КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Віктор СИНИШИН: «Ми повинні постійно рухатися вперед»

SynyshynІвано-Франківськ останнім часом стає особливо привабливим у вечірні години. Підсвічування будівель створює незабутню атмосферу. А вже невдовзі разом із новорічною ялинкою запалають вогнями центральні парки та сквери міста. Усе це можливе завдяки старанням працівників комунального підприємства «Івано-Франківськміськсвітло». Сьогодні розмовляємо з його керівником Віктором Синишиним про те, що вдалося втілити в життя протягом 2018 року, а також про підготовку до новорічно-різдвяних свят, перспективи та нові виклики, які стоять перед «Івано-Франківськміськсвітлом».

– Розпочнемо розмову з того, на скількох вулицях цього року вдалося оновити освітлення? І скільки ще чекають своєї черги?

– Ми вже оновили 16 вулиць. Воно стосується не тільки заміни світильників, але й заміни мереж. Мережі, на яких проводилися роботи, мали повітряні лінії відкритого типу, а вони  уразливі до погодних умов. Якщо здіймається якийсь вітер чи негода, то вибиває, як правило, цілу систему. Ми встановили ізольований провід, який навіть у разі падіння дерев або гілок просто натягується і в більшості випадків витримує ці навантаження, а лінія продовжує працювати. Другий позитивний момент – відсутність небезпеки ураження струмом пересічних громадян, які, можливо, у той момент десь проходили повз. Окрім того, встановили світильники з функцією дімування. Вони запрограмовані так, що автоматично, без втручання людини з 1 до 4 години ночі зменшують свою яскравість приблизно на половину. При такому освітленні зменшується споживання. Оскільки в нічний період мало ходить людей, то це нормально, а в 4-й ранку воно знову вмикається на максимум. Коли люди йдуть на роботу, світильники забезпечують достатню яскравість.
– Якщо говорити про оновлення або капітальне будівництво мереж зовнішнього освітлення, скільки потрібно часу, щоб охопити більшу частину міста?
– Щоб охопити все, тут питання не в часі, а в коштах. Якщо брати центральні вулиці – це дуже важкі об’єкти. Вулиці Незалежності та Галицька повністю в кабелях. Там простіше тільки замінювати світильники. Якщо замінювати мережі, то це проблема, оскільки всюди здебільшого зроблений благоустрій території, десь є газони, бруківка. З іншого боку, враховуючи сучасні технології, дуже би хотілося провести заміну мереж, тому що це би дало можливість дистанційно керувати і отримувати інформацію про кожен світильник. Це був би плюс, адже ми би вже не ходили на огляди, а просто бачили все на комп’ютері. Крім цього, могли би збирати різну аналітичну інформацію про кількість споживання електроенергії  і корегувати графіки увімкнення чи вимкнення світильників. Нам вдалося реконструювати приблизно 20 відсотків всього освітлення у місті. Щодо будівництва нових мереж на вулицях і прибудинкових територіях, то це приблизно 30 відсотків.
– А якщо говорити про темпи виконання робіт, чи вдалося реалізувати все заплановане саме на 2018 рік?
– Насправді не вдалося все реалізувати, оскільки були проблеми з фінансуванням з міського бюджету. Але зараз ми плануємо здійснити роботи на 29 об’єктах завдяки тендерам. Мова йде про двори та школи. Чи вдасться нам реалізувати це до кінця року? Оскільки кошти прийшли відносно нещодавно, ми зараз працюємо на максимумі.
– Не менш важливим є освітлення територій шкіл та садків. Що вже зроблено і скільки ще залишилося об’єктів?
– Сьогодні зроблено приблизно 70 відсотків. У планах на наступний рік завершити повністю освітлення в школах та садочках. Хочу наголосити, що до минулого року ці території не освітлювалися взагалі. Десь-колись були поодинокі випадки, коли власними силами чіпляли прожектори, просто щоб було видно прохід. Школи ще куди не йшло, адже там, як правило, один прохід. А дитячі садки мають по три-чотири входи на територію. Тому в нас у пріоритеті зараз ДНЗ, оскільки у вечірній час ближче до зими темніє швидко, що створює незручності для батьків та дітей.
– А як щодо вандалізму, пошкодження комунального майна? Як часто фіксуєте такі факти і чи можливо, на вашу думку, цьому протидіяти?
– У нашому випадку це не так вандалізм, скільки завдавання шкоди. Скажімо, був випадок, коли наші працівники три дні просиділи в міському парку ім. Шевченка, де впав плафон від світильника. Він був прострілений. Наші бригади провели там близько півсотні замін лампочок і нарахували 12 прострілених плафонів. Зміст стріляти по кульках? Не знаю, люди не мають що робити. А це нам додає головного болю, адже в парку є два типи плафонів, їх знайти важко, немає вже таких застарілих моделей. Мова йде про білі кулі. Тому треба або повністю замінювати всі світильники, або шукати подібні. Щодо крадіжок, то їх, як правило, немає. Переважно просто нищать. Скажімо, у Фортечному провулку вкрали дріт і декілька світильників. Вся проблема в тому, що для заміни викрадених світильників нам необхідно купувати нові через систему «Prozorro». Тобто, якщо він навіть і коштує 1000 гривень, нам необхідно відкрити торги. А для того, щоб відновити це освітлення, нам потрібно місяць-півтора. Ми виставимо лот на 2000 гривень. Хто піде? Ніхто не піде. От це і є недоліки нашої системи «Prozorro».
– До речі, для виявлення подібного виду порушень, можливо, згодилися б камери відеоспостереження…
– По місту потрібно ставити більше камер. У нас зараз є недостатньо людей, щоб прослідкувати за всім, що відбувається в місті. Якби було певне програмне забезпечення, за допомогою якого фіксувалися б неправомірні дії і сигналізували про це на екрані, думаю, це було би ефективніше. Я переконаний, з часом ми дійдемо до цього.
– Яка ситуація в Івано-Франківську із світлофорами?
– Наскільки я пригадую, раніше ситуація зі світлофорами була дуже проблемною. Нові встановлювали, а на старі ніхто не звертав уваги. До більшості світлофорних об’єктів мережі йдуть повітрям. Тобто під впливом атмосферних опадів та погодних умов пошкодилися кабелі. Раніше великою проблемою була несправність світлофорів у місті під час негоди. Але цього року нам вдалося провести повну реконструкцію на 13 об’єктах. Ми замінили мережі та поставили енергоощадні лампи. Це вже не звичайна «жарівка», яка споживала багато світла, а в сонячну погоду її було дуже погано видно. Мова йде про діоди, які досить яскраві і споживають менше енергії. Це, насамперед, безпека для пішоходів, а також покращення стабільності роботи світлофорних об’єктів. Управління транспорту і зв’язку оголошує тендери. Можу вже сказати, що на наступний рік заплановано будівництво нових світлофорних об’єктів на Набережній та Надрічній.
– Чи є в планах встановлення в місті світлофорів з кнопкою для пішоходів?
– Донедавна такі світлофори стояли на вулицях Целевича і Петлюри. Щодо Набережної, то, на мою думку, там добре було б реалізувати таке поняття як «зелена хвиля». Якщо ти рухаєшся зі швидкістю 50 км/г і не перевищуєш її, то можна проїхати усі світлофори без зупинок. Суть питання в тому, що сьогодні в Україні є чотири різні виробники світлофорних контролерів, але основні два – Київ та Харків. Проблема полягає в тому, що «зелена хвиля» між собою не зв’язується, тобто на одній вулиці можуть бути світлофори двох виробників. Водночас мають бути світлофори однотипні, з однаковими контролерами.
– А яка доля годинника на міській ратуші? Коли відбудеться анонсована заміна і яким буде новий часомір?
– Зараз ми вносимо зміни в документацію і будемо приступати до роботи. Враховуючи побажання активістів, відбудеться заміна самого механізму блоку керування, а циферблат залишається. Окрім того, буде нова акустика, адже гучномовці вийшли з ладу. Чи знайшли компроміс з активістами? Роботи буде здійснювати львівський годинникар. Враховуючи наполегливість активістів та стан самого годинника, ми вирішили зробити це. Ми зіткнулися із різними маніпуляціями, коли активісти говорять, що вони готові зробити ремонт годинника за 100 тисяч, а ми – за 500 тисяч. Але за 100 тисяч ми тільки купуємо блок керування, а у суму 500 тисяч входить заміна повністю всіх механізмів. І не одного, а одразу чотирьох годинників. Просто потрібно зрозуміти, що це інший обсяг робіт.
– І все ж таки, коли плануєте завершити ремонт головного годинника міста?
– Думаю, що до кінця року це буде зроблено. Сподіваюся, що все буде нормально. Були також задуми встановити годинники в центральній частині. Зокрема, активно обговорювалася ідея встановлення часомірів на стовпах. Але, знову ж таки, втрутилися активісти. Насправді це видається дивним, але в нас зараз містом керують активісти, які завжди все знають.
– А як щодо освітлення архітектурної спадщини міста? Що вдалося цьогоріч і які подальші плани в цьому напрямку?
– Планів було багато, освітленням займається департамент житлової, комунальної політики та благоустрою. Ми освітили центральний корпус ІФНМУ і ратушу. Хоча планували також ілюмінацію поліклініки на Франка, вулиці Курбаса. Але вже не цього року.
– Багато було розмов про новорічні арки на «стометрівці». Якими вони будуть цього року? Чи матимуть якісь особливості?
– Візуально вони будуть схожими на попередні. Але буде кардинально змінено освітлення. Ним буде керувати контролер. Якщо до цього часу арки просто світилися, то тепер вони будуть виконувати певну програму. Надіємося, що буде краще, ніж минулого року. А щодо подальшої долі самих арок, то, можливо, треба буде провести якесь опитування. Люди вирішать, як краще, адже як не роби – і так зле, і так недобре (усміхається). Але зараз головне їх встановити і запустити, а потім вже будемо вирішувати, що далі із ними робити.
– А як щодо новорічної ялинки? Коли її встановлять та урочисто відкриють? Які ще цікаві підсвітки в місті плануєте до новорічно-різдвяних свят?
– Новинок як таких не передбачається. Єдине, що буде – видозміна нинішньої ілюмінації. Сквер Міцкевича залишається. До речі, ми вмикали підсвітку під час відкриття оновлених вулиць. Як я вже сказав, буде змінено ілюмінацію арок. А що стосується головної ялинки міста, то плануємо повністю видозміну програми. Урочисте відкриття заплановано на 13 грудня.
Думаю, ще тиждень-два – і розпочнеться підготовка до новорічно-різдвяних свят, перевірка ілюмінації скрізь. Щоправда, частину кабелів, до яких були під’єднані гірлянди, викрали. Ми вже неодноразово зверталися до поліції з цього приводу. Але це нічого не дає, потрібно просто відновлювати. Для прикладу, в парку Шевченка ми три дні поспіль встановлювали освітлення, котре одразу ж викрадали. Я думаю, що це, швидше за все, наркомани або безхатьки, яких цікавив кольоровий метал.
– Чи підраховували, яка вартість підсвітки центральної частини міста на святковий період?
– Сума не така велика, адже ми не витрачаємо кошти на придбання чогось нового. Використовуємо все існуюче, а гроші йдуть на придбання витратних матеріалів, підключення, ізолятори тощо. Це до 100 тисяч гривень, не більше.
– Не так давно анонсувався запуск в місті інтернет-сайту, на якому мали би бути позначені всі світлофори, опори, шафи та інше. Чи він вже працює і які надасть можливості мешканцям?
– Це має бути база усього міста, тобто там мають бути нанесені всі об’єкти інфраструктури міста. Ми таке здійснили першими серед комунальних підприємств міста, які мають мережі, і умовно називаємо це «електронною інвентаризацією нашого обладнання». Чим це добре? Для нас, у першу чергу, це змога на карті бачити під час нарад ті чи інші мережі та об’єкти, їх стан тощо. Ця програма тільки в процесі модернізації. Це програмний комплекс, який не так швидко реалізувати. Задум був такий: доступ для всіх і доступ для працівників «Міськсвітла». В Україні такого ще ніде немає.
– Вам вистачає фінансових надходжень на такий величезний обсяг роботи, який нині виконує «Міськсвітло»?
– Щодо фінансування, то експлуатаційні кошти йдуть переважно у 100-відсотковому об’ємі. А щодо будівництва, то недофінансовано 60 відсотків з того, що ми запланували на цей рік. І ми вже це не зробимо. Нам вдалося виконати деякі роботи за кошти з минулого року. Позитивом також можу назвати те, що нам вдалося зекономити певну суму і ті гроші вкласти у світлофори. Минулого року із фінансами було набагато краще.
Розмовляв Тарас ЛЮТИЙ

Довідка «ЗК»

Комунальне підприємство «Івано-Франківськміськсвітло» створене виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради народних депутатів відповідно до рішення Івано-Франківського облвиконкому, зареєстроване від  08.06.1993 р. №169-р.
Комунальне підприємство «Івано-Франківськміськсвітло» займається, насамперед, утриманням, поточним ремонтом та реконструкцією електричних мереж зовнішнього освітлення. Паралельно здійснює будівництво нових електромереж. Окрім того, підприємство займається монтажем і обслуговуванням святкової ілюмінації міста, експлуатацією світлофорів, обслуговуванням годинника на міській ратуші тощо.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники