КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

«Тарифний іспит»… на виживання

tarifi-1У маршрутках, у чергах, на форумах та соцмережах – у людей одна і та ж розмова: як будемо жити з такими цінами на комуналку? Платити чи не платити? Та й чим платити, якщо ми вже нині ледь виживаємо на те,  за що жити практично неможливо! І це ще задовго до опалювального сезону.
Ще вчора політики, які обіцяли людям високі зарплати, пенсії та соціальні блага, натомість влаштували нам комунальний іспит. Та результати цього випробовування можуть бути плачевними: як для громадян, так і для влади.

А за що жити?!
«Жінка дійшла до розпачу: «А що ми будемо їсти? Полковникові треба було прожити сімдесят п’ять років, хвилина у хвилину, – щоб дожити до цієї миті. І він відчув себе непереможним, коли чітко і ясно відповів:  «Лайно». Так не розмінюється й не продається гідність старого солдата в повісті Габріеля Гарсіа Маркеса «Полковникові ніхто не пише». Таке жорстке порівняння можна зробити з нинішнім життям пенсіонерів, які новими цінами та тарифами поставлені на межу виживання. «Бо таке життя, що хто вмер – не кається».

Як холодний град на голову українців – зростання тарифів аж у 7 разів. Мало того, що ціни зросли на все, тільки пенсії та зарплати не зростають, а потихесеньку «підмиваються», як береги тихою річкою, інфляцією... І сподіватися на краще людям нема чого, бо, як нещодавно сказав один мерзотник, «навіть якщо люди самоспалюватимуться на знак протесту – ціна на газ від цього не знизиться. Треба звикати до європейських стандартів, цін».
Звичайно, люди б хотіли звикнути до європейських стандартів, але чомусь так виходить, що до заморських зарплат, відпочинку та усіх благ звикли вже давно депутати та чиновники, а платити за це все мають з «непрожиткових» пенсій та зарплат прості, звичайні (чи як їх там ще називають?) українці.
Сьогодні пенсіонери запасаються дровами. А ціна на них за останній рік зросла втричі. Машина дров (10 м3) з довезенням вартує 3000—3500 грн. Бо за газ, світло та інші «зручності» життя заплатити — пенсії не вистачить. Не кажучи вже про ліки, їжу, одяг та інші засоби для існування...
Простий підрахунок усіх комунальних послуг доводить, що мінімальної зарплати може не вистачити навіть на їх оплату. Єдиний вихід – люди просто перестануть платити за комунальні послуги. Не платитимуть не тому, що не хочуть, а тому, що не матимуть чим. А може, краще створити закон, щоб людям грошей взагалі не виплачували, а зразу перечислили їхні пенсії та зарплати на рахунки комунальників?
«Я платити за газ не буду. Хай відключають. А звідки я візьму такі гроші, маючи пенсію 1081 грн. Минулої зими я платила по 350 грн. лише за газ, а тепер і цілої пенсії не вистачить. А де ще світло, вода, квартплата. Не кажу вже про їжу та ліки. Дешевше вмерти. Влада мабуть і хоче просто винищити тих пенсіонерів, бо нема чим пенсію їм платити», – каже пенсіонерка пані Марія.
«Не знаю, як маємо перезимувати цю зиму. У нас двоє маленьких діток – 6 і 2 рочки. Я отримую 850 грн. соцдопомоги у місяць. Чоловік стабільної роботи немає. А цього року сина до школи треба спровадити. З такими цінами… Просто розпач бере!», – бідкається тридцятирічна Тетяна.
Експерти прогнозують восени 30-40% неплатежів. Як влада буде з цим справлятись? Як будуть «агітувати» оплачувати комунпослуги? Подаватимуть у суд, опломбовуватимуть, відключатимуть, арештовуватимуть і забиратимуть майно...? Але якщо не платитиме півсела чи цілий район міста, то, переставши надавати їм послуги, комунальні підприємства збанкротують? Замкнене коло.

Готуйтесь до судів  та арештів
Керівник по роботі з боржниками «Теплокомуненерго» Руслан Коростіль зазначає, що на сьогоднішній день у Івано-Франківську нараховується маже 300 млн. грн. заборгованості по фізичних особах. «За 6 років борг порівняно не ріс завдяки копіткій роботі з боржниками, виїздах на місця разом з виконавчою службою, арешту та конфіскації майна».
У європейських країнах за злісну неоплату комунпослуг можуть і квартиру конфіскувати, у нас же такої практики немає, проте виконавча служба може накласти на нерухомість арешт. Під конфіскацію підлягають транспортні засоби, техніка, інші цінності. Застосовують до боржників  і стягнення з пенсії, проте це поодинокі випадки, адже пенсіонери – одні з найпонктуальніших платників.
«На сьогоднішній день пені за неоплату не існує. Можна укласти договір розтермінування заборгованості. Якщо на боржника подають до суду, то він мусить оплатити всі судові витрати та клопоти виконавчої служби», – зазначає Руслан Васильовоч.
Випадків списання боргу останніми роками пан Коростіль не пригадує. І зазначає, що таке може бути лише за рішенням суду. Про масову відмову людей платити за новими тарифами у підприємстві підозрюють, проте як на це реагуватимуть, як «змушуватимуть» людей оплачувати, як впливатимуть на неплатників – поки й самі не знають.
Начальник управління ДВС ГУЮ в Івано-Франківській області Володимир Кульбанський зазначає, що майже 97% боржників, з якими доводиться стикатись, – це жителі міст. «Найбільше комунальних боржників у Івано-Франківську, Калуші, Коломиї, Галичі. Жителі сіл є більш законобоязливими та не допускають, щоб справа дійшла до суду».
Найоптимальніший варіант стягнути борг – вирахувати із зарплати чи пенсії. Проте якщо таких доходів немає, після рішення суду до неплатника навідаються комунальники разом з представником виконавчої служби.  Ще одним парадоксом є те, що боржниками переважно є якраз не пенсіонери та інваліди, а люди заможні та впливові. «Інколи приходиш до неплатника, а там цілий маєток, найсучасніша техніка, дорога машина, а офіційно – людина немає жодних доходів, ні майна, ні власного житла. Особа має бізнес чи займається якоюсь нелегальною діяльність, але все записано на інших осіб», – ділиться досвідом Володимир Миколайович.
Оцінюють майно спеціальні експерти. В основному сума боргу коливається у межах тисячі-дві, а коли вона переходить за десяток – тоді можуть арештувати і транспортний засіб чи навіть квартиру. «За мою практику до реалізації нерухомості за комунальні борги ще не доходило. А от конфісковані транспортні засоби доводилось продавати». Все арештоване майно раніше продавалось на публічних торгах. Сьогодні ж виконавча служба має інтернет-магазин «СЕТАМ» (система електронних торгів арештованого майна), де збувають арештовані речі.
За словами Володимира Кульбанського у законодавстві чітко визначені предмети, які підлягають конфіскації. Так, не можна арештовувати дитячі речі та речі першої необхідності. В домі має залишитись холодильник, газова плита, стіл і по стільчику на особу, ліжко, найнеобхідніші столові прибори та посуд тощо. «Попередніми роками спостерігалась тенденція стабілізації з комунальними боргами. Проте вже цього року у нас знову побільшало «клієнтів». А в опалювальний сезон, думаю, їх кількість зросте у 10 разів», – відзначає Володимир Миколайович.

Без газу жити -  пічку топити
Здається, комунальний аврал не страшний тільки жителям тих сіл, де рівень благ цивілізації на зародковому етапі: система водопостачання – криниця, теплозабезпечення – грубка.
Проте газове опалення, безумовно, є найкомфортнішим способом обігріву. Рівень газифікації Івано-Франківської області природним газом є один з найвищих по Україні – понад 95%. Наразі повністю є газифікованими Коломийський, Калуський, Тлумацький, Снятинський, Богородчанський райони, більше 90% – Городенківський, Галицький та Рогатинський.
Так, село Космач Богородчанського району стало останнім населеним пунктом у районі, який газифікували минулого року. Газифікація села розпочалася ще у 2012 році. За кошти громади до кінця 2014 року було прокладено 4,8 км газопроводу. З 11 вулиць газифіковали 9. У 2015 році планували газифікувати хутір Космачівка та вулицю 60-річчя УПА (новобудови). Але сюди блакитне паливо так і не дійшло.
«У нас була попередня домовленість про сталий кошторис. Однак вкінці 2014 року ПАТ «Івано-Франківськгаз» підняли нам кошторис майже на 60% – на матеріали та роботу. Тому зараз всі роботи зупинились, адже у нас просто немає грошей. Спочатку ми очікували підключити 350 будинків. Люди здавали по 7 тисяч на центральний газопровід. Але потім майже 100 будинків відмовились від газифікації. Ось на вул. Молодіжній провели загальний газопровід, а 20 хат – поки ще не приєднались. А це – мінус 140 тис. грн. Тому резерв ще є. Але вже зараз тим, хто захоче «врізатись», доведеться платити не 7, а мінімум 12 тис. грн.», – розповідає сільський голова села Космач Ярослав Климбус.
Але після «тарифних» сюрпризів у космачівців уже відпала охота до газу. Та й недешеве це задоволення. 7 тис. – за газопровід, 3 тис. – за підключення до лічильника, 1,5 тис. – за проект. А тим, хто живе на віддалі, – і до 20 тисяч набігає.
«Ціле життя ми прожили без газу. Звикли… Опалюємо хату пічками, маємо камін. Їсти готуємо на «балоні» чи кухні, воду гріє бойлер. За те, щоб підключити до будинку газ, треба заплатити більше 17 тисяч гривень. А потім чим за той газ платити? А дрова у селі завжди знайдуться», – каже жителька села Ганна. Не газифікованими залишились у Космачі школа, сільрада та медпункт. «Кошторис на державні будівлі вдвічі вищий, а з бюджету нам на це ніхто грошей не виділяв. Ці будівлі опалюються твердим паливом, а з огляду на нинішні тарифи, думаю, що нерентабельно навіть переводити їх на газ», – зазначає Ярослав Іванович.
За словами газових інспекторів, газові контори переживають скрутні часи. Люди все менше споживають блакитного палива, переходять на альтернативні види опалення. А власники новобудов не спішать підводити газ до помешкань взагалі – натомість встановлюють твердопаливні чи електричні котли. «Ми уже три роки живемо у новому домі. Газ навіть не підключали, – каже Наталія, жителька села Крихівці. – Плитка електрична, бойлер та котел на дровах. Взимку за триповерховий будинок я плачу не більше 500 грн. за світло, спалюємо півтори машини дров. Це 5-6 тисяч гривень за півроку».
Без газу життя існує. Можливо, не таке комфортне. У Польщі, наприклад, про опалення приватного особняка газом і мови бути не може. Та й зізнаймось, українці до економії не звиклі. Утеплятись, утіснятись, рахувати куби та кіловати – ось основні закони виживання.
Мар’яна РИНДИЧ

А ТИМ ЧАСОМ
Ще одна «потішна» новина для споживачів голубого палива. З 1 липня ПАТ «Івано-Франківськгаз», за рішенням Національної комісії з регулювання ринків енергетики і комунальних послуг, анульовано дію ліцензії щодо надання послуг з газопостачання всім категоріям споживачів. Для побутових споживачів, що проживають в Івано-Франківській області, постачальником газу з цього часу є ТОВ «Івано-Франківськгаз  Збут». Що це означає? У зв’язку зі зміною постачальника всім побутовим споживачам, які бажають надалі отримувати газ до своїх осель, необхідно: укласти новий договір з ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» про надання послуг з газопостачання. З примірником нового договору, умовами та процедурою його оформлення можна ознайомитись на корпоративному сайті ПАТ «Івано-Франківськгаз» 104.ua.
Для укладення договору необхідно надати такі документи:
Документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює);
Довідка про присвоєння ідентифікаційного коду (за наявності);
Технічний паспорт на будівлю;
Довідка про зареєстрованих осіб у квартирі, приватному будинку (довідка про склад сім’ї) або будинкова книга;
Документ, що підтверджує право власності на квартиру, приватний будинок або користування ними (договір купівлі – продажу, обміну, дарування, свідоцтво про право на спадщину тощо);
Документ, що підтверджує право на отримання пільг;
Технічний паспорт газового обладнання (за наявності);
Технічний паспорт лічильника газу (за наявності).
Звернути увагу, що з 01.07.2015 р. автоматично буде змінений особовий рахунок споживача.
Починаючи з 01.07.2015 р., оплата вартості послуг з газопостачання, в т.ч. в частині погашення заборгованості станом на 30.06.2015 р., буде здійснюватися на поточний рахунок із спеціальним режимом використання нового постачальника природного газу – ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут».

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники