КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

Хто в домі господар?

На це питання у чоловіків та жінок споконвіків була однакова відповідь: «Я!»

В одній із соціальних мереж набуває все більшої популярності пост британського чоловіка під назвою «Я не допомагаю своїй дружині». Його несподівані слова про взаємини у шлюбі вже стали вірусними.

Розповідь починається з того, як до нього в гості заглянув друг. Через деякий час, проведений за бесідою, чоловік піднявся з дивана і сказав, що скоро повернеться – йому потрібно помити посуд. «Друг подивився на мене так, ніби я сказав йому, що збираюся побудувати космічну ракету, – написав чоловік. – Тоді він сказав мені з деяким захопленням, але трохи спантеличено: «Це чудово, що ти допомагаєш своїй дружині. Я от не допомагаю, бо кожен раз, коли я це роблю, вона не хвалить мене за це. Минулого тижня я вимив підлогу, але не почув від неї ні слова подяки». Ось що британець відповів своєму другові: «Я не допомагаю моїй дружині готувати, тому що мені теж хочеться їсти… Я не допомагаю моїй дружині мити посуд, тому що я теж користуюся тарілками. Я не допомагаю моїй дружині з дітьми, тому що вони і мої діти теж, і моя робота – бути їхнім батьком… Я не допомагаю в роботі, адже я – частина цього будинку». Цей текст набрав сотні тисяч «уподобань» та поширень користувачів по всьому світу. Тож і ми вирішили торкнутися вічної гендерної проблеми «Хто в домі господар?».

Питання розподілу сімейних обов’язків було актуальним у всі часи. Відомо, що в українському традиційному суспільстві саме чоловік вважався загальновизнаним головою родини. За ним були закріплені функції господаря дому, а також представлення родини перед громадою та державою. Зрозуміло, що норми могли змінюватися залежно від особливостей кожної окремо взятої родини, а також залежали від зовнішніх обставин – стану здоров’я членів подружжя, війни, складу сім’ї тощо. Правда, є яскраві приклади панівного матріархату у родині в творах українських письменників 19-20 ст. Чого варта лишень Кайдашиха із повісті І.Нечуя-Левицького!
На користь партнерських стосунків в українських сім’ях вчені знаходять підтвердження в етнолінгвістиці: «Якщо росіяни кажуть «вийти замуж», тобто віддатися під владу чоловіка, то в українській мові існує зовсім інший вираз – «одружитися», який застосовувався і до чоловіка, і до жінки. Одружитися – значить стати друзями, стати партнерами. Отже, термін на позначення укладення шлюбу сформувався тоді, коли статус чоловіка і жінки в сім'ї тяжів до рівнозначності».
Статус чоловіка і жінки в родині часто пов’язують з чітким поділом роботи у господарстві на чоловічу і жіночу. Як бачимо, так мислить і автор розповіді у соцмережі, про котру згадуємо на початку статті.
І в Україні дівчаток змалку вчили готувати, шити, прясти, доглядати менших братиків і сестричок, а хлопчиків – рубати дрова, косити, молотити тощо. Виконання чоловіком жіночої роботи викликало насмішки односельчан і вважалось чимось негідним. Коли ж чоловічу роботу виконувала жінка, це сприймалося як стратегія виживання у безвихідній ситуації і не викликало осуду односельчан.
Щодо ситуації у сучасних сім’ях, то, за даними недавнього соціологічного дослідження, у родинах майже половини опитаних функції глави виконують чоловіки. Третина вважає, що цю роль дружини виконують на рівні. Однак далеко не завжди в питанні визначення «хто головний?» є консенсус між жінками і чоловіками. Так, 58% чоловіків вважають себе главою сім'ї, тоді як тільки 39% жінок вважають головним чоловіка. Водночас, майже третина жінок вважають главою сім’ї себе, тоді як з цим погодилися тільки 10% чоловіків. При чому, гіпотезу, що «жінка так само може бути главою сім'ї як і чоловік» найбільше підтримують на заході України, найменше – у центрі.
Віра Іванишин

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники