КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

У поліклініках гаряча пора

Кореспондент «Західного кур’єра» записався до «свого» лікаря

IMG_0006Вже з липня цього року має запрацювати Національна служба здоров’я України. Тоді ж і відбудеться перехід на нову систему фінансування первинної медичної допомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Бюджетні гроші будуть йти за пацієнтом – до того лікаря, в той медичний заклад, до яких людина звертається за допомогою. Щоб кожен українець отримував якісну медичну допомогу, а лікар – гідну зарплату.

Зараз кожному потрібно обрати свого лікаря – терапевта, сімейного лікаря, педіатра (для дитини) – та підписати з ним декларацію. Цей документ засвідчує, що ви стали пацієнтом саме цього фахівця. Лікар надає вам допомогу, а заклад, де він працює, отримує фінансування з розрахунку на кожного його пацієнта.

Декларація з пацієнтом є підставою для перерахування медзакладу коштів з державного бюджету. І таким чином реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто, кожен медзаклад, лікар отримає конкретні гроші за конкретних пацієнтів.
Аби кошти, виділені державою, не потрапили бозна-куди, починаю пошуки надійного лікаря. Для цього заручаюсь підтримкою інтернету та електронних медичних систем із базою даних лікарів.
До вибору «свого» лікаря, відверто кажучи, ще ніяк не дійшов. Довгі вагання нічого доброго не принесуть, бо прекрасно розумію, що у результаті можу обирати з того, що залишиться. Тому вже зараз роблю перші кроки і вирушаю на пошуки «свого» лікаря. Але для чистоти експерименту спеціально йду не в ту поліклініку, котра територіально ближча до місця проживання. Перелиставши інтернет-сторінки із відгуками про медперсонал Івано-Франківська, обираю того, кому готовий довіритися. Я ж знаю, що «гроші йдуть за мною». Тому очікую, що ніхто мені не відмовить. Ба, навіть більше – кожен лікар буде готовий переманити мене до себе як свого потенційного пацієнта та «грошодавця». Зважаючи на те, що я маю право вільно обирати собі лікаря, вирушаю навмання до поліклініки, котра розташована якнайближче до місця роботи. Так зручніше.
Прозондувавши через знайомих, хто є хто у поліклініці, вже йду підкований. У моєму списку двоє сімейних лікарів, котрих мені порадили як хороших спеціалістів. Але є певні застереження, адже вони мають у своєму віданні пацієнтів із приміських сіл. Тому, очевидно, я цілком можу не вписатись до числа їхніх потенційних пацієнтів. Як варіант – поїхати в амбулаторію. Але я розумію, що можу стати на заваді комусь із тамтешніх місцевих пацієнтів. Зрештою, вже неодноразово доводилося чути, що це неправильно, коли кожен може обирати собі лікаря де завгодно.
Головний лікар поліклініки люб’язно погодилась допомогти. Тому мене провели «поза чергою» до терапевта, котра саме реєструвала чергового пацієнта. Я ж чемно усім признався, що з преси, бо інакше жіночки під дверима лікарського кабінету готові були мене роздерти на куски.
Вже у терапевта нова як для звиклих пацієнтів картина – лікар за комп’ютером, а пацієнт навпроти. Крім методів лікування, медперсоналу додалися й адміністративні функції. Тому, зауважує терапевт, вона мусить жертвувати своїм часом і реєструвати пацієнтів у електронній системі.
Пан Мирослав проживає у Богрівці Богородчанського району. Але декілька десятків років пропрацював в Івано-Франківську. Йому з роботи ближче до поліклініки. Тому й вирішив укласти декларацію із тутешнім терапевтом. А з собою зареєстрував ще й дружину. Загалом у терапевта Мар’яни Боднар всього 34 декларації. Лікар каже, що це нормально, бо таку кількість пацієнтів вона зареєструвала фактично за тиждень роботи. Не з першого дня вдалося опанувати систему, та й технічні збої часто перешкоджали. На заповнення документів одного пацієнта вистачає 15 хвилин.
Є серед терапевтів і такі, котрі назбирали до семи сотень пацієнтів. Але нам важлива не кількість, а сам процес реєстрації. Спостерігати довелось недовго, адже терапевт Мар’яна Боднар навіть за сьогоднішній ранок встигла набити руку. Пан Мирослав – четвертий пацієнт, котрий укладає декларацію. Вже за декілька хвилин йому на телефон прийшло повідомлення із кодом, а ще за дві хвилини він підписує паперову декларацію. «Йдіть здорові, звертайтеся, але не хворійте», – каже своєму пацієнтові на прощання терапевт.
«Покроково заповнюються усі дані пацієнта. Я не можу пропустити жодного рядка, бо система вимагає обов’язкового заповнення полів. До мене, скажімо, не обов’язково можуть звертатися лише ті пацієнти, котрих я лікую. Кожен має право вільного вибору лікаря», – коментує процес реєстрації терапевт, заповнюючи поля у бланку. Систему реєстрації також не вдасться обдурити. Часто терапевти не можуть зареєструвати декларацію із тими, кому має виповнитись 19 років, бо вони ще рахуються у педіатрів. «Якщо я терапевт, то система не дасть мені можливості оформити декларації на дітей, тому це право залишається за сімейними лікарями або педіатрами», – зауважує Мар’яна Боднар.
Втім не все ще так гладко у системі декларування стосунків між пацієнтами і лікарями. Медики запевняють, що до кінця не знають, яким чином буде відбуватися обіцяне фінансування. Лікарі самі визнають, що не всі люди мають мобільні телефони, а тому виникають складнощі із заповненням цієї графи. Тому поки що такі пацієнти обслуговуються територіально.
На виході із поліклініки зустрів знайомого лікаря, котрий працює в іншому медзакладі міста. Він зізнався, що також прийшов підписувати декларацію із терапевтом, котрого обрав для себе.
«Ми не відмовляємо тим пацієнтам, котрі до нас звертаються із інших міст. Маємо вже чимало таких із різних районів області. Нещодавно звернувся один чоловік, котрий приїхав із Києва. Люди кажуть, що їм зручно реєструватись не за місцем проживання, а ближче до роботи», – говорить головний лікар Міської поліклініки №3 Наталя Ветоха.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники