КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Тарифний кнут і соціальний пряник

Субсидіями і компенсаціями уряд допомагатиме малозабезпеченим українцям оплачувати зростаючі комунальні тарифи  
Приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня, що призвело до їх фактичного зростання на 40%, стало непосильним тягарем для значної частини мешканців, які і так ледве зводять кінці з кінцями. Щоб малозабезпечені люди через безгрошів’я взагалі не перестали платити за комунальні послуги і таким чином не погіршили й без того неблагополучне становище підприємств галузі, уряд вирішив їм допомогти й затвердив нові соціальні стандарти у сфері житлово-комунального обслуговування та норми користування комунальними послугами для громадян, які мають пільги щодо їх оплати, а також вніс зміни до порядку надання житлових субсидій і запровадив новий вид допомоги – компенсацію додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та гарячого водопостачання. За підрахунками урядовців, такою компенсацією зможуть скористатися 3,5 мільйона українців, а для її надання в держбюджеті передбачено 8,8 млрд. грн.  Адресні субсидії та компенсації призначатимуть місцеві органи соціального захисту населення.


Тарифна політика
У країні, де постійно йде підготовка як не до одних, то до інших виборів, утримувалися від так званих непопулярних кроків і роками стримували зростання комунальних тарифів, щоб не втратити підтримку електорату. Тарифи відшкодовували лише 70% фактичної собівартості надання комунпослуг. Грошей у бюджеті для відшкодування різниці між економічно обґрунтованими витратами та діючими тарифами на надання комунальних послуг теж не вистачало. Тобто, комунальні підприємства недоотримували  кошти за надані послуги від споживачів і компенсації різниці у тарифах від держави. Це спричинило значне погіршення їх фінансово-економічного та технічного стану і, як наслідок, якості надання послуг. А про реформування і модернізацію застарілої та вельми енергозатратної комунальної галузі у такій ситуації лише хіба що говорили.
Зрозуміло, що вічно так тривати не могло, і тарифи на комунпослуги доведеться підвищувати, приводячи їх до економічно обґрунтованого рівня. Тим більше, що зростає вартість енергоносіїв, матеріально-технічних ресурсів, рівень мінімальної зарплати. Саме тому приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня було об’єктивною необхідністю. Хоча уже зараз комунальники зауважують, що через невпинне подорожчання енергоносіїв деякі нові тарифи на окремі послуги знову не відповідають економічно обґрунтованому рівню. Передовсім це стосується централізованих теплопостачання і гарячого водопостачання. Тож недавнє підвищення комунальних тарифів не буде останнім.

Урядова підтримка
В уряді цього не заперечують. Кажуть, комунальні тарифи поетапно й надалі зростатимуть. Однак держава подбає про тих, для кого приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня стане непосильним тягарем оплати комунальних послуг.
Уряд передбачив ряд заходів щодо посилення соціального захисту населення в умовах зростання тарифів на житлово-комунальні послуги. Зокрема, ухвалив постанову про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, вніс зміни до положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та до постанови про новий розмір витрат на ці послуги, а також запровадив новий вид допомоги – компенсацію додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у зв’язку з підвищенням цін і тарифів на ці послуги.
Завдяки цим змінам малозабезпечені громадяни не повинні відчути зростання тарифів. По-перше, вони й надалі користуватимуться субсидіями, які покривають витрати на оплату комунпослуг, якщо їх вартість перевищує 10-15% сукупного доходу, а по-друге, уряд пропонує споживачам процедуру отримання 100% компенсації, яка розраховуватиметься як різниця між вартістю комунальних платежів до і після підвищення тарифів.

Соціальні норми
Як поінформували у департаменті соціальної політики Івано-Франківського міськвиконкому, постановою Кабміну від 6.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» затверджені нові соціальні норми  для оплати користування житлом, централізованого й індивідуального опалення та соціальні нормативи користування послугами централізованого постачання холодної і гарячої води, централізованого водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів для надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг (див. таблицю).
Соціальна норма житла для надання пільг залишилася на рівні 21-го квадратного метра площі на одну особу та додатково 10,5 кв. м на сім’ю. А для сімей ветеранів війни, що складаються лише з непрацездатних осіб, для опалення житла газом – 42 кв. м опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку, та додатково 21 кв. м на сім’ю.
Соціальну норму житла для надання субсидій встановлено у розмірі 13,65 кв.м площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство, тобто 48,87 кв. м на одну особу. Також передбачено застосування регіональних коригуючих коефіцієнтів до соціальних нормативів користування послугами газопостачання та електропостачання для індивідуального опалення. Для Івано-Франківської області це 1,067% для індивідуальних житлових будинків та 0,508% – для багатоквартирних.

Субсидії
Серед основних змін до порядку надання житлових субсидій в департаменті соцполітики акцентують на тій, що на збільшену понад норму площу житла субсидії не надаватимуться. Для призначення субсидій передбачається враховувати дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які зареєстровані на житловій площі і декларують відсутність доходу, або доходи яких менші прожиткового мінімуму. Субсидія надаватиметься одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкритий особовий рахунок, тоді як досі вона на загальних підставах призначалася лише власнику житла. Для осіб, які перебувають у шлюбі, зареєстровані і проживають окремо, субсидія призначається на соціальну норму житла (а призначалася без врахування додаткових 10,5 кв.м на сім’ю). Важливо, що сума субсидії, яку органи соцзахисту населення переказуватимуть комунальним підприємствам для оплати вартості послуг в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання, зараховується як оплата обов’язкової частки платежу на наступний розрахунковий період. Субсидія призначається, виходячи із соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, і перерахунок її розміру за фактичними обсягами споживання не здійснюється. Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого теплопостачання і для обігріву приміщень використовуються побутові електроприлади, то для розрахунку субсидії в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи користування електроенергією для індивідуального опалення. Такі розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та акта обстеження стану зовнішніх і внутрішньобудинкових мереж на їх відповідність вимогам нормативно-правових актів.
Також внесені зміни до постанови Кабміну «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії». Відповідно до них змінюється розрахунок відсотка обов’язкового платежу сім’ї, який визначатиметься для кожного домогосподарства індивідуально, в залежності від сукупного доходу. Виключається положення щодо можливості зменшення обов’язкового  платежу громадян внаслідок економного споживання послуг. Перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється. А сам розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначатиметься так. Спершу обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні шість місяців, який ділиться на кількість членів домогосподарства і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу. Потім дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2014 році – 1176 грн.), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу. Отриманий результат ділиться на два, а потім множиться на 15% (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15% доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів) і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги. Решта – субсидія.  

Компенсація
Компенсація додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у зв’язку з підвищенням цін і тарифів на ці послуги – новий вид соціальної допомоги, передбачений постаново Кабміну від 5. 04. 2014 року №83 «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги», що набула чинності з 1 липня. Право на її отримання матимуть сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, що визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його приналежності до основних соціальних і демографічних груп населення. До складу сім’ї включаються особи, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку).
Компенсація розраховується як різниця між розміром плати за вказані послуги у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів за перелічені послуги. При цьому застосовується норма володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунпослуг, з урахуванням яких призначається субсидія.
Методичні рекомендації до постано
Як їх отримати?
Почнемо з нового виду допомоги – компенсації. Вона, як i субсидія, призначається органами соціального захисту населення. Для призначення компенсації особа, яка зареєстрована  у житловому приміщенні, звертається з відповідною заявою до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації і надає довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, а також довідки про доходи кожного з них (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) та пред’являє паспорт. Підприємства, що надають комунпослуги, на запит органів соцзахисту у п’ятиденний термін повинні надати необхідну інформацію. У десятиденний термін з дня отримання від комунальних підприємств відповідної інформації органи соцзахисту роблять розрахунок компенсації. Після ухвалення рішення про надання компенсації орган соцзахисту інформує про це заявника, а також вказує розмір та період надання компенсації. Розмір призначеної компенсації щомісяця перераховується на рахунки підприємств, що надають комунпослуги, і зараховується на особові рахунки заявника. Органи соцзахисту формують щодо кожного отримувача компенсації справу, в якій зберігаються матеріали, необхідні для призначення компенсації та розрахунку її розміру.
Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу соцзахисту населення заяву, декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Міністерством соціальної політики України, а також довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України за шість місяців, що передують місяцю звернення для призначення субсидії (крім довідок про розмір пенсії і соціальних виплат). Житлова субсидія призначається з місяця подання заяви, за умови, що викладені в заяві відомості підтверджені в установленному порядку протягом місяця з дня подання заяви.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та природного газу чи електроенергії, що використовуються для індивідуального опалення, надається на опалювальний період, починаючи з місяця звернення за її призначенням. У разі, коли оплата послуг з централізованого опалення проводиться лише в опалювальний період чи за двоставковим тарифом, субсидія призначається на зазначений період, починаючи з місяця звернення за її призначенням.  Як виняток, за умови звернення із заявою про призначення субсидії протягом двох місяців з початку опалювального сезону, вона надається на весь опалювальний період.
Як поінформували в департаменті соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, станом на 1.10. 2014 року за призначенням житлових субсидій звернулася 5 тис. 201 сім’я. Призначено субсидій 4 тис. 799 сім’ям на суму 4 млн. 670,6 тис. грн.  Втім, там прогнозують, що найближчим часом кількість звернень збільшиться. Тож за додатковою інформацією та для попереднього запису на прийом з питань призначення всіх видів соціальної допомоги та субсидій радять звертатися в громадську приймальню (каб. №1) департаменту соціальної політики  на вул. Грушевського, 29 в Івано-Франківську.

Левко КУТИНСЬКИЙ  

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники