КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Своя «Велика перерва»

vechirna shkolaВ єдиній у місті вечірній школі педагоги живуть турботами дорослих учнів
Поняття вечірньої школи для більшості пересічних українців дуже мало знайоме або й узагалі невідоме. Про такий тип навчального закладу ми пам’ятаємо хіба що з доброго радянського фільму «Велика перерва», де за однією партою вчилися всі ті, хто не встигали отримати середню освіту через свою постійну зайнятість. Вчилися вони, як правило, у вечірні години після роботи. Герої фільму були змушені працювати, щоби мати можливість навчатися у вечірній школі. Здавалося б, сьогодні це не актуально. Та де там. В Івано-Франківську також діє вечірня школа. От тільки умови відрізняються від тих, які були у радянський період. Тепер до вечірки йдуть ті, кому вкрай потрібно мати повну середню освіту.

Двоповерхова будівля майже у самісінькому центрі міста чимось нагадує компактний дитячий садок. Тут усе, як у звичній для нашого ока загальноосвітній школі – стінгазети учнів школи, класні кімнати. От тільки розклад уроків трохи відрізняється. Навчання тут відбувається ввечері – з 17-ї до 21.30. Екскурсію цим невеликим навчальним закладом проводить сама директорка Наталя Стефанишина. Жінка особисто відчиняє двері в усі класні кімнати, демонструє своє господарство – тут усюди охайно, прибрано. Є окремий комп’ютерний клас, жаліється, що ще не розжилися на мультимедійне обладнання. Словом, візуально ніяких відмінностей від загальноосвітніх шкіл. От тільки вдень у шкільних коридорах тихо, вони наповнюються учнівським галасом лише ввечері.
Поки що це єдина у місті школа, в котрій уже навчаються у дванадцятому класі. Тут за одною партою можуть сидіти люди різного віку та професій, але у всіх них єдине прагнення – здобути атестат про повну середню освіту.
За роки незалежності вечірня школа скоротила кількість учнів вдесятеро. Якщо минулого року їх ще було 100, то тепер тільки 51. Але впродовж року ця кількість постійно змінюється. Клас відкривають при наявності як мінімум 9 учнів. В основному це міські діти – старшокласники, бо зараз у вечірній школі є 10, 11 і 12 класи.
Нещодавно виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вирішив для надання освітніх послуг неповнолітнім ув’язненим, котрі не мають повної загальної освіти, закріпити Івано-Франківський слідчий ізолятор за Івано-Франківською вечірньою школою ІІ-ІІІ ступенів № 1. Зараз під тимчасовим утриманням перебуває четверо неповнолітніх – один учень дев’ятого класу і три десятикласники. Як повідомила директор вечірньої школи, відтепер навчати у СІЗО можна навіть одного учня.
«Ми намагаємось навчити наших дітей. Вчителі відносяться з повагою до дітей. Для прикладу, вчитель Оксана Вилка спілкується винятково на ви. Ніхто на нікого не піднімає голосу. Характерною відмінністю цієї школи від усіх решти є відсутність щоденників, – продовжує директор школи.
Школа працює згідно із положенням і статутом. Програма 11-річної школи поділена на два навчальні роки. «Причина, як правило, банальна – молоді жінки народжують дітей, а вже потім приходять продовжувати навчання, – каже Наталя Стефанишина. – Кохання приводить їх у стіни вечірньої школи із загальноосвітніх шкіл міста, котрі вони не мають можливості закінчити».
Незважаючи на те, що учні школи є різного віку, директор називає усіх дітьми. «Інколи я щаслива від того, що є така школа, і є куди подітися дітям. Обставини змушують цих людей здобувати освіту. Є робота, посада, а немає атестата про повну освіту», – наголошує Наталя Юріївна.
А учні тут і справді різні. Один із учнів школи Андрій Панасюк служить в АТО, тому у школі всі переживають за нього. Також у десятому класі навчається тридцятирічний чоловік, котрий переїхав до Івано-Франківська із Миколаєва. Йому за станом здоров’я лікарі порадили змінити клімат. Найстаршому учневі вечірньої школи сорок років. Зараз це єдина в області вечірня школа 2-3 ступеня із очною формою навчання. У районах практикують заочне і сесійне навчання.
Негативним фактором для школи є хіба що інформація про те, що учні цього закладу перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей. Із цим активно бореться директор школи і звертає увагу, що ці учні потрапили на облік, коли ще були вихованцями загальноосвітніх шкіл міста, звідки були автоматично сюди переведені. Тепер при поступленні у вечірню школу Наталя Юріївна запитує потенційних школярів, чи ті бува не нашкодили десь.
Після закінчення випускники складають іспити та отримують атестати державного зразка, як у загальноосвітній школі. Тепер дуже часто до школи навідуються колишні учні. Вони, як правило, шукають підтвердження свого навчання у вечірці. В умовах конкуренції під час можливого скорочення працівників «під роздачу» можуть потрапити ті, хто не має документів про освіту. Є й такі, хто виїжджає до Америки чи не  може отримати «грін-карту».
Дуже вболіває директор вечірньої школи за те, щоби їм також приділялася належна увага. Нещодавно тут перейшли на свою бухгалтерію. Тому є можливість не чекати на фінансування із казначейства. Але ніяк не можуть допроситися виділення коштів на ремонт даху, який протікає.
Цілком імовірно, що після проведення реформи в освіті вечірня школа залишиться навчальним закладом лише третього ступеня. Але її працівники цим не переймаються. «Основне, що нам вдалося вберегти приміщення у центрі міста», – зауважує Наталя Стефанишина.

Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники