тих, які були у радянський період. Тепер до вечірки йдуть ті, кому вкрай потрібно мати повну середню освіту.

Двоповерхова будівля майже у самісінькому центрі міста чимось нагадує компактний дитячий садок. Тут усе, як у звичній для нашого ока загальноосвітній школі – стінгазети учнів школи, класні кімнати. От тільки розклад уроків трохи відрізняється. Навчання тут відбувається ввечері – з 17-ї до 21.30. Екскурсію цим невеликим навчальним закладом проводить сама директорка Наталя Стефанишина. Жінка особисто відчиняє двері в усі класні кімнати, демонструє своє господарство – тут усюди охайно, прибрано. Є окремий комп’ютерний клас, жаліється, що ще не розжилися на мультимедійне обладнання. Словом, візуально ніяких відмінностей від загальноосвітніх шкіл. От тільки вдень у шкільних коридорах тихо, вони наповнюються учнівським галасом лише ввечері.
Поки що це єдина у місті школа, в котрій уже навчаються у дванадцятому класі. Тут за одною партою можуть сидіти люди різного віку та професій, але у всіх них єдине прагнення – здобути атестат про повну середню освіту.
За роки незалежності вечірня школа скоротила кількість учнів вдесятеро. Якщо минулого року їх ще було 100, то тепер тільки 51. Але впродовж року ця кількість постійно змінюється. Клас відкривають при наявності як мінімум 9 учнів. В основному це міські діти – старшокласники, бо зараз у вечірній школі є 10, 11 і 12 класи.
Нещодавно виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вирішив для надання освітніх послуг неповнолітнім ув’язненим, котрі не мають повної загальної освіти, закріпити Івано-Франківський слідчий ізолятор за Івано-Франківською вечірньою школою ІІ-ІІІ ступенів № 1. Зараз під тимчасовим утриманням перебуває четверо неповнолітніх – один учень дев’ятого класу і три десятикласники. Як повідомила директор вечірньої школи, відтепер навчати у СІЗО можна навіть одного учня.
«Ми намагаємось навчити наших дітей. Вчителі відносяться з повагою до дітей. Для прикладу, вчитель Оксана Вилка спілкується винятково на ви. Ніхто на нікого не піднімає голосу. Характерною відмінністю цієї школи від усіх решти є відсутність щоденників, – продовжує директор школи.
Школа працює згідно із положенням і статутом. Програма 11-річної школи поділена на два навчальні роки. «Причина, як правило, банальна – молоді жінки народжують дітей, а вже потім приходять продовжувати навчання, – каже Наталя Стефанишина. – Кохання приводить їх у стіни вечірньої школи із загальноосвітніх шкіл міста, котрі вони не мають можливості закінчити».
Незважаючи на те, що учні школи є різного віку, директор називає усіх дітьми. «Інколи я щаслива від того, що є така школа, і є куди подітися дітям. Обставини змушують цих людей здобувати освіту. Є робота, посада, а немає атестата про повну освіту», – наголошує Наталя Юріївна.
А учні тут і справді різні. Один із учнів школи Андрій Панасюк служить в АТО, тому у школі всі переживають за нього. Також у десятому класі навчається тридцятирічний чоловік, котрий переїхав до Івано-Франківська із Миколаєва. Йому за станом здоров’я лікарі порадили змінити клімат. Найстаршому учневі вечірньої школи сорок років. Зараз це єдина в області вечірня школа 2-3 ступеня із очною формою навчання. У районах практикують заочне і сесійне навчання.
Негативним фактором для школи є хіба що інформація про те, що учні цього закладу перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей. Із цим активно бореться директор школи і звертає увагу, що ці учні потрапили на облік, коли ще були вихованцями загальноосвітніх шкіл міста, звідки були автоматично сюди переведені. Тепер при поступленні у вечірню школу Наталя Юріївна запитує потенційних школярів, чи ті бува не нашкодили десь.
Після закінчення випускники складають іспити та отримують атестати державного зразка, як у загальноосвітній школі. Тепер дуже часто до школи навідуються колишні учні. Вони, як правило, шукають підтвердження свого навчання у вечірці. В умовах конкуренції під час можливого скорочення працівників «під роздачу» можуть потрапити ті, хто не має документів про освіту. Є й такі, хто виїжджає до Америки чи не  може отримати «грін-карту».
Дуже вболіває директор вечірньої школи за те, щоби їм також приділялася належна увага. Нещодавно тут перейшли на свою бухгалтерію. Тому є можливість не чекати на фінансування із казначейства. Але ніяк не можуть допроситися виділення коштів на ремонт даху, який протікає.
Цілком імовірно, що після проведення реформи в освіті вечірня школа залишиться навчальним закладом лише третього ступеня. Але її працівники цим не переймаються. «Основне, що нам вдалося вберегти приміщення у центрі міста», – зауважує Наталя Стефанишина.

Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники