КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Свято Конституції, яка не виконується

Конституцію України, яку із часу прийняття було визнано одним із найкращих зразків головного держдокумента в Європі, як правило, критикують рідко. Шквал осуду в різнопрофільних експертів викликають не положення, закладені у Основному Законі, а їх виконання – давно і всіма визнано, що норми Конституції в Україні не дотримуються навіть на обивательському рівні.
За останні 10 років Конституцію України кардинально перекроювали вже тричі, передаючи ключові повноваження від Президента до парламенту і навпаки. Станом на сьогодні документ збираються змінювати знову. Для порівняння, до Конституції США  за останніх 220 років було внесено менше 30 поправок. Напередодні Дня Конституції, який відзначають 28 червня, «ЗК» запитав відомих франківців про те, із порушенням яких конституційних прав вони особисто стикалися, чи намагалися і як саме їх відстояти та чому, на їхню думку, зміни до Конституції не приносять очікуваних змін до покращення якості життя українців?

Anushkevichus LidaЛідія Анушкевичус, координатор ініціативної групи підприємців «Свій за свого», волонтер:
– Два роки тому я була учасником «ТехКемп Івано-Франківськ», який організовувало посольство США в рамках днів США в Івано-Франківську. Захід був зірваний спецслужбами шляхом фіктивного «замінування» приміщень ІФНТУНГ. Це була груба робота, що викликала спротив  найактивніших учасників, серед яких була і я. Нам вдалось переламати ситуацію і таки провести заплановані лекції в меморіальному сквері. Нещодавно мені показали відео, зняте на телефон, де я «наїхала» на даішника, який пробував нам перешкоджати. Але чим далі, тим більше.
Основні права, які гарантує Конституція – життя, свобода і прагнення до щастя. Хіба  можна бути вільним, щасливим і захищеним в країні, де більшість людей  не можуть зреалізувати свої соціальні права? Хіба можна зреалізувати своє право на якісну медицину, якщо її нема? На безпечне життя? На вільний доступ до інформації? Хіба можемо ми всі відчувати себе безпечно в країні, де йде незрозуміла війна з незрозумілим командуванням армією, яке не відповідає за життя людей?
Відчуття незахищеності я гостро відчула на Майдані у січні 2014 року, коли викрадали людей, коли загинули перші герої від куль снайперів. Це було реально так страшно, що все життя буду це пам'ятати. Перебуваючи в той час на Майдані, ми всі відстоювали свої конституційні права на свободу.
Я особисто не хочу і не можу безтурботно жити, знаючи, що Конституція України лише на папері гарантує рівні права громадянам. Тепер своєю волонтерською роботою намагаюсь відстоювати своє право жити у вільній країні.
Покращення якості життя українців можливе тільки в стабільній державі, де закони діють для всіх. Верховенство права – це те, що є в країнах з розвинутою демократією і чого абсолютно немає у нас. Які б не були закони, вони не виконуються, бо порушується основне право – право на рівність. А це веде до вибіркового правосуддя. Як змусити в країні з повністю прогнилою судовою системою дотримуватись законів  –  я не знаю. Думаю, потрібно не боятись міняти людей у владі і давати шанс новим, контролюючи їхню роботу.

OleksukОлег Олексюк, підприємець, редактор газети «Анонс- контракт»:
– Перше і безперервне порушення моїх конституційних прав – це право на державну мову. Якщо ви сумніваєтеся у моїх словах, то увімкніть телевізор на будь-якому центральному каналі чи радіоприймач. Належної кількості ефіру для українського мовлення і бачення там нема і близько. Право українців на рідну мову не те що не дотримується, а просто нівелюється.
Що стосується безоплатної медицини – зайдіть в лікарню. Якщо у вас є діти, які вчаться в школі, то ви прекрасно розумієте, як у нас виконується право на безоплатну освіту.
Бізнесмена, який працює в цій країні, вже абсолютно не цікавить Конституція. Його цікавить питання виживання. Якщо треба дати – значить треба дати. Якщо треба на щось закрити очі – значить закриває. Мені у цьому плані важче, тому що я і журналіст. Час від часу піднімаю шум довкола грубого порушення моїх конституційних прав. І таким чином їх відстоюю. Що, в кінцевому результаті, моїй діяльності як підприємця тільки заважає.
Моє ставлення до зміни Конституції однозначно скептичне. Що від того поміняється?  Навіть якщо переведемо більше влади на місця. Більше крали в Києві, тепер будуть красти на місцях.
Відомий англійський економіст Андерс Аслунд, коли в нього десь років три-чотири тому брали  інтерв’ю про те, як можна змінити щось в нашій країні, почав говорити про дерегуляцію, зміну законодавства і т.д. А на запитання, що нам зробити такого, щоб добре стало вже завтра, він відповів дуже просто: перестати красти. Якщо влада перестане красти, я буду вважати, що Конституція почала виконуватись.

RubanovskiКирило Рубановський, юрист, голова товариства молодих інвалідів «Братерство»:
– Чинна Конституція України закріплює значний перелік прав та свобод людини  й громадянина – їм присвячено 45 із 161 статті Конституції. Відповідно, з огляду на такий широкий перелік (навіть, порівняно з іншими європейськими державами)  конституційних прав та свобод, існує практично необмежена кількість можливих їх порушень.
Як практикуючий юрист я регулярно стикаюсь з порушеннями конституційних прав громадян  і неодноразово при складанні позовних заяв, скарг, звернень посилався саме на норми Конституції. У низці випадків у такий спосіб вдається відновити законність. Проте нерідко стикаєшся з низькою правовою культурою, коли норми певної постанови, інструкції чи рішення місцевої ради ставляться вище за положення Конституції. Тобто верховенство права наразі не стало загальносуспільною цінністю, а держава не стала реально правовою. І ми не стали до цього ближче, порівняно з 1996 роком, коли приймалась чинна Конституція.
Можливо, не варто очікувати покращення якості життя від зміни конституційних норм. За роки чинності цієї Конституції спроб змінити її було немало, проте результативними стали лише чотири з них. Найбільш значущою серед них є конституційна реформа 2004 р., скасована у 2010-му та відновлена у лютому 2014-го. Проте усі зміни, внесені за цей час  до Конституції, спрямовані на перерозподіл повноважень між вищими органами та посадовими особами держави і зовсім не стосуються обсягу прав громадян та державних гарантій. Приблизно рік тому в громадських колах виношувалась ідея закріпити в Конституції основні державні соціальні стандарти, що мають бути забезпечені бюджетними коштами, однак така ініціатива чомусь не набула широкого резонансу та підтримки, хоча стосувалась кожного з нас. Крім того, як показала практика, для досягнення цілей правової держави потрібно не стільки змінювати Конституцію – вона у нас, повірте, непогана, та й виписати конституційні норми краще, ніж у 1996-му, ми нині навряд чи зможемо. Отож, потрібно навчитись поважати та дотримуватись чинних положень Конституції.

IvanochkoВасиль Іваночко, директор видавництва «Лілея-НВ», засновник краєзнавчого об’єднання «Моє місто»:
– Чіткого переліку своїх конституційних прав я, як і більшість українців, не знаю. Тому перелічити із порушенням чого стикався і що з тим робив не можу. Але боротися із тим безладом на всіх рівнях влади, який спостерігаю щодня, намагаюся методично. Для цього і займаюся видавництвом.
Я скажу не нову річ: проблема нашої країни не в Конституції,  а в бажанні окремих людей дотримуватися її або ж не дотримуватися. Кожен трактує законодавство по-своєму, дотримує його в межах своєї вигоди. А це уже ніяка не демократія. Це анархія.
Зміни до Конституції ніколи не принесуть очікуваного результату, якщо не зміниться свідомість її дотримувачів. Не треба чекати, що це станеться само по собі, «одного прекрасного дня». Це комплексна проблема, яка має вирішуватися на найвищих рівнях влади. Але перше, що треба зробити, на мою думку, то це нарешті відмовитися від дурних формальностей у Конституції. Про безоплатну медицину мовчу. Але, от приміром, по Контитуції у нас «президент – гарант». Хоча він не може нічого гарантувати ні людям в Криму, ні на Донбасі. Одне діло декларувати – інше втілювати на практиці. Або знаходимо можливості виконання написаних норм, або перестаємо обманювати самих себе з цього приводу.

GolomidovaНаталя  Голомідова, журналіст, громадський активіст:
– Коли я вперше прочитала Конституцію в школі, вона видалась мені книгою книг. Така собі трохи спрощена побутова Біблія, пристосована до буднів саме моєї країни. Якби українці просто виконували ці базові правила, був би повний порядок на усіх рівнях. Але як і у випадку з Біблією, раю на землі досягти неможливо, але треба бодай намагатись. Уявляєте, як ті, хто порозкрадав і продовжує красти кошти, за які можна було гідно укомплектувати українську армію, раптом питають себе, чи не порушують вони, бува, статтю 27 Конституції, яка гарантує кожній людині право на життя і каже, що обов’язок держави – захищати життя людини? Або лікар, що вже приготувався назвати вам кількатисячну суму за операцію, раптом згадує, що це не просто кримінал, а ще й антиконституційно? Або забудовник зеленої зони коло озера розуміє, що й справді всі ми маємо право на чисте довкілля і може не так страшно змінити свою думку? Був період, коли я носила з собою Конституцію у сумочці, мала підкреслені найважливіші для роботи журналіста статті. Цей період скінчився тоді, коли охоронці супермаркетів виривали у нас із рук зіпсуті харчі і фотоапарати, бо ж ми збиралися робити репортаж. Я їм показувала Конституцію, говорила про право на безпечне життя, а вони, усі як один, казали, що це фігня, бо у них «внутрішня інструкція». Так я перестала бути наївною і поклала Конституцію в книжкову шафу. Це прекрасна книга, але поки кожен із нас має якусь свою «Конституцію», її місце – поруч із Маркесівськими утопіями.

Опитувала  Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники