КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

За країну образа

ПРОТИ ШЕРСТІ

В засобах масової інформації часто застосовуються адресні слова на кшталт «у цій країні»,  «ця влада», «у цій державі» та аналогічні адресні комбінації, зокрема ще більш вульгарні – «ту країну», «таку країну». Можливо автори меседжів у мас-медіа не придають цим словам особливого значення і використовують їх не задумуючись, проте, як відомо, диявол криється у деталях.

Коли чую «ця країна», «у цій країні» чи «таку країну», виникає питання, про яку країну говорять – Польщу, Францію, Німеччину чи США. Але ні, виявляється, мова йде про нашу Україну, про свій край, про свою землю.

Слово – енергія, яка здатна матеріалізуватися в наших почуттях і відповідно в діях.
В енергетиці вказаних адресних слів відсутнє тепло, повага, гідність, особиста причетність до сказаного. Натомість відчувається байдужість, відстороненість, щось чуже і віддалене. Але це не вся енергетична характеристика цих слів. Вона набагато ширша. Залежить від того, з якою інтонацією ми вимовляємо  «у цій країні» чи «таку країну», іноді звучить прихована зневага, злість, а то й ненависть.
За моїми спостереженнями, першість у вживанні адресних слів у політиці, як це не дивно, належить Президенту Ющенкові. Балотуючись на другий термін, мабуть, з відчаю, що шансів знову бути обраним у нього немає, він на зневагу виборців до своєї персони відповів зневагою, використовуючи у своїх численних промовах: «у цій країні», «цей народ» та інші аналогічні вислови. Згодом ці вислови поширилися серед політиків та політологів і не тільки. Вони адаптувалися у свідомості пересічного громадянина, у того ж «малого українця», який разом з усіма звик до політичної вульгарності цих слів. І тепер теж рече без розбірливості: «у цій державі», «цей народ», «у цій країні». А де гордість за неї, повага? Нема, бо «цією країною» чи «такою країною» не можна пишатися, вона чужа йому.
Цим грішать відомі політики, громадські активісти, міністри та народні депутати. На підтвердження згадаю народних депутатів Соболєва та Луценка, які напередодні нового року брали участь в політичних дискусіях на телеканалі «112 Україна». Обоє у своїх виступах вживали ці адресні слова. Зокрема пан Луценко критикував «цей уряд» у «цій країні».
Вживані   народним  депутатом  Луценком  під час дискусії адресні слова «у цій країні»  викликали в мене вибух обурення, а от «цей уряд», навпаки, було дуже доречним, оскільки має приховане продовження: бо «цей уряд»  –  до... І такими адресними словами ми відмежовуємося від нього, висловлюємо свою зневагу.
Коли голосять «у цій державі», «ця країна», «така країна»,  виникає сумнів щодо особи, яка це голосить. Яке відношення вона має  до «цієї країни», до його народу. Може він приїхав з іншої країни і характеризує мою країну, в якій я живу і яка є нашою країною.
Наші вояки на сході України воюють з московсько-азіатською ордою. Кожен із них переконаний, що захищає свій дім, свою сім'ю, свою країну. Сказати нашим воїнам, що вони воюють за «цю країну» – дурість. Вони воюють проти «цієї країни» – проти Росії, проти загарбників, мародерів, бандитів і терористів.
Поставив крапку  і подумав: чи дійшли мої крикливі роздуми до серця читача?  І вирішив від великого перейти до простого, зрозумілого й переконливого.
Ніхто не покаже пальцем і не скаже на свою дружину:  «ця жінка», а скаже: «моя жінка». Так само і про чоловіка скаже дружина: «Ось, іде мій чоловік». Народна мудрість каже: «своя сорочка ближче до тіла». Не кажіть: «ця країна», «така країна» «у цій країні» на свою Богом дану рідну землю.
Станіслав ГРИНДА,  член Національної спілки журналістів України

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники