КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Відгортаємо часові нашарування забуття

myzeiВиповнилася перша річниця  Музею нафтопромислів Галичини

Він живе, розвивається, відкриває для людей нові та нові сторінки минулого. Сліди перших нафтових копанок, з яких вручну черпали сировицю, а потім і нафту на Надвірнянщині давно стерлися. Згнила деревина, з якої будували нафтові шиби. Не витримало випробування часом і залізо. Відійшли у вічність учасники та очевидці тих подій. Однак про них треба знати та пам'ятати, маємо пишатися своєю індустріальною минувшиною.
Чимало одержимих та цілеспрямованих людей, які вболівають за історичну нафтопромислову спадщину, долучилися до збору безцінних матеріалів і предметів з цієї тематики. Серед них – відомий місцевий краєзнавець, дослідник старих нафтових копалень Биткова Михайло Максим'юк, котрий тривалий час трудиться над пошуком матеріалів з історії розвитку Надвірнянського нафтопромислового району. Значно розширили рамки пізнавальної діяльності у цьому напрямку інженери нашого підприємства Ігор Гузійчук, Богдан Фаб'як, Віталій Бойчук, Олександр Павлюк, Тарас Зіняк, Андрій Гринішак та науковець Ігор Темех, які, об'єднавшись у громадську організацію «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району», маючи для старту матеріали Михайла Максим'юка, за підтримки начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимира Чуприни, у 2012 році започаткували проект створення Музею нафтопромислів Галичини.

Завдяки ініціативі Володимира Чуприни, його завзяттю та прагненню зберегти пам'ятки історії нафтопромислів Надвірнянщини вдалося реалізувати цей проект. Команда ініціаторів поборола сумніви та недовіру, переконала скептиків у здатності добитися успіху. Адже народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього. Тож, проаналізувавши невдачі анологічних проектів у Долині та Бориславі, зрозумівши їх причини, вдалося правильно побудувати роботу та реалізувати задум у змістовній музейній експозиції. Битву за музей нафтовики виграли.
Село Пнів Надвірнянського району, без перебільшення, стає центром музейної справи нафтогазової галузі України. Уже понад рік функціонує перший у державі Музей нафтопромислів Галичини, що розташувався на території навчально-курсового комбінату НГВУ «Надвірнанафтогаз». Це унікальний культурно-просвітницький центр, у якому завдяки вдало підібраним експонатам є можливість ознайомитися з усіма етапами нафтопромислового поступу в Карпатах. За рік, з моменту відкриття 11 жовтня 2013 року Музею, його відвідало понад півтори тисячі осіб. У книзі відгуків безліч записів представників майже всіх регіонів держави. Побачене вразило не лише українських екскурсантів, із захопленням оглядали експозиції Музею відвідувачі з близького та далекого зарубіжжя, зокрема, з Англії, Білорусі, Польщі, Росії, Румунії та Сполучених Штатів Америки. Від окремих із них надійшли пропозиції про особисте долучення до розширення його експозиції.
Музей нафтопромислів Галичини продовжує розвиватися, збільшується територія експозиції під відкритим небом. Проведено низку нових наукових досліджень. За кресленнями, віднайденими в архівах, виготовили у натуральних розмірах і встановили один із пристроїв для ручного ударного буріння – вахач. Цей простий верстак із переліку обладнання, що надало розвитку буровій справі. На території Музею також розташовано стенд польських геологів про Битківське нафтове родовище. Ще 28 різних стендів вони виставили біля найцікавіших геологічних об'єктів уздовж туристичного маршруту від свого містечка Кросно до Яремчі. На черзі – реалізація громадською організацією «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» спільної з Львівським національним університетом ім. Івана Франка ідеї створення у місті Лева експозиційної зали геології нафтогазових родовищ Карпат. Започатковано розробку проекту відокремлених експозицій Музею у селищі Битків Надвірнянського і селі Космач Косівського районів. ГО «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» веде роботи з відновлення закинутих після Другої світової війни озокеритних шахт і нафтових копанок коло села Старуня Богородчанського району, поруч з унікальним грязевим вулканом. Уже є й перші напрацювання – розвідано стовбур озокеритної шахти. У Музеї оформляють експозицію про трудовий шлях заслужених нафтовиків – героїв праці, кавалерів державних нагород, почесних працівників галузі, відомих вчених.
І хоч гучного святкування річниці відкриття Музею не відбулося, головну увагу зосередили на гостях, які прибули на відзначення цієї події. Уважно слухали присутні краєзнавця – дослідника історії наших нафтопромислів Михайла Максим'юка. Він передав до Музею кілька десятків світлин про життя працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» 70-х років минулого століття. До споминів долучилися ветерани підприємства Степан Миколайович Федоришин, талановитий фахівець, який майже 18 років очолював геологічну службу, Іван Якович Бойчук – незмінний упродовж 22 років головний інженер НГВУ «Надвірнанафтогаз», Зеновій Святославович Остап'юк – голова обласної ради профспілок працівників нафтової та газової промисловості України, який теж розпочинав трудову діяльність на нашому підприємстві, Микола Лаврентійович Ноцек – із 1965 по 1969 рік директор Надвірнянського нафтопереробного заводу. Найбільше схвилювала присутніх розповідь Марії Михайлівни Шпак про її чоловіка Петра Федоровича Шпака – міністра геології Української РСР. Життєвий шлях відомого далеко за межами України геолога щільно переплівся з Надвірнянщиною. Битківський укрупнений нафтопромисел №7 у 1959 році став початком його трудової діяльності. Невдовзі очолена ним Надвірнянська контора розвідувального буріння об'єднання «Укрзахіднафтогаз» зробила відчутний поступ в освоєнні надр. Петро Шпак на різних відповідальних посадах віддав нафтопромислам Прикарпаття сім років активної праці. У 35-річному віці призначений на посаду міністра геології Української РСР, на якій трудився півтора десятка літ. Видатний вчений, громадський діяч, почесний президент Спілки геологів України, неординарна особистість є гордістю нашої держави. На честь Петра Шпака Музей викарбував та презентував пам'ятну медаль. Вона є першою із започаткованої серії пам'ятних медалей на честь видатних нафтовиків України (про наступні повідомимо згодом).
У річницю відкриття Музей отримав від нащадків нафтовиків низку цінних документів та експонатів. Цікавим є макет дерев'яного нафтового шибу, власноруч виготовленого жителем Биткова Володимиром Худаком. Подарунок – велика підбірка краєзнавчої літератури для Музею — надійшов від облдержадміністрації. Його вручила Галина Брицька – заступник начальника відділу культури і мистецтв управління культури ОДА, яка взяла участь у заходах і за дорученням музейних установ області передала присутнім привітання.
Розповіді учасників і очевидців грандіозного поступу в розвідуванні та промисловій розробці нафтогазових родовищ Прикарпаття, урочиста передача до Музею експонатів і документів так захопили присутніх, що кожний відчував себе учасником тих далеких подій. Гості стали учасниками закладення Алеї пам'яті на честь видатних нафтовиків України.
Музей живе та розвивається, він відкриває для людей все нові й нові сторінки минулого. Такий пошанівок історії нас об'єднує, піднімає національну науку та культуру, несе славу про нафтовиків Надвірнянщини далеко у світи.

Степан СОЛОМОН, заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники