КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Туберкульоз та сьогодення

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Щорічно у світі на туберкульоз хворіють майже 10 млн. осіб, 3 млн. осіб помирають. І це далеко не повні статистичні дані. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 1/3 населення нашої планети інфіковані туберкульозом, тобто збудник туберкульозу вже міститься в організмі людини. Захворювання не виникає при нормальній роботі імунної системи організму людини. Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб. Ось чому Всесвітня організація охорони здоров’я в 1993 році проголосила туберкульоз глобальною небезпекою, а 24 березня всі країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Дуже часто сьогодні людям ніколи звертати увагу і замислюватися про причини втоми або просто погіршення здоров'я, і коли виявляється хвороба, то, як правило, це вже поширена форма туберкульозу. Чим раніше ви виявите у себе причини погіршення здоров'я, тим більше шансів своєчасно його вилікувати. Ознаки, за якими можна запідозрити туберкульоз: різка безпричинна втрата ваги, кашель, який утримується більше двох тижнів, кровохаркання, слабкість, розбитість, пітливість (особливо ночами), зниження працездатності, зниження апетиту, тривале підвищення температури тіла до 37-37,5°С, яка частіше підвищується до вечора. Болі в грудній клітці не завжди супроводжують початок захворювання, але при подальшому розвитку туберкульозного процесу в легенях ці прояви можуть почати турбувати хворого. Усі вказані симптоми можуть бути обумовлені й іншими захворюваннями, але при наявності будь-якого з них необхідно звернутися до дільничного терапевта чи сімейного лікаря поліклініки, який призначить необхідні обстеження для виявлення туберкульозу.
Захворювання потрібно виявити на початку його розвитку. Це зумовить швидше видужання. Не потрібно ухилятись від проходження періодичних профілактичних оглядів на туберкульоз, адже на початку може не бути жодних симптомів захворювання і добре самопочуття може бути оманливим. Всім здоровим дорослим людям необхідно регулярно один раз на два роки проходити профілактичне флюорографічне обстеження. Щорічно флюорографічне обстеження легень повинні проходити особи, котрі відносяться до груп з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз (ВІЛ-інфіковані та хворі на синдром набутого імунодефіциту, особи, в яких розвинувся імунодефіцитний стан будь-якого іншого генезу, тривале застосування кортикостероїдів, цитостатиків, променевої терапії, гемосорбції, хворі на виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, цукровий діабет, хронічні неспецифічні та професійні хвороби органів дихання, хворі на психічні захворювання, особи, які зловживають алкоголем та наркотиками, особи без постійного місця проживання, безпритульні, біженці, мігранти, особи, які повернулися з місць позбавлення волі (впродовж 3 років), безробітні, малозабезпечені).
Щорічно обстеження повинні проходити також працюючі, які відносяться до декретованих контингентів населення. Це працівники, робота яких пов’язана з сферами торгівлі, виробництвом та реалізацією продуктів харчування, обслуговування населення, персонал медичних установ та закладів, де перебувають і навчаються діти та підлітки, студенти, викладачі вищих учбових закладів.
Важливим методом виявлення туберкульозу є обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють.
Як правило, джерелом зараження туберкульозом є хворий, котрий виділяє мікобактерії туберкульозу. Найбільш небезпечною в плані зараження туберкульозом являється мокрота. При кашлі дрібні часточки мокроти зависають у повітрі, утворюючи небезпечний інфекційний аерозоль, який являє собою суміш повітря, мокроти та збудника туберкульозу. Зараження туберкульозом відбувається в основному при вдиханні цього аерозолю. Мікобактерії туберкульозу стійкі до дії багатьох чинників зовнішнього середовища і здатні тривало (місяцями, роками) виживати в ній. Для запобігання захворювання на туберкульоз та інші інфекції (кір, грип, кашлюк, ГРВІ та ін.), збудники яких передаються повітряно-крапельним шляхом, величезного значення набуває гігієна кашлю і правильне збирання мокроти. Приміщення, в яких перебуває багато людей, повинні добре провітрюватись. При кашлі і чханні усім людям, а особливо хворим на туберкульоз, необхідно прикривати рот і ніс серветкою або носовою хустинкою, а при їх відсутності – тильною стороною долоні, відвертаючись від сусіда або співрозмовника.
Заразитись туберкульозом можна і елементарним шляхом. Найбільш небезпечними в цьому плані є вживання молочних продуктів, котрі не проходять термічної обробки та санітарного контролю, які реалізуються на стихійних ринках, тому що захворювання на туберкульоз великої рогатої худоби викликається тим самим збудником, що і людини. Збудник туберкульозу досить стійкий до дії дезінфікуючих засобів, а тому куплене молоко, яке не пройшло санітарного контролю, необхідно кип’ятити не менше 20 хвилин.
Дуже важливою в запобіганні захворювання на туберкульоз є його профілактика. Сюди включається наступне:
— Соціальна профілактика: оздоровлення умов навколишнього середовища, покращення умов життя населення, його здоров’я, проведення заходів по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, тютюнопалінням.
— Санітарна профілактика: передбачає заходи з попередження інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових людей і налагодження безпечного контакту з хворим на туберкульоз в активній формі (особливо з бактеріовиділювачем).
— Специфічна профілактика: вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ. У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5-7 років.
— Хіміопрофілактика: застосування протитуберкульозних препаратів з метою попередження туберкульозу в осіб, які мають великий ризик захворювання на нього. Серед осіб, яким проводилася хіміопрофілактика, число захворювань в 5-7 разів менше у порівнянні з людьми, яким вона не проводилась.
— Заходи, які зміцнюють імунну систему організму людини, здоровий спосіб життя, гігієнічне виховання населення.
На сьогоднішній день туберкульоз є виліковним захворюванням, хоча і потребує щоденного довготривалого прийому протитуберкульозних препаратів.

В.Поздняков, завідувач диспансерним відділенням ОФПЦ

 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники