КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Володимир СТАСЮК: «Петиція не пройшла – писатимемо нову»

StasiukДиректор Івано-Франківського базового медичного коледжу Володимир Стасюк єдиний з керівників медичних навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації України увійшов до складу робочої групи з підготовки проекту Закону України «Про фахову передвищу освіту» при Міністерстві освіти і науки України. А у серпні минулого року зареєстрував на сайті Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів петицію з промовистою назвою «Покращення якості студентського контингенту в медичних університетах (академіях) як необхідна передумова підвищення профпридатності лікарських кадрів». Які основні вимоги викладені у цьому документі, скільки голосів вдалося набрати і про що свідчать такі результати – у розмові з Володимиром Стасюком.

– Наскільки я знаю, ви очолюєте медичний коледж, який, до речі, самі свого часу закінчували, більше 20 років. І чи не весь цей час виступаєте за зміни у підготовці фахівців середньої ланки – по-новомодному: передвищої освіти. Питання швидше риторичне: чи легко достукатися до чиновників? Чи довго доводиться чекати на зміни?
– Судіть самі. Ще 2002 року ми розпочали дискусію щодо скорочення термінів навчання у медичних вишах для наших випускників. Але посадовці МОЗ нас тоді не підтримали. Лише у 2012 році (через 10 років!) і то у половинчастому варіанті пройшла наша пропозиція. Скорочене навчання дозволяється лише на контрактній основі і за результатами вступних випробувань. Прикро, що так довго чекали, та обнадійливо, що таки достукалися до чиновників.
– І тепер нова спроба щось змінити – уже у вигляді петиції, так? Будь ласка, детальніше про її основні положення.
– Найперше: фіксована квота для вступу випускників коледжів та училищ (фельдшерів, медсестер) у вищі медичні школи. Ми виходили з дуже простої речі: кожний медичний заклад, як і держава, зацікавлені у тому, щоб були кваліфіковані фахівці. Хто може бути найкращим лікарем? Очевидно, той випускник медичного коледжу, який потім здобуде лікарську освіту. Адже в медичному коледжі він уже засвоїв певний обсяг медичних знань і вмінь, він розуміє, що таке медицина, він уже побачив, чи це його справа, а чи вибір батьків. На моє переконання, з таких молодих людей будуть кращі фахівці, ніж коли вони йдуть у виш зразу після школи.
– Ви пропонуєте усім переходити через медичні коледжі та училища?
– Ні, ми пропонуємо: дайте нам, тобто нашим випускникам, 50 відсотків ліцензійного обсягу, який є в університетах. Не хочете 50 – дайте хоча б 25-30 відсотків, а решту залишіть для шкіл. Ми не просимо тільки державні місця, але і не тільки контрактні. І терміни навчання для наших випускників повинні бути меншими, як мінімум на один рік.
– А пропозицію зробити різні вступні випробування для випускників шкіл і випускників медколеджів не вважаєте дещо дискримінаційною?
– У випускників шкіл – результати ЗНО з трьох шкільних предметів, а для випускників коледжів і училищ ми пропонуємо відмовитися від вступних випробувань, замінивши їх інтегрованим іспитом «Крок.М» та ЗНО з української мови. «Крок.М» – це комплексний профільний, професійний поліекзамен, який включає до десятка субтестів. І плюс до цього – ЗНО з української мови та літератури, тим більше, що з 2018 року воно запроваджується в усіх професійно-технічних коледжах і технікумах.
– А якщо бали будуть однакові?
– Тоді враховувати середній бал додатка до диплома.
– Кажуть, найскладніші предмети в медичних вишах – анатомія і латинь. Особливо складні для вчорашніх школярів. Ваші ж випускники їх вивчали, а доводиться «починати з нуля» те, що вже знають. Для них це не буде змарнований час?
– Тому ми і пропонуємо ввести окремі навчальні плани і програми для колишніх випускників медичних коледжів.
– Ще одна пропозиція, викладена в петиції: відмова від інтернатури для колишніх випускників медичних коледжів і училищ, натомість видавати їм дипломи сімейного лікаря після 5 років навчання. Не надто сміливий крок? А інтернатура?
– Давайте порахуємо: у нас студент вчився чотири роки, ще п’ять в університеті. І після дев’яти років отримує, не побоюсь так сказати, «диплом ні про що». Дайте йому диплом лікаря загальної практики – сімейної медицини. Тим більше, що зараз медицина потребуватиме чи не найбільше саме таких лікарів. Зрештою, наші фельдшери і медсестри, приїжджаючи на роботу у віддалене село, стають фактично фахівцями загальної практики – сімейної медицини, до них приходять люди з усіма болячками.
– А якщо студент хоче стати вузьким спеціалістом – невропатологом, офтальмологом чи ще кимось?
– Ось тоді нехай іде в інтернатуру. А для цього у нього є міцний фундамент – рівень фахівця загальної практики. Але розмови про те, що без інтернатури аж ніяк не можна – це чистої води дурниця. Треба виходити з реалій сьогоднішнього дня, адаптовуватися до потреб. В Україні є сотні лікарських амбулаторій, де лікарів нема, лише вивіска, а все тримається на плечах середнього медичного персоналу.
– Скільки голосів набрала петиція?
– Здавалося б, нас би мали підтримати і чиновники від медицини, адже галузь потребує добрих фахівців, і вищі медичні заклади, куди б прийшли уже підготовлені студенти, і суспільство, яке хоче якісної охорони здоров’я. МОЗ може «розрулити» цю проблему без жодної петиції, але ми її зареєстрували на всіх трьох сайтах: Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів. Зрозуміло, вона найбільше стосується уряду, але ми хотіли резонансу. Направили листи (і навіть кілька разів) з проханням підтримати всім ректорам медичних вишів, директорам медичних коледжів. Щоб петиція пройшла, треба 25 тисяч голосів. За три місяці вся Україна дала на тому сайті, який для нас найбільш важливий – Кабміну, 1304 підписи. І знаєте що? Тисяча сто з гаком – це студенти, викладачі нашого коледжу, дехто з батьків. Отже, ми розуміємо, що сплячка в суспільстві продовжується.
– Чи легко з цим змиритися?
– А хто каже, що ми змирилися? Вода точить камінь не силою, а частотою падіння. У лютому знову на сайті Кабінету Міністрів зареєструємо петицію аналогічного змісту. Це буде хтось з наших викладачів, бо автором першої петиції був я. І знову пробуватимемо донести до широкого загалу, до чиновників, до законодавців оте світло у темряві, щоб усі побачили, що ідея цікава. Не пройде – у вересні знову повторимо. Ми маємо пробудити зі сплячки тих людей, які несуть відповідальність за прийняття рішень.
Розмовляла Галина ДОБОШ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники