КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Теорія ймовірності

Інтерв’ю з потенційним в.о. міського голови Івано-Франківська
Savchuk OksanaДо Оксани Савчук, секретаря Івано-Франківської міської ради, як до потенційного виконувача обов’язків міського голови, місцеві політики та бізнесові структури  почали приглядатися фактично відразу як тільки прослідкувалася тенденція до наполегливого переслідування міського голови правоохоронними органами з врученням підозри про корупцію і його таке ж наполегливе уникнення зустрічі з обвинуваченням у суді. «Все дуже просто. В законі пише: два адмінпротоколи, які доведені, і є штрафи сплачені – це відсторонення від посади на рік. У цьому випадку – це відсторонення і сценарій перевиборів. Однозначно, що влада центральна і представники олігархів у цьому зацікавлені, і загроза в цьому є», – зазначив Руслан Марцінків в одному з інтерв’ю, а свою відсутність на судових засіданнях пояснив юридичною стратегією захисту своїх прав. І спрогнозував, мовляв, «коли за мурал Ірини Сеник, за те, що я був засновником Благодійного фонду «Родина», складають аж два протоколи… не здивуюся, якщо будуть ще протоколи». Міський голова не помилився. Минулого тижня Управління захисту економіки склало четвертий протокол. Причина – все той же ж кредит на автомобіль (правда, тепер вже кредит трактується як дохід, про який потрібно було завчасно повідомити). Що це означає? Якщо термін попередніх протоколів, коли суд міг прийняти рішення, збігає і відсторонити міського голову від займаної посади стає юридично неможливо – з новим протоколом розпочинається новий часовий відлік…

Чого можна очікувати далі – в інтерв’ю секретаря міської ради Оксани Савчук «Західному кур’єру».
– Посада секретаря міської ради в Івано-Франківську тривалий час вважалася більше технічною, ніж політичною. Як паралельний до міського голови центр прийняття рішень вона сформувалася у 2010 році, коли більшість здобула ВО «Свобода». Сьогодні і міський голова, і секретар міської ради – представники однієї  політичної сили – «Свободи». Однак останнім часом знову спостерігається тенденція до капіталізації посади секретаря і фактичне позиціонування вас, якщо наразі ще не альтернативного до міського голови центру прийняття рішень, то посадовця, здатного заявити про себе… Ви стаєте публічнішою, впізнаванішою. З чим це пов’язано?
– Насправді посада накладає певні обов’язки на людину, яка її обіймає. Секретар міської ради повинен організовувати роботу ради із середини і робити все можливе, щоб рада мала повноцінний контакт з виконавчим комітетом. Вважаю, якщо секретаря міської ради чують – значить у нас діалог між двома структурами відбувається  і легше приймаються рішення. Думаю, всі помітили, що в Івано-Франківській міській раді є дуже здорова атмосфера. Ми проводимо сесії, розглядаємо робочі питання, приймаємо програми, необхідні для міста. Це і є показником ефективної роботи, зокрема, секретаря ради і міського голови як представника виконавчого комітету.
Я людина, яка прийшла разом з командою міського голови. Ми – єдина команда. І попри те, що можуть існувати різні маніпуляції та дезінформування, перетягування ковдри немає. Не можна сказати, що тепер стаю більше публічною. Насправді в мене завжди були якісь плани, якась реалізація поставлених цілей. Це – робота з молоддю. Це – певне бачення розвитку освіти. Фактично в цьому напрямі я зараз і працюю. Другий напрям, який мені зараз заімпонував: хочу більше спілкуватися з депутатами, жінками-депутатами з інших місцевих рад України, бо переконана, що сучасний світ накладає на нас, політиків, дещо інші функції. Вже не можемо сидіти у замкненому просторі – ми повинні бути набагато мобільніші. Соціальні мережі роблять нашу діяльність більш популяризованою.
– На минулій сесії було створено депутатську групу «Спільне партнерство», куди увійшли представники різних політичних сил («Свободи», БПП, «Самопомочі» та УНП) і яку очолили ви. Звідки виникла така ідея? Про що може свідчити таке об’єднання під вас?
– Я була ініціатором створення групи з тим, аби в міській раді об’єднати ряд депутатів, котрі готові спільно реалізовувати певні соціальні напрямки, незалежно від партійної приналежності. Загалом у міській раді не так голосно звучить питання партійності. Можливо, у Верховній Раді це більш загострено. А в міськраді домінує інший принцип – потреби нашого міста. Тому об’єднуємося. Щоб не розпорошуватися, є чотири напрями нашої діяльності. Перший напрям – у процесі державного реформування медицини, освіти ми б хотіли чіткіше розуміти, як ці галузі розвиватимуться в Івано-Франківську. Друге – приміщення на Тарнавського, 12. Є ідея створити там територіальний дитячий центр. Працюватимемо, щоб спільними зусиллями депутатів різних фракцій залучити кошти, в тому числі з різних рівнів рад і бюджетів, для створення такого центру для дітей з вадами розвитку. Ще один напрям – група докладатиме зусиль до об’єднання депутатського корпусу та громадського сектора щодо збільшення представництва жінок у радах та закріплення відповідних квот у виборчому законодавстві.
– Традиційно вважається, що більшість у міськраді утримують «Свобода», «Батьківщина» і БПП. Однак впродовж останніх сесій по деяких голосуваннях напрошується висновок, що до більшості примикає і фракція «Самопоміч». З  входженням до групи трьох депутатів «Самопомочі» ці стосунки певним чином формалізуються?
– Насправді таку прив’язку робити не варто. Фракція «Самопоміч», як також інші депутати, визначається в ході роботи сесії. Можливо, на початку роботи ради дехто мав більш загострене почуття. Але, коли ми разом почали працювати – усі зрозуміли, що хочемо одного: щоб була ефективна робота, щоб місто розвивалося. Тому дуже часто так є, що «Самопоміч» підтримує пропозиції колег по сесійній залі. Депутатська група «Спільне партнерство» якраз і свідчить про те, що у нас є спільне бачення розвитку міста, і депутати об’єднуються для ефективної праці незалежно від того, хто до якої партії належить.
– Чому не бачимо у новоствореній групі депутатів від «Батьківщини»?
– Будуть і депутати від «Батьківщини». Група є відкритою. Тут політики немає. Це звичайне робоче питання.
– Управління захисту економіки склало вже четвертий адмінпротокол на міського голову. Руслан Марцінків такі дії характеризує як політичне переслідування і не виключає «відсторонення і сценарій перевиборів». А яким, ви допускаєте, буде розвиток подій?
– Думаю, що ситуація все-таки стабілізується, і той тиск, який чиниться на міського голову, буде вирішений в юридичній площині. Насправді протокол ще нічого не означає. Погоджуюся з міським головою, що ті протоколи не варті паперу, на яких вони писалися. Тому буду всяко підтримувати його. Вважаю, що це не ті речі, якими потрібно займатися поліції. Є набагато важливіші справи.
– Однак виключати ймовірності відсторонення Руслана Романовича, незважаючи на його справді високий рейтинг, не можна…
– Не думаю. Така річ принципово не розглядається.
– Добре, ми розглядаємо!
– А ви розглядаєте (сміється, – ред.)…
– У такому разі обов’язки міського голови виконуватиме секретар міської ради. Ви готові?
– Цього не відбудеться. Зараз немає підстав взагалі про це говорити.
– Підстави є. Хоча б тому, що, якщо термін попередніх протоколів, коли суд міг приймати рішення, збігає, міському голові склали новий протокол. Це означає, що правоохоронці чи, якщо хочете, ті, хто ініціював переслідування Руслана Марцінківа, відступати наразі не збираються…
– Тут варто говорити про вибіркове застосування закону. За тими звинуваченнями, які пред’являють міському голові Руслану Марцінківу, можна звинуватити чимало посадовців. Закон про запобігання корупції написаний так, що «винні» всі. Просто до одних ті чи інші норми закону застосовують, до інших – ні. Міський голова виконує свої повноваження, а те, в чому його звинувачують, всім очевидно (і перш за все виборцям) – не ті причини, за які міський голова може бути усунутий з посади. Прикро, але в нашому випадку руками правоохоронних органів чиниться політичний тиск. Кому це вигідно? Міський голова висловив свою позицію – центральній владі і представникам олігархічних структур в Івано-Франківську.
– Але якщо «свободівця» Руслана Марцінківа відсторонять від займаної посади,  обов’язки голови виконуватиме знову ж таки «свободівка»…
– Цю тезу хтось особливо підкреслює і нагнітає ситуацію, намагаючись розвести по різні боки міського голову і секретаря міської ради. В політиці це – норма. Але у нашій ситуації ці маніпуляції є марними.
– Чи прораховуєте інший сценарій: після відсторонення міського голови – зміщення  з посади секретаря міськради, вас. Прецеденти є. В Луцьку, де після смерті міського голови рада змінила секретаря від «Самопомочі» на представника «УКРОПу», який і став в.о. міського голови.
– Дуже добре знаємо цей прецедент. Те, що відбувається в Луцьку, – це взагалі знищення будь-якої демократії. Луцька міська рада в своїх політичних ігрищах у боротьбі за владу свідомо не визнавала факту смерті міського голови. За такі дії цю раду потрібно розпустити. Але коли в залі сидить прокурор і стежить за тим, як міськрада відправляє у відставку секретаря міської ради, щоб владу в місті отримала інша політична сила без виборів, а фактично шляхом повзучого перевороту, то це багато про що говорить.
– Івано-Франківський «УКРОП», послідовний опонент міської влади, очевидно, вивчає досвід луцьких колег, хоч насправді стартові можливості дещо менші, адже в Луцьку «УКРОП» все-таки утримує більшість і там ще є питання, хто як з ким повівся при формуванні влади після місцевих виборів. Ймовірно, що луцькі «укропівці» вважали, що посада секретаря міської ради належить їм по праву, оскільки у них більшість…
– Не можна іти до влади будь-якою ціною. А повертаючись до Івано-Франківська, констатуємо: сьогодні в міській раді є стійка більшість, яка працює на результат, і мешканці міста це бачать. В Івано-Франківську, коли спілкуєшся з людьми, то наочно бачиш, що міський голова Руслан Марцінків має шалену підтримку. Звісно, опонентам це не подобається, і вони намагаються розхитати ситуацію. Загалом останнім часом по Західній Україні місцеве самоврядування штормить. У Львові, Чернівцях, Тернополі, тепер в Івано-Франківську ведуться наполегливі спроби внести деструктив. Всюди –  причини різні, а мета, здається, одна: послабити місцеве самоврядування.
– Як секретар міської ради, які би ви внесли корективи в роботу виконавчої влади?
– Насправді мені подобається те, що представники виконавчої влади і депутатський корпус, якщо в них є конструктивні пропозиції, доходять згоди. Що би ми підкоректували? Хотілось би, щоб виконавчий комітет розробив план, пріоритет розвитку міста, яким він його бачить на найближчих п’ять років. Знаю, що міський голова готовий до розробки цієї стратегії. Тоді, думаю, робота буде ще ефективніша. Сьогодні для місцевого самоврядування є багато викликів. Нам надають повноваження, але кошти все більше забирають.
– А хіба внаслідок бюджетної децентралізації не фіксується фінансовий приріст?
– Умовно виглядає так — більше. А на ділі – на місцеве самоврядування покладають фінансування тих галузей, які раніше фінансувалися з Києва. Друге. Підвищилася заробітна плата, отже, збільшуються і видатки на бюджетну галузь: це медицина, освіта, культура… Реально у два з половиною рази в нас підвищилася оплата за вуличне освітлення. Я вже мовчу про ПТУ, мовчу, на що ми в кінці року вийдемо по всіх навчальних закладах з оплатою за енергоносії. Якщо в минулі роки нам енергоносії оплачувалися, то тепер всі заклади освіти лягають на наші плечі. Якщо підсумувати всі ці видатки, то і висновки напрошуються відповідні.
– Ваш перехід у більш публічну площину свідчить якщо не про підготовку до посади в.о. міського голови, то про намір поборотися (пройти внутрішньопартійний кастинг) за те, аби стати кандидатом в народні депутати по м. Івано-Франківську від «Свободи». Відомо також про те, що цей округ хотів би «застовпити» за собою заступник міського голови Олексій Кайда…
– Судячи з інформації, якою володію, виборів до Верховної Ради швидше за все цього року не буде. У нас кандидатів у народні депутати висуває виключно партійний з’їзд. Коли постане питання виборів – тоді і будемо це вирішувати. Станом на сьогодні про щось подібне говорити передчасно. Сьогодні стараюся ефективно виконувати покладені на мене обов’язки секретаря міської ради. На цьому етапі не задумувалася, не обговорювала, ні з ким не погоджувала те, про що ви запитуєте. Єдине — хочу бути максимально ефективною на своєму місці.
 – Внутрішньопартійна дискусія в Івано-Франківську – вона більше світоглядна чи це банальна конкуренція між приїжджими, яких запросив у місто міський голова, і місцевими «свободівцями»?
– У нас немає конкуренції. Є діалог. Він більше пов'язаний з розвитком міста. Ясно, що на міського голову покладається дуже багато обов’язків, випробувань, і він мусить реагувати на все, що довкола відбувається. Депутати більше зосереджені на своєму окрузі. Відповідно у кожного є свої пропозиції. Спілкуємося і завжди доходимо компромісу. Перед кожною сесією фракція збирається, ми дискутуємо, виробляється бачення і з однією думкою рухаємося вперед. Взагалі я прихильник, що партії повинні бути ідеологічними. Мені імпонує, що все це є в «Свободі».
– А от ваш образ – діаметрально протилежний від того жіночого обличчя «Свободи», який звикли бачити виборці. Це образ точно не Ірини Фаріон. Свідомо чи ні, але ви вимальовуєтеся політиком дещо космополітичним… Під чиїм впливом формуєтеся?
– Жодного впливу, про який натякаєте, немає. Я людина, яка любить діалог. Коли прийшла у міську раду на посаду секретаря, то сказала, що в міру своєї жіночої мудрості буду згладжувати всі гострі кути. Що, власне, зараз і намагаюся робити. Я прихильник того, що депутати місцевих рад не мають, що ділити. І більшість представників депутатського корпусу дотримуються такої позиції. Так, є політичні заяви, адже ми повинні реагувати на те, що відбувається в країні, але попри все є конструктивна робота. «Свобода» має ряд ідеологічних моментів, яких дотримуюся, але як секретар міської ради намагаюся об’єднати на продуктивну роботу депутатів від різних політичних сил.  Що стосується гендерної рівності – коли почала аналізувати, як зараз організована робота, виявляється, дуже багато жінок працює в органах місцевого самоврядування. 70% працівників міськвиконкому – це жінки. І це тоді, коли жінкам кажуть: ваше місце не в політиці, не в державній службі. У світі тенденція зовсім інша: жінки змагаються за найвищі посади в державі, очолюють органи місцевого самоврядування. В Україні зараз теж така ситуація, коли жінки готові до своєї відповідної ніші. Тому хочу сказати цим жінкам: треба повірити у свої сили. Я ціле життя працюю поруч з чоловіками у нашій команді і знаю, що ми рівні, немає чогось такого, що хтось робить щось краще, а хтось гірше. Просто жінки і чоловіки мислять трішки інакше, а коли ми об’єднуємо зусилля, то виходить результат. Наше завдання, щоб Івано-Франківськ змінився на краще.
– Говорите, що депутати місцевих рад не мають що ділити. А земля, тендери? Ось ще  не вщухають пристрасті щодо забудови колишньої промислової зони в межах вулиць Крайківського-Промислової-Макогона, а схоже на те, що скоро з’явиться ще один ласий шматок міської землі на місці нинішнього спиртзаводу (ІФОДОСП), який оголошено банкрутом…
– Деякі питання у нас просто перетворюються на політичні. (Це стосується і проекту будівництва на Макогона). Але вони такі ж господарські, як і всі решта. Міська рада кожної сесії приймає не менше п’яти проектів детального плану територій. Але щодо одних ДПТ є зауваження, хоч вони і пройдуть всю необхідну процедуру погодження, а до інших, які можуть бути внесені з голосу,  зауважень немає. Це не що інше, як подвійні стандарти. Досвід показує, що не річ в тому, наскільки підготовлене питання, а в тому, чи це питання комусь політично вигідне (і починають спекулювати, розкачуючи громадську думку), чи це питання не принесе політичних дивідендів, і воно собі рухається. Макогона – виключно політичне питання, на нього наклали стільки міфів, людей настрахали, мовляв, невідомо, що там буде. Хоча в нас  мінімум дві території з промисловою зоною ідуть на затвердження ДПТ, і всі спокійні, ні в кого питань немає.
Розмовляв
Руслан УГРИНЧУК   

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники