КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Хто в домі господар?

На це питання у чоловіків та жінок споконвіків була однакова відповідь: «Я!»

В одній із соціальних мереж набуває все більшої популярності пост британського чоловіка під назвою «Я не допомагаю своїй дружині». Його несподівані слова про взаємини у шлюбі вже стали вірусними.

Розповідь починається з того, як до нього в гості заглянув друг. Через деякий час, проведений за бесідою, чоловік піднявся з дивана і сказав, що скоро повернеться – йому потрібно помити посуд. «Друг подивився на мене так, ніби я сказав йому, що збираюся побудувати космічну ракету, – написав чоловік. – Тоді він сказав мені з деяким захопленням, але трохи спантеличено: «Це чудово, що ти допомагаєш своїй дружині. Я от не допомагаю, бо кожен раз, коли я це роблю, вона не хвалить мене за це. Минулого тижня я вимив підлогу, але не почув від неї ні слова подяки». Ось що британець відповів своєму другові: «Я не допомагаю моїй дружині готувати, тому що мені теж хочеться їсти… Я не допомагаю моїй дружині мити посуд, тому що я теж користуюся тарілками. Я не допомагаю моїй дружині з дітьми, тому що вони і мої діти теж, і моя робота – бути їхнім батьком… Я не допомагаю в роботі, адже я – частина цього будинку». Цей текст набрав сотні тисяч «уподобань» та поширень користувачів по всьому світу. Тож і ми вирішили торкнутися вічної гендерної проблеми «Хто в домі господар?».

Питання розподілу сімейних обов’язків було актуальним у всі часи. Відомо, що в українському традиційному суспільстві саме чоловік вважався загальновизнаним головою родини. За ним були закріплені функції господаря дому, а також представлення родини перед громадою та державою. Зрозуміло, що норми могли змінюватися залежно від особливостей кожної окремо взятої родини, а також залежали від зовнішніх обставин – стану здоров’я членів подружжя, війни, складу сім’ї тощо. Правда, є яскраві приклади панівного матріархату у родині в творах українських письменників 19-20 ст. Чого варта лишень Кайдашиха із повісті І.Нечуя-Левицького!
На користь партнерських стосунків в українських сім’ях вчені знаходять підтвердження в етнолінгвістиці: «Якщо росіяни кажуть «вийти замуж», тобто віддатися під владу чоловіка, то в українській мові існує зовсім інший вираз – «одружитися», який застосовувався і до чоловіка, і до жінки. Одружитися – значить стати друзями, стати партнерами. Отже, термін на позначення укладення шлюбу сформувався тоді, коли статус чоловіка і жінки в сім'ї тяжів до рівнозначності».
Статус чоловіка і жінки в родині часто пов’язують з чітким поділом роботи у господарстві на чоловічу і жіночу. Як бачимо, так мислить і автор розповіді у соцмережі, про котру згадуємо на початку статті.
І в Україні дівчаток змалку вчили готувати, шити, прясти, доглядати менших братиків і сестричок, а хлопчиків – рубати дрова, косити, молотити тощо. Виконання чоловіком жіночої роботи викликало насмішки односельчан і вважалось чимось негідним. Коли ж чоловічу роботу виконувала жінка, це сприймалося як стратегія виживання у безвихідній ситуації і не викликало осуду односельчан.
Щодо ситуації у сучасних сім’ях, то, за даними недавнього соціологічного дослідження, у родинах майже половини опитаних функції глави виконують чоловіки. Третина вважає, що цю роль дружини виконують на рівні. Однак далеко не завжди в питанні визначення «хто головний?» є консенсус між жінками і чоловіками. Так, 58% чоловіків вважають себе главою сім'ї, тоді як тільки 39% жінок вважають головним чоловіка. Водночас, майже третина жінок вважають главою сім’ї себе, тоді як з цим погодилися тільки 10% чоловіків. При чому, гіпотезу, що «жінка так само може бути главою сім'ї як і чоловік» найбільше підтримують на заході України, найменше – у центрі.
Віра Іванишин

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники