КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Вкрадений успіх

Чи дбаєте ви про збереження комерційної таємниці?

Businessman Listening to Meeting

Вислів фінансиста Натана Ротшильда «Хто володіє інформацією, той володіє світом» є актуальним сьогодні як ніколи. Але те, що інформація –це гроші, дехто усвідомлює надто пізно. Згідно з підрахунками американських спеціалістів, втрата 20% інформації, що становить комерційну таємницю, веде до розорення фірми у 60 випадках зі 100. Захистити конфіденційну ділову інформацію значно легше, ніж потім усувати наслідки «витоку даних». Бізнес-спеціалісти радять прислухатися до кількох простих порад.

Порада перша. Визначте, яка інформація потребує захисту

Наскільки актуальним є для вас захист комерційної таємниці, залежить від вашої сфери діяльності. Особливо важливе це питання для торгівлі й сфери послуг (інформація про постачальників, основних покупців, фірмові рецепти тощо); сільського господарства (способи обробки землі, технічні інструменти), ІТ (програмний код, програмний застосунок, не запатентована інформація, моделі роботи тощо), виробництва (технології, компоненти виробу). Крім того, комерційною таємницею можуть бути відомості про укладені або заплановані контракти, огляди ринку, маркетингові дослідження, інформація про конфіденційні переговори, плани розвитку підприємства та його інвестицій. В будь-якому випадку захисту потребує інформація, яка має комерційну цінність, тобто дає вам певну конкурентну перевагу. Підприємець чи компанія можуть самостійно визначати, яка саме інформація становить комерційну таємницю, але слід зауважити, що Кабінет Міністрів України затвердив перелік відомостей, які не становлять комерційної таємниці.
Порада друга. Обмежуйте доступ
«Дробіть» конфіденційну інформацію на частини. Кожен працівник повинен знати рівно стільки, скільки необхідно для успішного виконання ним своїх обов’язків. Не створюйте «незамінних працівників», на яких зав’язана велика кількість контактів і які мають доступ до значного обсягу інформації. Інакше при звільненні такого працівника й втраті його лояльності багато конфіденційних даних може потрапити у небажані руки. Визначити «незамінного працівника» дуже просто: якщо він відсутній на робочому місці, це порушує нормальну роботу компанії. Ніхто не знає, де лежать потрібні документи, в якій стадії перебувають поточні проекти і що робити в найближчі кілька днів. Звузьте коло обов’язків такого спеціаліста й перекладіть частину його відповідальності на інших працівників. Визначте конкретних осіб, які будуть мати доступ до конфіденційної інформації й укладіть з ними угоди про її нерозголошення. Але пам’ятайте, що угода – це не панацея, адже те, що саме цей працівник став причиною витоку даних, інколи буває складно довести. Не варто забувати про технічні засоби захисту, що забороняють перегляд чи копіювання важливої електронної інформації.
Порада третя. Роз’яснюйте і дбайте про лояльність
Згідно з результатами опитувань, близько 90 % офісних працівників обговорюють службові питання в неробочий час, у тому числі й інформацію, яка становить комерційну таємницю. Тобто людина може стати джерелом витоку інформації ненавмисне. Роз’яснюйте своїм працівникам, що робочі питання й проблеми повинні лишатися в стінах офісу. Не варто обговорювати з друзями чи рідними, з ким ваша компанія планує укласти угоду чи яку нову технологію бажає запровадити. Адже вони можуть розповісти про це ще комусь, і не відомо, до кого ця інформація в результаті потрапить. Якщо ви дуже комунікабельна людина, слідкуйте й за тим, що ви повідомляєте своєму найближчому оточенню. Крім того, попросіть персонал підтримувати порядок на робочих столах і самі наведіть лад на робочому місці. Якщо у вашому офісі скрізь розкидані стоси договорів, роздруківки електронних листів та інших документів, не дивуйтеся обізнаності «зайвих» людей у ваших справах. Подбайте про здорову атмосферу в колективі й лояльність працівників до вашої компанії, мотивуйте їх бути зацікавленими не лише в особистих успіхах, а й в успіхах підприємства. Це важливо не лише для збереження комерційної таємниці, а й для ефективної роботи загалом.

Чи дбаєте ви про збереження комерційної таємниці?

Олександр СИЩИКОВ,
заступник директора з охоронної діяльності, охоронна фірма «Атлант»:
– Для нашої компанії збереження конфіденційної ділової інформації має дуже велике значення. Перш за все тому, що її розголошення може принести шкоду нашим клієнтам, їхній безпеці та майну. Щоб захистити таку інформацію, ми дозволяємо доступ до неї лише обмеженому колу працівників, регулярно проводимо роз’яснювальні бесіди з персоналом. Наш персонал не має права розголошувати дані про особисте майно клієнтів, членів їхніх родин, деталі щодо сигналізації, яка у них встановлена. Адже якщо потенційний зловмисник знатиме, яка сигналізація встановлена, він може довідатися, як її вимкнути. Коли клієнт підписує з нами договір на охоронні послуги, він називає коло довірених осіб, до яких можна звернутися у разі тривоги, якщо господар, наприклад, виїхав за кордон. Їхні прізвища та адреси – це теж конфіденційна інформація, яку наші працівники не мають права розголошувати. Звичайно, під секретом тримаються й різноманітні коди і паролі, які існують для безпеки клієнтів. Наприклад, якщо людина забула зняти приміщення з охорони, працівники, які прибули на виклик, перевірять паспорт і запитають спеціальний пароль, щоб ідентифікувати власника. Збереження цієї інформації у нас знаходиться під суворим контролем, що пов’язано зі специфікою нашої діяльності.
Леся ПОЛИВОДА,
керівник з розвитку мувінгової компанії «Комфортний переїзд», засновниця мережі магазинів «Самоцвіти»:
– На мою думку, конфіденційна інформація компанії завжди потребує захисту і контролю. Є інформація, яку знає працівник, дані, що розміщені на сервері чи комп’ютері, інформація-технологія, яка дає можливість бути унікальним і першим у тій чи іншій сфері бізнесу. З працівниками доволі легко – підписав договір про нерозголошення комерційної таємниці, прописав, що являє собою таємниця, і все.  Але я не рекомендую складати робочі книги-інструкції про те, як працює система. Адже інструкцію легше передати, ніж усе розказати іншій людині. І не можна надавати доступ до всієї інформації одній людині, працівник мусить бути обізнаним лише у тому, що стосується його прямих обов’язків. Це теж свого роду захист. З сайтами, серверами – складніше. Я вважаю, що всі доменні імена й хостинги потрібно реєструвати на власника бізнесу. Не на програміста чи працівника, що звільниться з часом, а на людину, яка буде в системі. Потрібно також постійно здійснювати резервне копіювання інформації на основних ресурсах. Важливо мати в оточенні професійних людей, які працюють, вдосконалюються і люблять свою роботу. І за необхідності нададуть миттєву підтримку у складній ситуації. Як кажуть: «Береженого Бог береже!»
Анатолій МЕЛЬНИК,
власник франшизи та засновник мережі компаній «Універсальний прибиральник»:
– В наш час цифрових технологій та інтернету, мабуть, уже не може існувати поняття комерційної таємниці або воно дуже-дуже специфічне (щось на кшталт «секретних» рецептів компанії «Coca-Cola» або приправ у мережі «KFC»). Інформація витає у повітрі, вона є навколо нас, її просто потрібно вміти знайти. Секрети – це вчорашній день. Сьогодні найважливіше – це взаємодія і кооперація навіть між конкурентами.

Коментар юриста

Зореслава КУДИБА,
провідний юрист ТОВ ЮК «MORISGROUP»:
Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які відповідно до закону не можуть бути віднесені до комерційної таємниці. Це можуть бути певні технології  виробництва, організація роботи всередині компанії, перелік контрагентів та співпраця з ними, обсяги продажів тощо.
Щоб захиститися від витоку комерційної інформації, насамперед слід затвердити склад та обсяг відомостей, які становлять комерційну таємницю. При цьому слід ознайомитись із постановою Кабміну «Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці».
Також необхідно розробити та затвердити внутрішні нормативні документи: положення (правила, порядок тощо) використання комерційної інформації, які б регулювали порядок надання доступу до комерційної інформації, роботу з нею, заборону її розголошення третім особам чи особам, які не мають доступу до комерційної інформації. Усі працівники мають бути ознайомлені зі змістом таких нормативних документів, про що вони мають зазначити письмово.
З кожним  працівником має бути підписана цивільно-правова угода про нерозголошення комерційної інформації на встановлений строк, який може складати 3, 5, 10 чи 20 років. В такому договорі обов’язково слід встановити штраф за розголошення комерційної інформації у значному розмірі, а також передбачити стягнення спричинених  збитків. Вказана угода діятиме як під час роботи, так і після звільнення працівника.
Для запобігання витоку комерційної інформації зі сторони контрагентів у всіх договорах з ними слід передбачити обов’язок нерозголошення комерційної інформації впродовж встановленого договором терміну та відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

Олена БУЧИК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники