КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

За новими правилами

Як живе єдина міська об’єднана територіальна громада на Прикарпатті

KruhovskyjПоки нові ОТГ в області готуються до своїх перших виборів, тим часом ті громади, котрі наприкінці минулого року зробили свій вибір, вже живуть за новими правилами. Як це виглядає на практиці, чи вистачає коштів та з якими проблемами доводиться стикатися у щоденній роботі? Про це говоримо із Романом Круховським, головою Тлумацької ОТГ – єдиної міської об’єднаної територіальної громади на Прикарпатті.

– Ви маєте вже певні напрацювання за відносно невеликий період роботи територіальної громади. Починала діяти ОТГ на повному безгрошів’ї. Але фактично півроку ви повноцінно розпоряджаєтеся отриманими коштами. Що вдалося реалізувати і які виклики постали перед вами?

– Можна сказати, що перші півроку – це був період підготовки і перегляду бюджету. Зрештою, у місті це видно – лише через півроку після початку роботи почалися якісь роботи. Тепер ми набрали розгону. Плануємо освоїти усі виділені кошти до кінця поточного року. Звичайно, працювати важко, адже навіть у Конституції не прописано такого поняття як ОТГ. Там є область, район, селище, село. У нас чомусь все робиться швидкими темпами. На відміну від сусідньої Польщі, де процес утворення ОТГ триває десятки років. Напевно, світ вимагає від нас такого динамічного руху. Працюючи на цій посаді, бачу, що за утворенням таких громад є перспектива. Важливою у цьому плані є допомога зі сторони держави. Вона, можливо, сприяє тому, аби інші громади дивилися, брали приклад і також об’єднувалися. Нам із державного бюджету надійшло 5 мільйонів 118 тисяч гривень інфраструктурної субвенції, але документи до цього готувалися три місяці. Не мали такої практики ані ми, ані ті люди, котрі перевіряли ці документи в Києві. Наша ОТГ – одна із перших в області, котра стовідсотково пройшла проекти і почали освоюватися виділені кошти.
Зважаючи на те, що ми ще не мали практики, ми подали проекти відразу на 13 об’єктів. Ми хотіли, щоб якісь зміни відчули мешканці кожного населеного пункту, котрий увійшов до ОТГ. Першочергові об’єкти погоджувалися на виконкомах та затверджувалися на сесіях. Для цього навіть проводилися їхні позачергові засідання. Майже на всіх запланованих об’єктах розпочалися роботи, заплачені аванси. В основному це перекриття шкіл, клубів, заміна вікон на енергозберігаючі, щоб зекономити кошти, які нам доведеться платити за опалення.
 – Роботи багато, планів ще більше. А чи вистачає вам коштів?
– Їх завжди буде бракувати. Навіть за бруківку, котру до Дня Незалежності виклали у міському парку, ми домовилися виплачувати частинами протягом двох місяців. Якщо добре розібратися, то в нас основні доходи формуються завдяки політиці децентралізації, що дозволила значну частину надходжень податків та зборів залишити  в місцевому бюджеті.
– Який основний механізм бюджетоутворення? З чого складається дохідна частина вашого кошторису?
– Основне – це податок на доходи фізичних осіб, а також інші види податків. Разом з тим, варто зазначити, що велику частину бюджетоутворення складають трансферти з державного бюджету. Маємо два комунальні підприємства, але вони самотужки не можуть на себе заробляти. Наприклад, у літній період оплата працівникам підприємства «Нептун» нараховується з оплати за риболовлю на міському озері.
– Чи важко працювати із виконувачами обов’язків старост? Чому і досі не відбулися вибори старост?
– Виборів поки що не оголошуємо, бо на це потрібні чималі кошти. Аналогічна ситуація, знаю, у Печеніжині, хоча там ОТГ утворена ще у 2015 році. Разом з тим хочу наголосити, що  виконувачі обов’язків старост – це люди, котрі знають свою роботу. Вони багато років були сільськими головами, і тільки двоє із них нові.
– Зараз триває активний процес передачі майна із району у відання ОТГ. Чи маєте спірні питання щодо певних об’єктів?
– Так, маємо спірне питання щодо КП «Тлумач водоканал». Ми співпрацюємо із міжнародними донорами «DESPRO». Основна їхня вимога, щоб водоканал був у віданні міської ради. Наші всі депутати підтримали  це питання та звернулися з листом до районної ради. А вже комісія районної ради не погодила і навіть не винесла дане питання на засідання сесії. Недавно нам передали у користування новий спортивний зал на рік у зв’язку з тим, що район не може його утримувати. Було також спірне питання щодо розподілу медичної галузі. В інших містах, скажімо, поліклініка залишалася центром первинної допомоги, а лікарня переходила на другий рівень. У нас лікарі не мали такого бажання. Ми зійшлися на тому, щоб нам передали приміщення першого поверху адмінкорпусу, хоча й в оренду. Аби була можливість зберігати вакцини, ми закупили холодильник, будемо проводити ремонти. У Фонді регіонального розвитку нам повідомили, що по Україні 4 мільярди гривень будуть спрямовані на підтримку сільської медицини. Сподіваємося, що зможемо провести ремонти у ФАПах, а також придбати нове обладнання та медикаменти.
– Маєте одну дуже велику проблему – дороги. Через невідремонтовану роками вулицю Грушевського рейсові автобуси, котрі прямують до Городенки, не хочуть заїжджати у Тлумач. Коли ж буде обіцяна ще попередньою владою дорога?
– Питання складне у тому, що там не закінчені роботи із підключення до водогону. Необхідно зробити ще один перекоп дороги для підключення води і каналізації до корпусу Тлумацької гімназії, який зараз будується. Маємо вже готові документи із експертизи. 800 метрів цієї дороги коштуватимуть понад 6 мільйонів 700 тисяч гривень. Якщо знайдеться фірма, котра захоче робити ремонт в борг, ми будемо тільки раді. Далі будемо сподіватися на допомогу депутатів як обласної, так і Верховної рад. Якщо не буде охочих взятися за цю роботу, будемо змушені чекати наступного року.
На ремонт проблемної ділянки вулиці Шевченка ми заклали 1 мільйон 315 тисяч гривень, який розпочнемо вже найближчим часом. Ми добилися також виділення коштів на ремонт приміщень міської ради, підтвердженням чого є постанова Кабміну про виділення півмільйона гривень.
– Сміття – це проблема сьогодення чи не в усіх містах України. Як плануєте боротися із його постійним збільшенням?
– Стратегічним об’єктом для нас є місцевий полігон твердих побутових відходів, на який виділено екологічні кошти обласної ради для облагородження, де бувають проблеми із засміченням полів і доріг. У нас були представники із Голландії, котрі планують будувати на Прикарпатті чотири сміттєспалювальні заводи. Наш полігон їх цікавить як сортувальний. Якщо ми виконаємо всі вимоги, то, цілком імовірно, наступного року вони зможуть поставити сортувальну лінію. Звичайно, щоб полегшити роботу нашого комунального підприємства, треба, щоби люди платили за вивіз сміття. Ми плануємо встановити плату у розмірі 12 гривень з однієї людини. Основна проблема полягає в тому, що люди з сіл привозять сміття у місто і тут його викидають у сміттєві баки. Викидають і ті, хто не уклав договорів. З цим треба боротися, хоча механізм не дуже простий.
– Яка ситуація із приєднанням до ОТГ тих сіл, котрі ще не увійшли у громаду? Вони готові жити разом?
– У Тлумацькій ОТГ є одна «олійна пляма» – Палагицька сільська рада, куди входить чотири села. Незручність полягає у тому, що попередні навчальні роки підвіз дітей здійснювався за кошти місцевого бюджету Тлумача. Ми ініціювали зустріч із владою села. Люди нас зустріли із заявами, буцімто ми загарбники, хочемо їхніх грошей. Вони повідомили, що добровільно приєднуватися не хочуть, а коли буде примусово, то тоді приєднаються. Вони вже втратили близько півтора мільйона державної субвенції. Якщо до 15 жовтня не приєднаються, то на наступний рік вже не зможуть розраховувати на такі кошти. Маємо звернення від громад інших сіл про прагнення вступити у нашу ОТГ. Але це питання вони мають вирішити на сесіях своїх сільських рад.
Розмовляв Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники