КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Я не хотіла покидати той світ

Світлана Хміль

Світлана Хміль

Це не про парадиз, це я про виставку живопису івано-франківської художниці Світлани Хміль. Наразі невеликий куточок її світу розташувався в експозиційному залі Бастіону. І що вона, ця виставка, принципово відрізняється від інших, засвідчив ось такий факт: люди, які прийшли на її відкриття, буквально поривалися (добровільно!) публічно висловитися про художницю і її роботи. Повірте мені, журналісту з ен-річним стажем, що таке явище — майже зі сфери фантастики.
Ось і я пишу зараз про роботи Світлани Хміль, бо аж розпирає — так хочеться висловитися. І так хочеться, щоб на виставку йшли люди. Нехай це добро, цей скарб не залишиться захованим. Нехай потішить якомога більшу кількість людей.

Залишу мистецтвознавчий аналіз для мистецтвознавців. Це їх робота препарувати і розкладати у пробірки художні засоби, «міряти» правильність композиційної побудови та її цілісності, визначати для картин полички з бірочками «мистецький напрям», «течія», «стиль» і таке ін. Мій текст — чистої води суб’єктивне. Отже, що на тій виставці побачила я. Заходиш — а тут усе світиться чистотою барв. Часом ризиковано поєднаних, а все одно не конфліктуючих. В просторі кожної картини живуть (а не знаходяться) речі й істоти. Живуть глечики, кавнички, келихи, пензлі, фрукти, птахи і риби… У них усіх свої характери, вони інтригують, інформують, випромінюють емоцію… — вони з тобою спілкуються.
Отак гамузом і не розкажеш про усю цю феєрію. Але біля кожної зокрема картини можна «зависнути» і роздивлятися, роздивлятися... На відкритті один з виступаючих фахівців чи то закинув художниці, чи то просто відзначив «надмірну деталізацію» у манері Світлани Хміль. Але, можливо, власне, ця увага до дрібниць (?) дає підставу і задоволення пожити біля кожної окремої картини. І покайфувати: он той бокалик — диви, як вигнувся на своїй цибатенькій ніжці, от-от зламається чи впаде з непевної поверхні у прірву. Танець на грані. А он розколений гранат демонструє своє нутро — ніби розкритий чіп, наладований інформацією. А риб, не риба — риб? Чомусь стать вгадується одразу, хоч жодних статевих ознак. Він по-джокондівськи чи по-джонідепівськи усміхається тобі і несе в своєму нутрі відзіґорний ключик. Від потаємних дверей? Від таємниці життя?..
Ці картини — разом і поокремо — світ казки, парадоксу. Але цілком дорослий. Це, як у Країні чудес Льюїса Керола і в Нарнії Клайва Льюїса одночасно. З одного боку, світ Світлани Хміль затишний — бо в ньому стільки ніжності, жіночної пильності, відповідальності за кожну деталь, за кожну барву, за кожного «персонажа». З іншого — динамічний, мінливий, мерехтливий, як відблиски світла на стінках одного з порцелянових кавничків.
Це ніби й наративне, фігуративне мистецтво — крісло тут, безумовно, крісло, а не хтось чи щось, що можна лише вгадати в плямах та лініях, а птахи і риби — таки птахи і риби. І архітектура на одній з картин — достеменно старий франківський пивзавод (нині покійний). Але усе воно не зовсім реальне, наче зі сну, гарного сну, а не марення. Або іноді, як візія крізь скляні призми, огранений коштовний камінь — переломлене зображення. Ця художниця могла би бути дуже реалістичною, от тільки не хоче. Оце «може» й «не хоче» одночасно присутнє в її роботах і так гармонійно поєднується.
Але боюся залізти в такі нетрі фантазій і асоціацій, що мій текст уже не матиме стосунку до самої виставки. А такий ризик є. Бо від робіт Світлани Хміль, як-то нині кажуть, «пре». І несе кудись у вже власні сни, спогади, у власне дитинство, у мрії. А що ще пересічному споживачеві мистецтва насправді треба? Щоб воно резонувало у його нутрі, живило й оживляло. Щоб діяло, як добрий наркотик. На виставці Світлани Хміль так і сталося. Тому той світ так не хотілося покидати.

Вероніка Заник

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники