КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Тішитися чи сумувати?

Інший погляд на закон про реформу житлово-комунальних послуг

TishytysiaДепутати Верховної Ради «подарували» пересічним українцям чергову реформу. На цей раз 9 листопада вони схвалили Закон № 1581-д  «Про житлово-комунальні послуги».  Дехто з експертів поспішив назвати це ключовим кроком із реформування галузі. Натомість інші привітали українців  зі статусом «комунальних рабів» після того, як цей закон набере чинності.

Враховуючи, що матір’ю цього законотворчого «шедевра» стала депутат від «Самопомочі» Альона Бабак, розраховувати на допомогу держави після його впровадження нема ані найменшого сенсу. Адже сама назва партійного бренду приховує у собі наступне: рятування потопаючого – справа рук самого потопельника, як каже класик. Щось подібне свого часу мені сказав юрист від цієї політичної сили, коли я звернувся за допомогою у вирішенні проблеми невиплати зарплати приватним роботодавцем. «Наша партія називається «Самопоміч». Тому ми готові підказати, що і як маєте зробити. А далі ви вже самі…», – така була порада.

Отже, закон базується на тому, що кошти на оплату всіх комунальних послуг у споживачів-власників квартир багатоповерхівок за замовчуванням повинні бути. Крапка! І це незважаючи на існуючі драконівські тарифи, які в недалекому майбутньому ще більше зростуть. Допомога чи дольова участь держави у вирішенні проблем старого, зношеного житлового фонду – «хрущовок» і «брежнєвок» – у новітньому законі чомусь не прописана взагалі. Держава самоусувається від цих проблем, хоча протягом вже 26 років незалежності акуратно збирала кошти на начебто утримання і ремонт будинків і будинкових систем, але нічого не робила. Всіх нас за цей час привчили, що в держави грошей на це нема. А в пересічних громадян при мізерних зарплатах і пенсіях гроші мають бути: і на поточний, і на капітальний ремонт будинків, і на їх утеплення, і на заміну внутрішньобудинкових систем  тощо. А той, хто вчасно не буде оплачувати виставлені рахунки, відтепер сплачуватиме пеню, яку запровадили в розмірі 0,01% від суми боргу за кожний день.
Причому народних обранців не збентежив той факт, що  борг з невиплачених зарплат вже сягнув в Україні нечуваної дотепер суми: за даними Держстату, на 1 жовтня 2017 р. загальна сума заборгованості з виплати зарплати становила 2,467 млрд. гривень, з неї 1,343 млрд гривень припадало на економічно активні підприємства! І тенденції щодо зупинки цього явища не проявляються. Навпаки,  лише за вересень 2017 р. заборгованість в економічно активних підприємств зросла на 9,1%. Що буде на завершення року, коли субвенцій на погашення заборгованості із зарплат бюджетникам у цей період завжди  хронічно не вистачає? Питання відкрите.
Творці закону заспокоюють: той, хто має заборгованість з виплат зарплати, повинен принести довідку, і пеня в такому випадку нараховуватися не буде. Законотворці, певно, ніколи не були в статусі тих, кому боргують зарплату. Коли керівники підприємств не бажають чути своїх голодних працівників, які місяцями не отримують нічого, то хто, скажіть на милість, буде видавати довідки про заборговану зарплату? Знайдіть такого дурня-керівника підприємства, котрий підписуватиме довідку про порушення ним трудового законодавства України.
Стаття 41 Кодексу законів про працю,  передбачає п’ять видів відповідальності: дисциплінарну, матеріальну, адміністративну, фінансову та кримінальну за затримку і невиплату заробітної плати працівникам. І цю відповідальність ніхто не скасовував. То хто з бухгалтерів та директорів видаватиме довідки, тобто документ проти себе для подальшого розгляду в суді?
Дехто поспішив порахувати суму пені за рік протермінування розрахунків за комунпослуги і заспокоює людей, мовляв, з 10 000 грн. боргу потрібно буде сплатити пені лише на суму 365 грн., а зі 100 000 грн. – 3650 грн. Це, мовляв, мізерія, яку ми легко подолаємо. Ті, хто так говорить, не усвідомлюють декларованого прецеденту: при наявності величезних боргів з виплати зарплат держава запроваджує пеню! Хоча за законом мала би нести відповідальність перед громадянами згідно з чинним законодавством. На запровадження пені не наважувалася навіть «злочинна влада Януковича». І абсолютно не факт, що пеня в розмірі 0,01% так і залишиться на віки вічні без змін. Головне – привчити народ, що така категорія як пеня існує! А там вже справа техніки збільшити її в десятки разів. І саме нинішній аргумент, що на сьогодні вона ще не є шокуючою і не служить жахливим стимулом погашення боргів, спрацює згодом вирішальним аргументом в устах влади задля збільшення її в рази. А тоді вже почухаємось, та буде пізно.
Так, всі мають сплачувати за комунальні послуги 100%. Всі! Проте тарифи мають відповідати платоспроможності громадян, а не зажерливості і захланності олігархів від влади. У Євросоюзі нема проблем з боргами з комунпослуг,  тому що рівень зарплат і життя громадян відповідні, як відповідні і цілком прийнятні тарифи. Для цього достатньо порівняти номінал зарплат і тарифів у них і в нас без перерахунку з євро на гривні. Слава Богу, ми тепер можемо це зробити, відвідуючи країни ЄС. Так, у столиці Австрії Відні утримання квартири у передмісті столиці (!) коштує 550 євро з усіма комунпослугами при зарплаті 2500 євро. А при нашій запровадженій і розрекламованій зарплаті у 3200 грн., коли на руки людина отримує 2570, рахунок лише за опалення становить понад 1500. Зауважте: Австрія купує газ і не має власного видобутку, як в Україні! Коментарі, як кажуть, зайві.
Отже, коли 80% населення України не спроможне сплачувати комунальні платежі через захмарні тарифи і змушені просити субсидію, то узаконення пені – це черговий крок на шляху до свідомо твореного геноциду проти свого народу. Це слід нарешті усвідомити і визнати!
Проте питання пені відвернуло увагу громадян від запровадження абонплати. І саме проти абонплати на газ не так давно була спрямована енергія активної частини населення як чергового кроку влади задля зростання тарифу від ненаситної політики НАК «Нафтогазу». Розумію, при мільйонних щомісячних зарплатах керівників цієї структури їм хочеться жити ще краще, а владі і надалі збільшувати надходження до бюджету, нічого не створюючи для громадян взамін.
Тепер абонплат буде кілька, і при наявності квартирних лічильників  борг за несплату абонплати буде зростати навіть тоді, коли людина виїде на відпочинок чи заробітки або потрапить на кілька місяців до лікарні. І це при повному невикористанні послуг! Коли ж постачальник послуг не зможе відключити окремого боржника, то згідно з новим законом можна буде відключити увесь будинок на цілком правових підставах.
Як сказав мені один з чиновників у приватній розмові, слід мешканцям  багатоповерхівок самоорганізовуватися і виховувати несвідомих мешканців, що боргують. Тобто влада, запроваджуючи цей закон, за замовчуванням створює з кожного багатоквартирного будинку міні-колгосп, де активісти, як колишні «яструбки» чи комсомольці при радянській владі, мають перевиховувати несвідомих.
Пригадайте історію. На початку 30-х років минулого сторіччя «несвідомих» громадян за небажання вступати до колгоспів брався перевиховувати у радянських «трудових колективах» концтаборів Лазар Мойсейович Каганович. Також він став натхненником і одним з організаторів голодомору в Україні 1933 р., який нині ми називаємо геноцидом. У вас не викликає це жодних асоціацій із сьогоденням?..
Чомусь складається сумне враження: що би ми не робили, а завершується все колективною відповідальністю для народу, тобто черговим колгоспом. Державна влада вкотре самоусувається, залишаючи за собою роль митаря, перекладаючи всі будинкові проблеми на плечі малозабезпечених громадян із перспективою подальшого відключення від житлових комунальних послуг та викиданням найбільш нужденних на вулицю. Як можна перевиховати людину, яка отримує мізерну пенсію чи зарплату, аби вона віддала практично все за комунальні послуги?! Вже не кажучи про захмарні ціни на ліки і продукти харчування.
Припустимо, ви вирішили стати незалежними від постачальників послуг. Поставили бойлер, конвектор і сподіваєтесь, що вам дозволять відокремитися від постачальників тепла та гарячої води? А дзуськи! Згідно з новим законом це можна зробити лише, коли не менше половини квартир будинку вже відключено від централізованого постачання.
Відтепер відповідальність постачальника послуги закінчуватиметься на вході в будинок, а далі – проблеми мешканців. Якщо будинкові мережі, які і так дихають на ладан, прорвуть у підвалі чи між поверхами, ремонт повинні виконувати за кошти всіх мешканців, скидаючись гуртом. Жодної дольової участі держави не передбачається, і всі суми, що платили люди впродовж 26 років, розчинилися в повітрі. А де ж держава?! Може її вже нема? А від колгоспу, як і колись, владі потрібні тепер замість збіжжя лише кошти і ще раз кошти.
Вам обіцяють, що кожний будинок матиме право організуватися і обирати постачальника комунпослуг: газу, тепла, електрики, води. Не будьте такими наївними! Існуюча система трубопроводів, водогонів і тепломереж у нашій країні не передбачає такої можливості конструктивно. Для цього потрібно переробляти всю існуючу систему постачання послуг до споживачів. А держава неспроможна поміняти систему водогонів чи тепломереж, які за 50-60 років своєї експлуатації зносилися на 70-80%. Той, хто подібне обіцяє, або дурень, або шахрай.
До речі, тепер мешканці будинку будуть платити не лише за воду, газ, світло, тепло і вивіз сміття. Законом запроваджується ще й управитель, якому буде потрібно платити заробітну плату, а також найнятим управителем його підлеглим працівникам. У законі передбачена ще й винагорода для управителя, яка визначатиметься за згодою сторін. Думаю, щодо отримання «згоди сторін» ілюзій ні в кого нема? Тож преміальні на державні свята і за підсумками року потрібно закласти у калькуляцію витрат для управителя і його працівників, окрім комунальних послуг з ваших, панове, гаманців.
Хтось ще сподівається, що після цієї «реформи» жити стане легше, ситніше і комфортніше? Будьте певні, що ваша заначка під матрацом на «чорний» день ситуацію не врятує…
Анатолій ПОЛТАВЕЦЬ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники