КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

Хто управляє житлом

Реформа ЖКГ, перехід на ринкові умови призвели до того, що на зміну державним ЖЕО прийшли різноманітні форми управління багатоквартирними будинками. Тож хто тепер управляє житлом?

З таким питанням журналіст «Західного кур’єра» звернулася до начальника житлової політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Геннадія Пономаренка, який повідомив: «Відповідальність за належне утримання будинку покладена на співвласників, так як вони є не тільки власниками квартир, але й співвласниками будинку в цілому. Але вони можуть брати як на себе функцію управителя, так і передавати комусь, наприклад, організації, яка має можливість обслуговувати будинок і надавати певні послуги».

За твердженням Геннадія Пономаренка, в Івано-Франківську напрацьовано різні типи управління багатоквартирними будинками: приватні ЖЕО, управляючі компанії, ОСББ, самоуправління мешканців, кооперативи.

Кооперативи
Ця форма організації громадян для спільної побудови будинку і подальшого управління ним залишилася ще з часу СРСР. Зараз в місті діє 27 кооперативів. Крім того, деякі кооперативи вже реорганізувалися в ОСББ. На думку Геннадія Пономаренка, кооперативи, як форма управління, будуть поступово зникати, реорганізовуватися, бо вони є неприбутковими організаціями в частині утримання будинків. Новим Податковим кодексом не передбачено такої неприбутковості, тому протягом 1-1,5 року (терміни не визначені) кооперативи будуть вимушені реорганізуватися. Найшвидше – в ОСББ, яке залишається неприбутковим і є по суті найближчим до кооперативів.

Приватні ЖЕО
У місті їх близько 14. Це – ТзОВ «Пасічна-ІФ», «Комфорт Сервіс», «Експрес Комфорт», «Гал-Комфорт» та ін. Це ті ЖЕО, які створювалися в час активного житлового будівництва, їм передавалися новобудови. Такі організації мають досвід роботи, сформовані штати працівників. Деякі з них мають можливість та бажання взяти в управління «старі» будинки, інші – уже визначилися із будинками, якими управляють. ТзОВ «Пасічна ІФ» надає послуги з аварійного обслуговування.

Управляючі компанії
Почали створюватися нові компанії – управителі, що на конкурсній основі визначають виконавців послуг. На відміну від ЖЕО, які тримали штат електриків, сантехніків, бляхарів, пічників, двірників та ін., управляючі компанії для надання таких послуг укладають угоди з відповідними компаніями. Управляючі компанії разом із мешканцями можуть визначити перелік послуг, які надаватимуться. Мешканці мають право відмовитись від послуг управляючої компанії, попередивши її в термін, визначений угодою (зазвичай, за 2 місяці).
У місті працюють такі управляючі компанії: Муніципальна інвестиційна управляюча компанія МІУК (колишній ЄРЦ), Громадська управляюча компанія (ГУК), ТзОВ «Управляюча компанія Проф-Сервіс» та інші.
МІУК – найдавніша управляюча компанія, одна із перших, створених в Україні. Почала працювати у 2011 році як ЄРЦ, а з грудня 2015 року, залишивши тільки функції управління, перейменована в МІУК.  Зараз на її балансі є 717 будинків (разом із нежитловими).
Управляюча компанія щорічно проводить конкурс серед підприємств, які надають будинкові послуги.  З 1 січня 2015 року при МІУК створена Аварійна служба, яка здійснює внутрішньобудинкові ремонтні роботи  цілодобово.
Громадська управляюча компанія (ГУК) є зовсім новою, вона створена у квітні 2016 року. Квартплата цією компанією встановлена не більша, ніж у МІУК. Компанія надає як обов’язкові, так і додаткові послуги. Проте кількість необхідних послуг мешканці будинку встановлюють самі: менше послуг – менша плата. Зараз ГУК веде переговори з департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою про те, щоб обов’язкові послуги надавалися мешканцям у міру необхідності і тільки тоді включалися у квартплату. Зараз в управлінні компанії 15 будинків і 3 ОСББ в обслуговуванні.
Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – ОСББ
Найбільш популярна форма самоуправління. За повідомленням начальника житлової політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Геннадія Пономаренка на 1 жовтня в місті було 267 ОСББ. Майже 70 з них створено цього року.

Самоуправління мешканців
Найпростіша форма управління, вигідна для маленьких будинків з 2-3 квартирами.

Будинки, зняті з балансу
Є у місті біля 700 будинків, які дотепер не визначилися з формою управління і не обрали управителя. Більшість з них до 1 липня 2016 року були зняті з балансу МІУК.
Чого душею кривити – це старі нерентабельні будинки в центрі міста, здебільшого пам’ятки архітектури, які часто потребують ремонту. Вони є проблемними для управляючих компаній.
З такою думкою не погоджується заступник директора МІУК Олександр Качанко. В управлінні Муніципальної інвестиційної компанії є старі будинки, наприклад, на вул. Короля Данила,1. Олександр Качанко  наголошує, що управляюча компанія залишається відкритою для мешканців будинків, які вирішили повернутися під її управління. Для цього потрібно провести збори власників квартир, а протокол про вибір управляючої компанії  надати МІУК. Одне застереження – таке рішення повинні підтримати мешканці, у розпорядженні яких є 51 і більше відсотків всієї площі будинку. Така ж процедура діє для визначення будь- якої іншої управляючої компанії.
Якщо ж мешканці самі не можуть визначитися, міська влада повинна провести конкурс серед управляючих компаній. Його умови уже чекають свого затвердження місьвиконкомом. Залишається острах, що управляючі компанії, які візьмуть участь у конкурсі, не захочуть брати в управління старі нерентабельні будинки. Проте Геннадій Пономаренко запевняє, що міською владою передбачена така ймовірність, тому будинки на конкурс пропонуватимуться цілими лотами – по 80-90 будинків. Але що робитимемо, якщо жодна управляюча компанія не захоче брати участь у конкурсі? Скільки чекатимемо нового конкурсу – рік чи два?
Поки йде підготовка до конкурсу, зняті з управління будинки ось уже півроку покинуті напризволяще. Нещодавно «Прикарпаттяобленерго» попередило мешканців «безгоспних» будинків, що відключить світло у коридорах. Енергетичну компанію можна зрозуміти, адже за освітлення місць загального користування ніхто їй тепер не сплачує. Мабуть, мешканцям «покинутих» будинків прийдеться ще довго ходити темними коридорами.
Та й хіба Закон України «Про особливості права власності у багатоквартирних будинках» передбачає, що тривалий період будинки залишатимуться без управителя?
Ні для кого не секрет, що не в усіх будинках можливо створити ОСББ. Мешканці бувають різними. Є такі, що не дотримуються норм співжиття, інші – постійно у квартирах не проживають. З такими важко домовитись.
Не всі можуть забезпечити необхідні для ОСББ бухгалтерський облік чи діловодство.  Мешканці будинків з невеликою кількістю квартир бояться, що не зможуть зібрати достатні для утримання кошти. У такому випадку управляюча компанія – єдиний вихід.
Перш ніж проводити такі радикальні реформи влада як центральна, так і на місцях повинна була провести значну роз’яснювальну інформаційну роботу. Багато з мешканців будинків, знятих з балансу, не зрозуміли, яким чином  їм визначитися з способом управління, під яким найчастіше розуміли тільки ОСББ, яке не всюди вдається створити.
Настав час, який вимагає від громадян активної життєвої позиції. Не тільки квартира, але й весь будинок: сходи, горище, підвал є спільною власністю співмешканців, за стан яких потрібно відповідати. Можна утримання будинку взяти на себе, створити ОСББ чи взяти його у самоуправління. А якщо це не вдається зробити, можна довірити управління будинком управляючій компанії. А ще можна чекати, коли міська влада призначить управителя. І ходити темними сходами.
Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники