КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Хвороба, що боїться сонця

Захворюваність на туберкульоз – серйозна проблема у всьому світі. Про це свідчить поширеність цієї хвороби та висока смертність. За даними ВООЗ, третина населення світу інфікована мікобактерією туберкульозу. В деяких країнах інфікованість складає 80%. У світі щорічно виявляють цю хворобу у 8 млн. осіб, а вмирають від туберкульозу 3 млн.

Світовий досвід свідчить, що поширення туберкульозу призводить до скорочення тривалості життя, тимчасової та стійкої втрати працездатності.
В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована в 1995 році. Згідно з даними Інституту економіки НАН, зараз кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4% населення України. Основними причинами, що призвели до підвищення захворюваності на туберкульоз, є низький рівень життя та соціальної культури, недостатнє та неякісне харчування значних прошарків населення, зростання кількості бездомних, безробітних.

Туберкульоз вражає не тільки органи дихальної системи, але й інші органи і тканини людини: очі, шкіру, шлунково-кишковий тракт, сечостатеву систему, центральну нервову систему, опорно-руховий апарат.
Збудником туберкульозу є мікобактерія. Вона дуже стійка до впливу навколишнього середовища. Так у річковій воді збудник зберігається до 5 місяців, в ґрунті 1-2 роки, у вуличному пилу до 10 діб. Мікобактерія витримує нагрівання до +85° С  і охолодження до -200° С.  Але прямі сонячні промені вбивають її через 3-5 хв. Також вона чутлива до хлоровмісних дезсередників.
Основним шляхами інфікування є повітряно-крапельний, повітряно-пиловий, харчовий та контактний. Найбільш загрозливим є повітряно-крапельний і повітряно-пиловий шляхи зараження, що становить 90% випадків. Мікобактерії туберкульозу розповсюджуються від хворої людини на відстань від 1 до 5 метрів під час кашлю разом з краплями мокротиння та слини. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією знижений імунітет.
Туберкульозом також можна заразитися контактним шляхом, доглядаючи хвору тварину, або харчовим, у разі вживання продуктів від хворих на туберкульоз тварин. Особливо це стосується споживання інфікованого м’яса, молока, кисломолочних продуктів, тобто таких, які за технологією виробництва термічно не обробляються або обробляються недостатньо.
Дуже важливо знати основні прояви туберкульозу. Адже більшість хворих не звертаються до лікаря, тому навіть теоретично не можуть бути виявлені. Про наявність туберкульозу можуть свідчити: кашель або покашлювання, що тривають 3 тижні і більше; втрата маси тіла, що не мотивована іншими чинниками; підвищена пітливість, особливо вночі; загальне нездужання, швидка втомлюваність, постійна слабкість, що прогресують; періодичне підвищення температури тіла; біль в грудній клітці під час кашлю; поява або збільшення задишки, серцебиття при фізичному навантаженні; втрата або зниження апетиту; наявність у мокротинні домішок крові.
Якщо ви виявляєте ці симптоми, негайно звертайтеся до дільничого лікаря. Потрібно пройти ретельне обстеження, що складається з рентгенографії ОГК, аналізу мокротиння та додаткових призначень лікаря за потреби, загальноклінічних аналізів. Профілактика туберкульозу складається з комплексу різних заходів. Найбільш важливими з них є специфічна, санітарна та соціальна профілактика.
Головним завданням соціальної профілактики є поліпшення соціально-побутових умов життя, матеріального благополуччя. Слід звернути увагу на зміцнення здоров’я, поліпшення харчування та житлово-побутових умов, розвиток фізичної культури та спорту, проведення заходів із боротьби з алкоголізмом, наркоманією, палінням тощо.
Санітарна профілактика передбачає проведення протиепідемічних та лікувальних заходів у вогнищі тубінфекції (в сім’ї й оселі хворого, що виділяє МБТ).  А це проведення поточної та заключної дезінфекції, обстеження контактних та проведення хіміопрофілактики згідно з назначенням фтизіатра.
Найдієвішим способом специфічної профілактики туберкульозу є вакцинація й ревакцинація вакциною БЦЖ. В Україні для активної специфічної профілактики застосовують вакцину БЦЖ суху для внутрішньо шкірного введення. Первинну вакцинацію здійснюють здоровим доношеним новонародженим на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти, які мають негативну реакцію Манту в 7-річному віці.  Дані досліджень доводять, що таке щеплення дає досить тривалий та надійний імунітет.
Любов БЕЗТІЛЬНА, лікар-фтизіатр Івано-Франківської міської дитячої клінічної лікарні

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники