КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Юрій СОЛОВЕЙ: «Людям потрібно дати надію і показати світло в кінці тунелю»

 Юрій Соловей

Юрій Соловей

Напередодні президентських виборів Юрій Соловей зробив гучну заяву про фірташівські впливи на партію УДАР, яка тоді підтримувала Петра Порошенка. Було виключення з партії, пошуки контакту з Юлією Тимошенко, відтак його несподіване балотування під прапорами Блоку Петра Порошенка і перемога до парламенту.  А минулого тижня він знову «засвітився» біля Віталія Кличка на депутатському форумі партії УДАР. То хто ж після цього всього Юрій Соловей? Чи буде срібний призер минулих мерських виборів балотуватися на посаду міського голови Івано-Франківська знову? Чи сформується в парламенті справжнє прикарпатське лобі і наскільки воно буде ефективним –  в інтерв’ю «ЗК».


– Хто сьогодні Юрій Соловей?
– Зараз я – член депутатської групи УДАР фракції Блоку Петра Порошенка у Верховній Раді. Що стосується ситуації щодо мого виходу з партії УДАР – вона стосувалася поведінки на той момент голови виконавчого комітету партії Віталія Ковальчука. Оскільки я вважав, що ті речі, які він робив, є несумісними з УДАРом і тими подіями, які сталися після Майдану. Станом на сьогодні Віталія Ковальчука в партії УДАР немає. Лідер партії Віталій Кличко зробив висновки, і це стало основою для мого повернення в цю політичну структуру.
– Минулого тижня обласну організацію УДАР очолив ваш колишній заступник по міській організації Володимир Стефанків. Отже, можемо констатувати, що сьогодні в орбіті Юрія Солов’я обласна організація партії УДАР і міська організація партії Громадянська позиція, яку очолює ваш давній соратник Володимир Чорноус?
– Хочете зробити мене якимось політичним олігархом (сміється – ред.)?.. Даремно. Про це не ідеться. Володимир Стефанків – мій перший заступник в міській організації партії  УДАР, яку я раніше очолював, достойна кандидатура. Володя показав себе як ефективний менеджер в багатьох проектах. Наприклад, програма модернізації житлового фонду Івано-Франківська, куратором якої є Володимир Стефанків.
Що ж до «Громадянської позиції»… Ми давні соратники з Володимиром Чорноусом. Володя – ефективний депутат міської ради. Всі ці люди є самодостатніми. Тому я б не говорив, що хтось перебуває в моїй орбіті.
– Тільки не говоріть, що напередодні місцевих виборів ви не розглядаєте можливості  балотування двома колонами для того, щоб у майбутній міській раді отримати якщо не більшість, то контролюючий пакет голосів?
– Життя покаже… Думаю, чим більше політичних сил буде об’єднано, тим ефективнішою буде робота.
– Будучи обраним від Верховинського, Косівського та Снятинського районів, ви доволі часто з’являєтеся в інформаційному полі Івано-Франківська. Будете пробувати перемагати на виборах міського голови?  
– Про це говорити зарано. З іншого боку, напевне, буде неправильно, якщо мене люди вибрали в народні депутати, а я через рік піду на вибори міського голови Івано-Франківська, зрадивши очікування людей цих районів. Поряд з цим мені не чужі процеси, які відбуваються в місті. Багато робив, роблю для цього міста, тож, звичайно, що хотів би бачити його дещо іншим, ніж воно є зараз. Певна річ, буду старатися впливати на процеси так, щоб після наступних місцевих виборів місто отримало новий поштовх для розвитку.
– На вашу думку, які політичні сили складатимуть нову міську раду?
– Думаю, що в майбутній міській раді однозначно буде Блок Петра Порошенка, «Народний фронт», УДАР, «Самопоміч». Не знаю про перспективи «Свободи», дуже вони для мене туманні.
– А не допускаєте, що за рік до місцевих виборів рейтинг парламентських  партій обвалиться, тоді як «Свобода», будучи позапарламентською, зможе надолужити втрачені позиції?
– Сьогодні вони розповідають про дороги, які начебто зробили. Дороги зробила не «Свобода», а міська рада. Правильніше писати не «зробили», а «заробили».
Я виступаю за максимально швидке проведення місцевих виборів, щоб перезавантажити всю країну і вийти з виборчої турбулентності. На моє переконання, вибори мають відбутися в травні наступного року. Маємо президента, маємо уряд, маємо нові органи місцевого самоврядування. Отже, впродовж чотирьох років можна направити зусилля на роботу, а не на виборчу боротьбу. А місцеві вибори покажуть, хто як працював. Ось результат останніх парламентських виборів показав, що популізм популізмом, а партія, яка отримала колосальний результат – 12% на минулих виборах, тепер до парламенту не пройшла.
– Популізм – це слабість всього сучасного політикуму. Ось і рейтинг президента, чи не через популізм на президентських виборах, коли він переміг в один тур, вже суттєво обвалився. Хіба не про це свідчить друге місце БПП на парламентських виборах?  
– Не погоджуюся. Тут причина в іншому. Не до кінця зуміли пояснити людям, чому президенту потрібна своя більшість в парламенті. Це виключно одна причина. Тоді як «Народний фронт» дав чіткий посил, що, голосуючи за «НФ», ви голосуєте за Арсенія Яценюка як майбутнього прем’єр-міністра. Якщо б люди довірили Блоку Петра Порошенка самостійно сформувати більшість у Верховній Раді, ми б мали персоніфіковану відповідальність за всі процеси, які відбуваються в Україні. Сьогодні ж в парламентсько-президентській державі відповідальність поділена як мінімум на п’ятьох. Не знаємо з кого чітко спитати за те, що відбувається. І це – велика проблема. Країні потрібно зробити все, щоб рухатися до двополярної політичної системи. Є влада, є опозиція.
– А як гадаєте, яким є рейтинг влади тепер – після валютного стрибка одразу по закінченні виборчих перегонів і урядового анонсування суттєвого затягування пасків у 2015 році?
– На минулій сесії я задав запитання Яценюку: наскільки збільшиться дохід на душу населення в еквіваленті американського долара, яким буде курс і скільки буде створено нових робочих місць. Саме за цими критеріями оцінюється ефективність роботи прем’єр-міністра і уряду. Яценюк відповів, що основне завдання – вижити. Я не погоджуюся з такою відповіддю. Ми і так виживаємо. Людям потрібно дати надію і показати те світло в кінці тунелю, до якого люди прагнуть. Сьогодні нам потрібно не різати. Перше. Давайте перерозподіляти капітал в кінці кінців. Не може весь капітал концентруватися в руках десяти людей. Нам потрібна демонополізація української економіки, потрібен перерозподіл капіталу: не на користь великого бізнесу, а на користь малого та середнього. А найголовніше завдання, яке я проштовхую у парламенті – Україна повинна стати країною середнього класу. Як парламентар буду виходити із законодавчою ініціативою і підтримувати ті законодавчі акти, які будуть спрямовані на реалізацію цієї ідеї.
– В деяких ваших акцентах щодо урядової програми звучать опозиційні нотки. Загалом, можна спрогнозувати, що з наближенням місцевих виборів УДАР тяжітиме до опозиційності. (Хоч це буде не просто, оскільки Кличко мер Києва). Чи не з’явиться таким чином певна тріщина у президентській фракції, а відтак в коаліції?
– Я не критикую уряд. Намагаюся допомогти виправити ті помилки, які допускаються. Що ж до критики, то навпаки – я був один з небагатьох, хто виступав за відсутність публічної критики програми дій уряду. Вважаю, що основою має бути єдність. Не думаю, що УДАР, як ви говорите, тяжітиме до опозиційності. Пора відмовлятися від української практики: критикувати і на цьому приходити до влади. Зараз треба вибирати іншу стратегію. Стратегію змістовну, не критиканську, а конструктивну. Ми вже мали ситуацію в 2005 році, коли президент і прем’єр ворогували. До чого це призвело, знаємо. Сьогодні ж, якщо ворогуватимемо, то можемо привести до влади вже не Януковича, а Путіна.
– Яку роль тут може зіграти голова Дніпропетровської ОДА, олігарх Ігор Коломойський?
– Він серйозний гравець. Має впливи як мінімум на чотири регіони: Дніпропетровськ, Одесу, Волинь, частково на Івано-Франківщину. Має вплив на військові батальйони. З ним треба рахуватися. Я б не рекомендував вступати з ним в конфронтацію.
– Яка його мета?
– Він перш за все – бізнесмен. Можу його поважати чи не поважати, але розумію: якщо  ми відкриємо в державі ще другий фронт – внутрішній, тоді як маємо зовнішнього агресора, то самознищимося. Але поряд з цим мусимо розуміти, що нам поступово потрібно відходити від впливу олігархів на українську політику. Якщо в минулому парламенті всі депутатські фракції були департаментами фінансово-промислових груп, то в цьому парламенті, звичайно, вплив їх високий, але вже не такий.
– Чи може наступний Майдан бути революцією не проти чи за конкретного президента чи прем’єра, а проти олігархату як класу?
– Наступний Майдан точно буде, якщо ми всі разом не зробимо в державі реформи, перш за все економічні. Якщо люди не почнуть отримувати більшу заробітну плату, якщо ми не стабілізуємо курс, якщо в державі не почнуть створюватися нові робочі місця, доступне кредитування малого та середнього бізнесу, то однозначно, що Майдан буде. Я в цьому навіть не сумніваюся.
– З такої логіки Майдан (якщо це комусь буде потрібно) може виникнути вже в наступному році, адже, за словами Яценюка, на часі стоїть питання не про створення нових робочих місць, а про скорочення. Під ударом соціальні пільги, ріст комунальних послуг, словом, мова іде не про розвиток, а про виживання…
– Я противник скорочень хоча б тому, що за скороченнями немає прямого скорочення видатків. Якщо скорочуємо людину, то маємо розуміти, що тримісячну заробітну плату цій людині повинні заплатити. Після цього людина іде на біржу і ще, як правило,  впродовж року отримує 80% від заробітної плати. Тобто скорочення видатків немає. Більше того, таким чином скорочуємо внутрішній попит в державі. Я противник цих скорочень. Я навпаки прихильник стимулювання попиту і стимулювання створення нових робочих місць. До прикладу. Ми живемо на Прикарпатті, де одні з найгірших доріг. Я задав питання прем’єр-міністру, чому в державі не працює програма стимулювання економіки через будівництво доріг. Згадайте Німеччину, Польщу – це країни, які вийшли в плюс в економіці в першу чергу через будівництво автобанів та регіональних доріг. Чому це не може бути локомотивом розвитку української економіки. Сьогодні в моєму окрузі (Косівщина, Верховинщина і Снятинщина) немає робочих місць, бо там немає доріг. Хоч це туристичний край.
Категорично не погоджуюся з тезою прем’єра, що нам потрібно виживати. Нам потрібно рухатися вперед і створювати додатковий валовий продукт. Потрібно зробити акцент на малий та середній бізнес.
– У парламенті створили міжфракційне об’єднання «Прикарпаття». Наскільки ефективним буде прикарпатське лобі? У ВРУ минулого скликання теж було подібне міжфракційне об’єднання, але ефективності щось не пригадується…
– Не знаю, як було в минулому парламенті… Мене обрано секретарем міжфракційної групи. Співголовами є Анатолій Матвієнко і Володимир Шкварилюк. Ми поставили собі першочергове завдання – будівництво доріг в регіоні. Працюємо, щоб поруч з Вінницькою областю Івано-Франківська стала пілотною в плані європейської інтеграції. Анатолій Матвієнко був у президента і попередньо вже є такі напрацювання. Мова про те, щоб інтегрувати Івано-Франківську область за стандартами Європейського Союзу,  починаючи із законодавчих актів, які діють на території місцевого самоврядування,  наприклад, Польщі.
– Економічно маємо стати таким собі удільним князівством?
– Так. По великому рахунку тотальна децентралізація. Реалізація спільних проектів з Європейським Союзом. ЄС має серйозні дотаційні програми з розвитку сільського господарства, з розвитку малого і середнього бізнесу. Нам потрібно нарешті добитися створення митного переходу на кордоні Верховинського району і Румунії, щоб Івано-Франківська область отримала прямий доступ до ЄС.
– Якщо в економічному плані (в сенсі наповнення місцевих бюджетів) децентралізація Україні, очевидно, потрібна, то наскільки вона є доцільною в політичному сенсі, при нинішній слабкій центральній владі? Чи не отримаємо поруч з ДНР і ЛНР щось діаметрально протилежне, але не менш сепаратистське – Франківську, Закарпатську і їм подібні «республіки»?
– З 22 по 26 грудня будуть розглядатися зміни до Бюджетного кодексу, і в цих змінах якраз і передбачається серйозна передача певних фінансових ресурсів на рівень регіонів. Що стосується необхідності це робити – в мене сумнівів немає жодних. Що стосується децентралізації влади… Так, тут дійсно є загроза, бо якщо ми зараз дозволимо обирати собі владу на території регіонів, то можемо вже чітко розуміти, що так званий Опозиційний блок отримає більшість як мінімум в тих регіонах, де він вже сьогодні виграв. А він виграв у Харківській, Запорізькій і навіть Дніпропетровській областях. Тобто, це може створити серйозну загрозу. Децентралізація влади в такому розумінні може привести до того, що якраз до влади приведемо тих людей, які допустили здачу Криму і створення ДНР і ЛНР. Я особисто поки що не готовий голосувати за такі рішення. Але в частині передачі бюджетних повноважень – однозначно за.

Розмовляв Антін ТИМУРА

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники