КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Вертикаль Гончарука

kolag-50Формування нового Кабміну дало зелене світло кадровому трамбуванню влади на місцях. Прикарпаття  прийняло естафету. Офі-ційне представлення нових заступників голови ОДА очікується з дня на день. Паралельно робота з кадрами кипить в районах. Публічні громадські слухання – перший етап попередньо оголошеного облдержадміністрацією відкритого конкурсу серед кандидатів на голів місцевих РДА завершився вчора.
Фінальну риску під результатами кастингу ще не підведено, однак сам по собі факт його проведення – загальнодержавний прецедент. Адже, нагадаємо, за чинним законодавством, кандидатури на посади голів районних державних адміністрацій вносяться на погодження Президента і Кабінету Міністрів головою  обласної державної адміністрації. Погодження з громадою, тим більше вільний конкурс претендентів, не передбачено. Однак на визначенні достойників для вручення районних штурвалів на Прикарпатті саме таким чином наполіг особисто Олег Гончарук. 

Причини такої лояльності, крім бажання відібрати дійсно найефективніших керівників, вкриті густим політичним туманом. Втримавшись у кріслі після парламентських виборів («Народний фронт» намагався відтиснути область у БПП), Олегу Гончаруку доводиться формувати свою вертикаль, буквально пробігаючи між краплями дощу: і фахівців відповідних відібрати, і президента не скривдити, і соломки підстелити саме там, куди доведеться падати у разі жорсткої подачі опонентів.

Без п’яти хвилин заступники
Керувати областю сьогодні – означає намагатися догодити всім: Банковій, «своїм», «чужим». І ще трохи — населенню. Якщо для заспокоєння люстраційних поривів з боку останнього Олег Гончарук вирішив піти на ризик, оголосивши вільний конкурс на посади голів прикарпатських РДА (детальніше про це йтиметься далі), то вакансії своїх заступників на карту не поставив. Тут все, як і раніше, «по-квотному». Але не без «родзинки». Губернатор, призначений на посаду більше трьох місяців тому, досі працює фактично без команди. Хоча з кандидатами на заступників визначився ще задовго до відмашки з Києва. Їхні імена одразу пакетом просочилися в місцеву пресу ще місяць тому: першим заступником стане Сергій Басараб, економічний блок куруватиме Володимир Кушнір, гуманітарний – Ігор Пасічняк. Олег Гончарук навіть не намагався віднікуватися, повідомивши тільки те, що офіційне представлення відбудеться після формування уряду. Тобто, з дня на день. Поки ж кандидати «зависли» на погодженні у столиці, усіх трьох призначили радниками голови ОДА.
Сергій Басараб, який лаштується у крісло першого заступника, –  депутат Івано-Франківської міської ради, підприємець, колишній директор будівельної компанії «Франківськміськбуд», яку заснував разом із Русланом Гусаком – екс-заступником голови ОДА за каденції Михайла Вишиванюка. Разом з Олегом Гончаруком у міській раді Басараб був членом фракції «За зміни». Призначити Сергія Басараба своєю правою рукою побажав особисто Олег Гончарук, таким чином заповнивши цю вакансію своєю квотою.
З корпусу франківської міськради у свої заступники Гончарук висмикнув ще одного депутата – Володимира Кушніра. У головний орган представницької влади Івано-Франківська він влився мажоритарником від УРП «Собор», згодом став членом фракції «УДАР-Громадський форум». Але, на відміну від Басараба, основна причина його призначення – політична доцільність. На виборах до парламенту він очолював міський виборчий штаб та обласну організацію партії «Солідарність», пізніше перейменовану в Блок Петра Порошенка. Після виборів Кушніру пророкували навіть крісло губернатора.
Майбутнього очільника гуманітарного блоку ОДА Ігоря Пасічняка також приписують швидше до штиків з партійної обойми БПП, аніж до самого голови ОДА. Його головний лобіст – екс-представник Президента  Порошенка в парламенті Руслан Князевич (в чинному скликанні він голова комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя). На президентських виборах Ігор Пасічняк працював керівником інформаційного забезпечення у регіональному штабі Порошенка, на виборах до ВР – у штабі БПП.
Ще одного заступника, теж за власною квотою, Олег Гончарук все ж призначив офіційно напередодні затвердження Кабміну, хоча і без представлення. Ним став Руслан Панасюк, екс-заступник міського голови Івано-Франківська, ще раніше директор міського ЦНАПу. Він був затверджений на посаду керівника апарату облдержадміністрації у кінці вересня і відтоді фактично завідує кадровою політикою голови ОДА. Саме він займається добором кандидатів на посади керівників департаментів та їхніх заступників.

Млинець чи грудка?  
Паралельно з кадровими рішеннями у найближчих до губернаторського кабінетах відбувається формування нових апаратів у районах. Тут ажіотажу значно більше і у пресі, і в кулуарах, і серед громадськості. Спровокував його сам особисто голова ОДА, оголосивши перший в Україні вільний конкурс на посади керівників районів, «без ніяких квот і політичних домовленостей».
Згідно з механізмом, розробленим ОДА, у конкурсі могли взяти участь усі охочі, надіславши документи на розгляд облдержадміністрації. Після цього постати перед вимогливими очима громади району та експертної комісії на публічних слуханнях та пройти крізь горнило народного схвалення (шляхом рейтингового голосування, що мало відбутися безпосередньо після заслуховування претендентів). Губернатор, поспостерігавши за народною реакцією на кандидатів та розглянувши висновки експертних комісій, найдостойніших запросить на співбесіду. І таким чином сформує владну вертикаль у районах.
Процес пішов минулого тижня, і на ділі не все вийшло гладенько-рівненько. Експериментальні слухання кандидатів, які пройшли у всіх районах області, десь видалися «млинцем», а десь – неапетитною «грудкою».
Приміром, якщо в Богородчанах три кандидати в результаті слухань мирно знялися на користь четвертого, а за Городенківщину «боролися» всього двоє, то у Косові слухання мало не зірвали чоловіки у камуфляжах, які представилися бійцями 5-го територіального батальйону Прикарпаття. Слухання на Долинщині активісти назвали зрежисованим фарсом, а один із кандидатів на найближчій сесії облради навіть пообіцяв надати докази того, що «там усе домовлено».  На Калущині «Правий сектор» вимагав, щоб кандидати на посаду офіційно відмовилися від участі у конкурсі, закликав ліквідувати  адміністрації обласного і районного рівнів загалом…
Той факт, що майже на всіх громадських слуханнях, попри попереднє декларування процедури, в тому числі у ЗМІ, присутні не мали можливості проголосувати за того чи іншого кандидата, теж доволі симптоматичний. Голова однієї з експертних комісій Володимир Кушнір на слуханнях у Долині пояснив це журналістам так: напередодні експертна комісія вирішила, що рішення про голосування було помилковим. Адже, по-перше, присутні на слуханнях люди не відображають думки усієї громади, а, по-друге, це не надто коректно, зважаючи на присутніх у залі працівників бюджетної сфери та можливі родинні зв’язки (а оголошувати про це у ЗМІ було коректно?). Тим не менше, про таке рішення експертної комісії в РДА, очевидно, не знали, адже виготовили і картки для голосування, і провели усю необхідну процедуру. Пізніше Кушнір уточнив громаді: дійство, на якому вони присутні, взагалі не має статусу громадських слухань.
Дорікнути чиновникам з ОДА начебто і немає за що: чинним  законодавством погодження кандидатів із громадськістю узагалі  не передбачено. Але після такого повороту головним аргументом для голови ОДА при остаточному відборі кандидатів будуть тільки висновки експертних комісій. А їх, окрім уже згаданого Володимира Кушніра, очолюють – хто б ви думали – два інші «без п’яти хвилин заступники» Олега Гончарука: Ігор Пасічняк та Сергій Басараб. Погодьтеся, на тлі таких розкладів закиди про «липу» на оголошеному кандидатському відборі не виглядають такими вже неспростовними…
Ініціатива голови ОДА провести «слухання щодо призначень» – неоднозначна. Навіть, якби він був справжнім мудрагелем і найчеснішою людиною, йому все одно не проконтролювати кожного із сотень своїх підлеглих і не догодити кожному з півтора мільйона своїх земляків. Йдучи на ризикований крок із добором кадрів на периферії, Олег Гончарук намагається бодай частково розділити відповідальність з громадою. Але чи виправданий ризик в нинішніх умовах самому вигадувати законодавчий «велосипед», якщо, за попередньо оголошеними намірами Києва, реформа децентралізації мала б стартувати вже у січні 2015 року? Відповідь на це питання отримаємо не раніше остаточного формування губернаторської вертикалі у вигляді кадрового наказу Президента та подальшої роботи команди Олега Гончарука.

Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники