КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Палац – громаді

Палац – громаді

06:21:30, 7 Липень 2017

Міський голова Івано-Франківська переконаний, що палац Потоцьких має бути у власності громади і стат[...]

Відгортаємо часові нашарування забуття

myzeiВиповнилася перша річниця  Музею нафтопромислів Галичини

Він живе, розвивається, відкриває для людей нові та нові сторінки минулого. Сліди перших нафтових копанок, з яких вручну черпали сировицю, а потім і нафту на Надвірнянщині давно стерлися. Згнила деревина, з якої будували нафтові шиби. Не витримало випробування часом і залізо. Відійшли у вічність учасники та очевидці тих подій. Однак про них треба знати та пам'ятати, маємо пишатися своєю індустріальною минувшиною.
Чимало одержимих та цілеспрямованих людей, які вболівають за історичну нафтопромислову спадщину, долучилися до збору безцінних матеріалів і предметів з цієї тематики. Серед них – відомий місцевий краєзнавець, дослідник старих нафтових копалень Биткова Михайло Максим'юк, котрий тривалий час трудиться над пошуком матеріалів з історії розвитку Надвірнянського нафтопромислового району. Значно розширили рамки пізнавальної діяльності у цьому напрямку інженери нашого підприємства Ігор Гузійчук, Богдан Фаб'як, Віталій Бойчук, Олександр Павлюк, Тарас Зіняк, Андрій Гринішак та науковець Ігор Темех, які, об'єднавшись у громадську організацію «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району», маючи для старту матеріали Михайла Максим'юка, за підтримки начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимира Чуприни, у 2012 році започаткували проект створення Музею нафтопромислів Галичини.

Завдяки ініціативі Володимира Чуприни, його завзяттю та прагненню зберегти пам'ятки історії нафтопромислів Надвірнянщини вдалося реалізувати цей проект. Команда ініціаторів поборола сумніви та недовіру, переконала скептиків у здатності добитися успіху. Адже народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього. Тож, проаналізувавши невдачі анологічних проектів у Долині та Бориславі, зрозумівши їх причини, вдалося правильно побудувати роботу та реалізувати задум у змістовній музейній експозиції. Битву за музей нафтовики виграли.
Село Пнів Надвірнянського району, без перебільшення, стає центром музейної справи нафтогазової галузі України. Уже понад рік функціонує перший у державі Музей нафтопромислів Галичини, що розташувався на території навчально-курсового комбінату НГВУ «Надвірнанафтогаз». Це унікальний культурно-просвітницький центр, у якому завдяки вдало підібраним експонатам є можливість ознайомитися з усіма етапами нафтопромислового поступу в Карпатах. За рік, з моменту відкриття 11 жовтня 2013 року Музею, його відвідало понад півтори тисячі осіб. У книзі відгуків безліч записів представників майже всіх регіонів держави. Побачене вразило не лише українських екскурсантів, із захопленням оглядали експозиції Музею відвідувачі з близького та далекого зарубіжжя, зокрема, з Англії, Білорусі, Польщі, Росії, Румунії та Сполучених Штатів Америки. Від окремих із них надійшли пропозиції про особисте долучення до розширення його експозиції.
Музей нафтопромислів Галичини продовжує розвиватися, збільшується територія експозиції під відкритим небом. Проведено низку нових наукових досліджень. За кресленнями, віднайденими в архівах, виготовили у натуральних розмірах і встановили один із пристроїв для ручного ударного буріння – вахач. Цей простий верстак із переліку обладнання, що надало розвитку буровій справі. На території Музею також розташовано стенд польських геологів про Битківське нафтове родовище. Ще 28 різних стендів вони виставили біля найцікавіших геологічних об'єктів уздовж туристичного маршруту від свого містечка Кросно до Яремчі. На черзі – реалізація громадською організацією «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» спільної з Львівським національним університетом ім. Івана Франка ідеї створення у місті Лева експозиційної зали геології нафтогазових родовищ Карпат. Започатковано розробку проекту відокремлених експозицій Музею у селищі Битків Надвірнянського і селі Космач Косівського районів. ГО «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» веде роботи з відновлення закинутих після Другої світової війни озокеритних шахт і нафтових копанок коло села Старуня Богородчанського району, поруч з унікальним грязевим вулканом. Уже є й перші напрацювання – розвідано стовбур озокеритної шахти. У Музеї оформляють експозицію про трудовий шлях заслужених нафтовиків – героїв праці, кавалерів державних нагород, почесних працівників галузі, відомих вчених.
І хоч гучного святкування річниці відкриття Музею не відбулося, головну увагу зосередили на гостях, які прибули на відзначення цієї події. Уважно слухали присутні краєзнавця – дослідника історії наших нафтопромислів Михайла Максим'юка. Він передав до Музею кілька десятків світлин про життя працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» 70-х років минулого століття. До споминів долучилися ветерани підприємства Степан Миколайович Федоришин, талановитий фахівець, який майже 18 років очолював геологічну службу, Іван Якович Бойчук – незмінний упродовж 22 років головний інженер НГВУ «Надвірнанафтогаз», Зеновій Святославович Остап'юк – голова обласної ради профспілок працівників нафтової та газової промисловості України, який теж розпочинав трудову діяльність на нашому підприємстві, Микола Лаврентійович Ноцек – із 1965 по 1969 рік директор Надвірнянського нафтопереробного заводу. Найбільше схвилювала присутніх розповідь Марії Михайлівни Шпак про її чоловіка Петра Федоровича Шпака – міністра геології Української РСР. Життєвий шлях відомого далеко за межами України геолога щільно переплівся з Надвірнянщиною. Битківський укрупнений нафтопромисел №7 у 1959 році став початком його трудової діяльності. Невдовзі очолена ним Надвірнянська контора розвідувального буріння об'єднання «Укрзахіднафтогаз» зробила відчутний поступ в освоєнні надр. Петро Шпак на різних відповідальних посадах віддав нафтопромислам Прикарпаття сім років активної праці. У 35-річному віці призначений на посаду міністра геології Української РСР, на якій трудився півтора десятка літ. Видатний вчений, громадський діяч, почесний президент Спілки геологів України, неординарна особистість є гордістю нашої держави. На честь Петра Шпака Музей викарбував та презентував пам'ятну медаль. Вона є першою із започаткованої серії пам'ятних медалей на честь видатних нафтовиків України (про наступні повідомимо згодом).
У річницю відкриття Музей отримав від нащадків нафтовиків низку цінних документів та експонатів. Цікавим є макет дерев'яного нафтового шибу, власноруч виготовленого жителем Биткова Володимиром Худаком. Подарунок – велика підбірка краєзнавчої літератури для Музею — надійшов від облдержадміністрації. Його вручила Галина Брицька – заступник начальника відділу культури і мистецтв управління культури ОДА, яка взяла участь у заходах і за дорученням музейних установ області передала присутнім привітання.
Розповіді учасників і очевидців грандіозного поступу в розвідуванні та промисловій розробці нафтогазових родовищ Прикарпаття, урочиста передача до Музею експонатів і документів так захопили присутніх, що кожний відчував себе учасником тих далеких подій. Гості стали учасниками закладення Алеї пам'яті на честь видатних нафтовиків України.
Музей живе та розвивається, він відкриває для людей все нові й нові сторінки минулого. Такий пошанівок історії нас об'єднує, піднімає національну науку та культуру, несе славу про нафтовиків Надвірнянщини далеко у світи.

Степан СОЛОМОН, заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники