КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Відгортаємо часові нашарування забуття

myzeiВиповнилася перша річниця  Музею нафтопромислів Галичини

Він живе, розвивається, відкриває для людей нові та нові сторінки минулого. Сліди перших нафтових копанок, з яких вручну черпали сировицю, а потім і нафту на Надвірнянщині давно стерлися. Згнила деревина, з якої будували нафтові шиби. Не витримало випробування часом і залізо. Відійшли у вічність учасники та очевидці тих подій. Однак про них треба знати та пам'ятати, маємо пишатися своєю індустріальною минувшиною.
Чимало одержимих та цілеспрямованих людей, які вболівають за історичну нафтопромислову спадщину, долучилися до збору безцінних матеріалів і предметів з цієї тематики. Серед них – відомий місцевий краєзнавець, дослідник старих нафтових копалень Биткова Михайло Максим'юк, котрий тривалий час трудиться над пошуком матеріалів з історії розвитку Надвірнянського нафтопромислового району. Значно розширили рамки пізнавальної діяльності у цьому напрямку інженери нашого підприємства Ігор Гузійчук, Богдан Фаб'як, Віталій Бойчук, Олександр Павлюк, Тарас Зіняк, Андрій Гринішак та науковець Ігор Темех, які, об'єднавшись у громадську організацію «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району», маючи для старту матеріали Михайла Максим'юка, за підтримки начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимира Чуприни, у 2012 році започаткували проект створення Музею нафтопромислів Галичини.

Завдяки ініціативі Володимира Чуприни, його завзяттю та прагненню зберегти пам'ятки історії нафтопромислів Надвірнянщини вдалося реалізувати цей проект. Команда ініціаторів поборола сумніви та недовіру, переконала скептиків у здатності добитися успіху. Адже народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього. Тож, проаналізувавши невдачі анологічних проектів у Долині та Бориславі, зрозумівши їх причини, вдалося правильно побудувати роботу та реалізувати задум у змістовній музейній експозиції. Битву за музей нафтовики виграли.
Село Пнів Надвірнянського району, без перебільшення, стає центром музейної справи нафтогазової галузі України. Уже понад рік функціонує перший у державі Музей нафтопромислів Галичини, що розташувався на території навчально-курсового комбінату НГВУ «Надвірнанафтогаз». Це унікальний культурно-просвітницький центр, у якому завдяки вдало підібраним експонатам є можливість ознайомитися з усіма етапами нафтопромислового поступу в Карпатах. За рік, з моменту відкриття 11 жовтня 2013 року Музею, його відвідало понад півтори тисячі осіб. У книзі відгуків безліч записів представників майже всіх регіонів держави. Побачене вразило не лише українських екскурсантів, із захопленням оглядали експозиції Музею відвідувачі з близького та далекого зарубіжжя, зокрема, з Англії, Білорусі, Польщі, Росії, Румунії та Сполучених Штатів Америки. Від окремих із них надійшли пропозиції про особисте долучення до розширення його експозиції.
Музей нафтопромислів Галичини продовжує розвиватися, збільшується територія експозиції під відкритим небом. Проведено низку нових наукових досліджень. За кресленнями, віднайденими в архівах, виготовили у натуральних розмірах і встановили один із пристроїв для ручного ударного буріння – вахач. Цей простий верстак із переліку обладнання, що надало розвитку буровій справі. На території Музею також розташовано стенд польських геологів про Битківське нафтове родовище. Ще 28 різних стендів вони виставили біля найцікавіших геологічних об'єктів уздовж туристичного маршруту від свого містечка Кросно до Яремчі. На черзі – реалізація громадською організацією «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» спільної з Львівським національним університетом ім. Івана Франка ідеї створення у місті Лева експозиційної зали геології нафтогазових родовищ Карпат. Започатковано розробку проекту відокремлених експозицій Музею у селищі Битків Надвірнянського і селі Космач Косівського районів. ГО «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» веде роботи з відновлення закинутих після Другої світової війни озокеритних шахт і нафтових копанок коло села Старуня Богородчанського району, поруч з унікальним грязевим вулканом. Уже є й перші напрацювання – розвідано стовбур озокеритної шахти. У Музеї оформляють експозицію про трудовий шлях заслужених нафтовиків – героїв праці, кавалерів державних нагород, почесних працівників галузі, відомих вчених.
І хоч гучного святкування річниці відкриття Музею не відбулося, головну увагу зосередили на гостях, які прибули на відзначення цієї події. Уважно слухали присутні краєзнавця – дослідника історії наших нафтопромислів Михайла Максим'юка. Він передав до Музею кілька десятків світлин про життя працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» 70-х років минулого століття. До споминів долучилися ветерани підприємства Степан Миколайович Федоришин, талановитий фахівець, який майже 18 років очолював геологічну службу, Іван Якович Бойчук – незмінний упродовж 22 років головний інженер НГВУ «Надвірнанафтогаз», Зеновій Святославович Остап'юк – голова обласної ради профспілок працівників нафтової та газової промисловості України, який теж розпочинав трудову діяльність на нашому підприємстві, Микола Лаврентійович Ноцек – із 1965 по 1969 рік директор Надвірнянського нафтопереробного заводу. Найбільше схвилювала присутніх розповідь Марії Михайлівни Шпак про її чоловіка Петра Федоровича Шпака – міністра геології Української РСР. Життєвий шлях відомого далеко за межами України геолога щільно переплівся з Надвірнянщиною. Битківський укрупнений нафтопромисел №7 у 1959 році став початком його трудової діяльності. Невдовзі очолена ним Надвірнянська контора розвідувального буріння об'єднання «Укрзахіднафтогаз» зробила відчутний поступ в освоєнні надр. Петро Шпак на різних відповідальних посадах віддав нафтопромислам Прикарпаття сім років активної праці. У 35-річному віці призначений на посаду міністра геології Української РСР, на якій трудився півтора десятка літ. Видатний вчений, громадський діяч, почесний президент Спілки геологів України, неординарна особистість є гордістю нашої держави. На честь Петра Шпака Музей викарбував та презентував пам'ятну медаль. Вона є першою із започаткованої серії пам'ятних медалей на честь видатних нафтовиків України (про наступні повідомимо згодом).
У річницю відкриття Музей отримав від нащадків нафтовиків низку цінних документів та експонатів. Цікавим є макет дерев'яного нафтового шибу, власноруч виготовленого жителем Биткова Володимиром Худаком. Подарунок – велика підбірка краєзнавчої літератури для Музею — надійшов від облдержадміністрації. Його вручила Галина Брицька – заступник начальника відділу культури і мистецтв управління культури ОДА, яка взяла участь у заходах і за дорученням музейних установ області передала присутнім привітання.
Розповіді учасників і очевидців грандіозного поступу в розвідуванні та промисловій розробці нафтогазових родовищ Прикарпаття, урочиста передача до Музею експонатів і документів так захопили присутніх, що кожний відчував себе учасником тих далеких подій. Гості стали учасниками закладення Алеї пам'яті на честь видатних нафтовиків України.
Музей живе та розвивається, він відкриває для людей все нові й нові сторінки минулого. Такий пошанівок історії нас об'єднує, піднімає національну науку та культуру, несе славу про нафтовиків Надвірнянщини далеко у світи.

Степан СОЛОМОН, заступник начальника НГВУ «Надвірнанафтогаз»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники