КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Туберкульоз та сьогодення

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Щорічно у світі на туберкульоз хворіють майже 10 млн. осіб, 3 млн. осіб помирають. І це далеко не повні статистичні дані. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 1/3 населення нашої планети інфіковані туберкульозом, тобто збудник туберкульозу вже міститься в організмі людини. Захворювання не виникає при нормальній роботі імунної системи організму людини. Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб. Ось чому Всесвітня організація охорони здоров’я в 1993 році проголосила туберкульоз глобальною небезпекою, а 24 березня всі країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Дуже часто сьогодні людям ніколи звертати увагу і замислюватися про причини втоми або просто погіршення здоров'я, і коли виявляється хвороба, то, як правило, це вже поширена форма туберкульозу. Чим раніше ви виявите у себе причини погіршення здоров'я, тим більше шансів своєчасно його вилікувати. Ознаки, за якими можна запідозрити туберкульоз: різка безпричинна втрата ваги, кашель, який утримується більше двох тижнів, кровохаркання, слабкість, розбитість, пітливість (особливо ночами), зниження працездатності, зниження апетиту, тривале підвищення температури тіла до 37-37,5°С, яка частіше підвищується до вечора. Болі в грудній клітці не завжди супроводжують початок захворювання, але при подальшому розвитку туберкульозного процесу в легенях ці прояви можуть почати турбувати хворого. Усі вказані симптоми можуть бути обумовлені й іншими захворюваннями, але при наявності будь-якого з них необхідно звернутися до дільничного терапевта чи сімейного лікаря поліклініки, який призначить необхідні обстеження для виявлення туберкульозу.
Захворювання потрібно виявити на початку його розвитку. Це зумовить швидше видужання. Не потрібно ухилятись від проходження періодичних профілактичних оглядів на туберкульоз, адже на початку може не бути жодних симптомів захворювання і добре самопочуття може бути оманливим. Всім здоровим дорослим людям необхідно регулярно один раз на два роки проходити профілактичне флюорографічне обстеження. Щорічно флюорографічне обстеження легень повинні проходити особи, котрі відносяться до груп з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз (ВІЛ-інфіковані та хворі на синдром набутого імунодефіциту, особи, в яких розвинувся імунодефіцитний стан будь-якого іншого генезу, тривале застосування кортикостероїдів, цитостатиків, променевої терапії, гемосорбції, хворі на виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, цукровий діабет, хронічні неспецифічні та професійні хвороби органів дихання, хворі на психічні захворювання, особи, які зловживають алкоголем та наркотиками, особи без постійного місця проживання, безпритульні, біженці, мігранти, особи, які повернулися з місць позбавлення волі (впродовж 3 років), безробітні, малозабезпечені).
Щорічно обстеження повинні проходити також працюючі, які відносяться до декретованих контингентів населення. Це працівники, робота яких пов’язана з сферами торгівлі, виробництвом та реалізацією продуктів харчування, обслуговування населення, персонал медичних установ та закладів, де перебувають і навчаються діти та підлітки, студенти, викладачі вищих учбових закладів.
Важливим методом виявлення туберкульозу є обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють.
Як правило, джерелом зараження туберкульозом є хворий, котрий виділяє мікобактерії туберкульозу. Найбільш небезпечною в плані зараження туберкульозом являється мокрота. При кашлі дрібні часточки мокроти зависають у повітрі, утворюючи небезпечний інфекційний аерозоль, який являє собою суміш повітря, мокроти та збудника туберкульозу. Зараження туберкульозом відбувається в основному при вдиханні цього аерозолю. Мікобактерії туберкульозу стійкі до дії багатьох чинників зовнішнього середовища і здатні тривало (місяцями, роками) виживати в ній. Для запобігання захворювання на туберкульоз та інші інфекції (кір, грип, кашлюк, ГРВІ та ін.), збудники яких передаються повітряно-крапельним шляхом, величезного значення набуває гігієна кашлю і правильне збирання мокроти. Приміщення, в яких перебуває багато людей, повинні добре провітрюватись. При кашлі і чханні усім людям, а особливо хворим на туберкульоз, необхідно прикривати рот і ніс серветкою або носовою хустинкою, а при їх відсутності – тильною стороною долоні, відвертаючись від сусіда або співрозмовника.
Заразитись туберкульозом можна і елементарним шляхом. Найбільш небезпечними в цьому плані є вживання молочних продуктів, котрі не проходять термічної обробки та санітарного контролю, які реалізуються на стихійних ринках, тому що захворювання на туберкульоз великої рогатої худоби викликається тим самим збудником, що і людини. Збудник туберкульозу досить стійкий до дії дезінфікуючих засобів, а тому куплене молоко, яке не пройшло санітарного контролю, необхідно кип’ятити не менше 20 хвилин.
Дуже важливою в запобіганні захворювання на туберкульоз є його профілактика. Сюди включається наступне:
— Соціальна профілактика: оздоровлення умов навколишнього середовища, покращення умов життя населення, його здоров’я, проведення заходів по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, тютюнопалінням.
— Санітарна профілактика: передбачає заходи з попередження інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових людей і налагодження безпечного контакту з хворим на туберкульоз в активній формі (особливо з бактеріовиділювачем).
— Специфічна профілактика: вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ. У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5-7 років.
— Хіміопрофілактика: застосування протитуберкульозних препаратів з метою попередження туберкульозу в осіб, які мають великий ризик захворювання на нього. Серед осіб, яким проводилася хіміопрофілактика, число захворювань в 5-7 разів менше у порівнянні з людьми, яким вона не проводилась.
— Заходи, які зміцнюють імунну систему організму людини, здоровий спосіб життя, гігієнічне виховання населення.
На сьогоднішній день туберкульоз є виліковним захворюванням, хоча і потребує щоденного довготривалого прийому протитуберкульозних препаратів.

В.Поздняков, завідувач диспансерним відділенням ОФПЦ

 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники