КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Від «Ревери» до «Карпат»

kubkuЧемпіонат області з футболу відсвяткував 80-річний ювілей

Звання чемпіона краю з футболу вперше було розіграно вісім десятиліть тому. В 1934 році станиславівські копуни відокремилися від Львівської окружної спілки футболу і утворили свою власну. На той час вона нараховувала майже три десятки клубів. Втім, до елітного дивізіону (клас А) зарахували лише три.
Компанію беззаперечному лідеру місцевого футболу – станиславівській «Ревері» (утворена ще у 1908 році) склали земляки – амбітний «Стшелєц-Гурка» і «Станиславовія». Перша гра чемпіонату відбулася 27 травня. «Гурка» перемогла «Станиславовію» — 2:0. Перші голи записали до свого активу Козловський і Попель. «Ревера» підключилася до змагань пізніше. Здобувши три перемоги поспіль, фаворит достроково забезпечив собі звання переможця і став готуватися до перехідних матчів за вхід до Державної ліги.

Наступного року клас А зріс до п’яти клубів. Дебютантами змагань стали «Стшелєц-Раз-Два-Тши» з Станиславова і команда 49 піхотного полку з Коломиї (згодом вона отримала назву «Покуття»). Коломияни програли усі матчі, проте залишилися в еліті.
В 1936 році клас А поповнився командою з села Ріпне тодішнього Долинського повіту (нині – Рожнятівський район). Створений керівниками місцевого нафтопромислу колектив майже повністю комплектувався з легіонерів. Місця для побудови стадіону в селі не було, тож необхідну площу відвоювали, зрізавши одну з вершин, що здіймалися навколо. КСЗН (так йменувалася команда) одразу увірвалася до числа призерів. Перемогу ж у турнірі здобула стрийська «Погонь».
Вперше для визначення переможця був призначений додатковий матч: 12 липня 1936-го на нейтральному полі у Калуші «Погонь» впевнено взяла гору над «Гуркою» (4:0). Стрий між двома світовими війнами входив до складу Станиславівського воєводства. Проте змагатися під егідою тутешньої федерації стрияни не бажали і зрештою повернулися до складу Львівської футбольної спілки.
Клас А тим часом продовжував поповнюватися колективами з периферії: в сезоні-1936/37 до нього увійшов «Стшелєц» з Брошнева (а також «Пролом» зі Станиславова), в наступному сезоні – надвірнянська «Бистриця», в 1938-му – калуський ТЕСП.
З початком Другої світової війни усталена система змагань була зруйнована. В 1940 році нова влада провела розіграш кубка. Проведення обласних першостей поновилося лише після війни.
Формула змагань постійно змінювалася. В 1940-х – першій половині 1950-х років вона була багатоступеневою. Спершу проводилися змагання у містах і районах (в той час їх налічувалося майже сорок), а вже потім кращі змагалися на обласному рівні. В окремі сезони переможці одразу переключалися на всеукраїнські змагання. Турніри проводилися між командами спортивних товариств, які об’єднували працівників певних галузей.
Турніри висвітлювалися слабо. Якщо імена переможців вдалося відшукати, то назвати всіх призерів досі неможливо. За незначними винятками у повоєнний час домінували представники обласного центру, який іноді «підміняли» команди Калуша та Коломиї. Після виходу станіславського «Спартака» на майстрівський рівень пальму першості підхопив калуський «Хімік». У 1958-61 рр. калушани вибороли чотири чемпіонські звання поспіль. Згаданий результат досі не перевершено.
В 1962 році звання чемпіона вперше виборола команда з периферії. «Золоті» медалі несподівано дісталися футболістам ЛК «Осмолода» з Перегінського. У двох наступних сезонах географія чемпіонів розширилася за рахунок «нафтовиків» Надвірної та Долини.
В середині 1960-х з’явилося таке поняття, як комплексний залік. Краща команда області визначалася за підсумками виступів дорослих та юнаків. Та навіть за таких обставин переможця іноді доводилося визначати за додатковими показниками. В 1971 році однакову кількість балів двома складами набрали франківський «Прилад» і калуський «Будівельник» (місто хіміків в той час інтенсивно розбудовувалося, тож «будівельники» зуміли перевершити земляків з «Хіміка»). Довелося рахувати забиті м’ячі. Різниця голів виявилася кращою у приладобудівників.
Водночас, комплексний залік спотворював загальну картину змагань. Юнацькі склади могли витягти на вершину колектив зі слабкою «основою» або ж, навпаки, «потопити» свій дорослий склад. Командам невеликих міст і селищ було важко конкурувати з вихованцями спортшкіл промислових центрів.
Відтак, з кінця 1970-х кращі аматорські команди краю визначалися у два етапи. На другому при визначенні призерів бралися до уваги виступи дорослих складів. В 1986 році чемпіоном Івано-Франківщини вперше став сільський колектив – «Колос» з Голині Калуського району, що представляв місцевий колгосп «Росія».
В 1990-ті роки чемпіон області змінювався щороку. Однією з причин такої плинності кадрів було те, що клуби-переможці транзитом через аматорську першість України потрапляли на професійний рівень.
А от у ХХІ сторіччі, навпаки, фіксувалися періоди тривалого домінування одного з колективів. По три рази поспіль звання чемпіона виборювала «Дельта» з Гвіздця і «Карпати» з Яремчого. Нині ж маємо нового чемпіона – «Карпати» з Брошнева-Осади.  

Володимир ГОРОЩАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники