КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

«Зараз той час, коли ми можемо «затягнути» іноземні інвестиції»

investicii-30Питання іноземних інвестицій – одне з пріоритетних для розвитку країни. Нещодавно Президент України Петро Порошенко підписав закон, який спрощує порядок їх залучення, а глава Кабміну Володимир Гройсман анонсує створення агенції з супроводу. Івано-Франківщина за розміром залучення іноземного капіталу в перерахунку на одну особу посідає п’яту сходинку серед усіх регіонів, а відтак є одним із лідерів. Про успіхи і проблеми у цьому секторі «ЗК» веде мову з начальником управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій ОДА Дмитром Романюком.  

– Пане Дмитре, якою є нині ситуація із надходженням іноземних інвестицій?

– Є негативні фактори, які впливають на цей процес, але є й позитивні. Однозначно негативний фактор – це військові дії та  економічна криза, яка з цього випливає. Але бізнес рахує не тільки ризики, а вони у нас є високими, але й переваги. Україна стає цікавою інвесторам. Це величезний майданчик для розміщення виробництв, насамперед тому, що в нас дешева робоча сила. Зважаючи на девальвацію гривні, середня зарплатня в Україні стала нижчою, ніж у Китаї. Та якщо до нас прийдуть «довгі» інвестиції, а оплата праці за якийсь час зросте у рази, то виробництва вже ніхто не забере. І те, що нині є негативом, з часом зіграє нам на користь…
Другий наш плюс – це логістичне наближення. Ми набагато ближче до Євросоюзу, де величезний ринок. Приміром, з Західної України товар потрапить в ЄС за день-два, тоді як з Китаю його везтимуть, щонайменше, тиждень-два. Додайте до цього договір про вільну торгівлю між Україною і ЄС, а також договір про Асоціацію. Все це дозволяє розміщувати тут виробництво і експортувати. Йдеться не тільки про створення нових робочих місць, але й про позитивне сальдо платіжного балансу країни. Зараз саме той час, коли ми можемо залучити іноземні інвестиції.
– Ви кажете про ситуацію в країні загалом. А як щодо Прикарпаття…
– Потрібно розуміти, що будь-яка робота із залучення іноземних інвестицій – від моменту презентації до їх зарахування – може тривати до трьох років. Ми на рівні ОДА, на рівні органів місцевого самоврядування зібралися і домовилися про наступне: ми єдині в тому, що інвестиції можуть підняти рівень економіки і рівень добробуту громадян, тому якщо є пропозиція – ми «танцюємо» і «бігаємо» зі швидкістю професійних спортсменів.
Законодавча база у нас вкрай зарегульована, що лякає інвесторів. Тому в рамках реалізації платформи «Єврокарпатська ініціатива» пропонуємо їм повний супровід. Першим паростком такого підходу стало підписання угоди з компанією Leoni, яка зведе підприємство з виготовлення кабельної продукції.
Наше управління займалося цим проектом три місяці, і зрештою ми зуміли «вирвати» його у Львівщини, де в Leoni вже є подібне виробництво. У них був певний запит. Ми запропонували сім ділянок, звели всю інформацію в єдину базу. Попрацювали настільки якісно, запропонували такі умови, що вони прийняли рішення розмістити новий завод у Коломиї. Все було зроблено максимально швидко. Навіть швидше, ніж сама компанія проходила свою внутрішню бюрократію. Вже підписаний договір про оренду земельної ділянки на тривалий термін. І якщо спершу була мова про одну чергу виробництва, то тепер інвестор вже готовий зводити дві. До 2021 року планується працевлаштувати 8 150 працівників. Це дуже багато. До речі, Leoni  платить своїм працівникам порівняно більше, ніж аналогічні компанії. Ми задекларували в угоді те, що зарплата на заводі у Коломиї буде не нижчою, ніж у Стрию.
– Майже одночасно з Leoni в область мала намір зайти компанія NAWARO…
– Це також мала бути дуже велика інвестиція. Йшлося про найбільший біогазовий завод у світі. Проблема полягала у тому, що їм необхідна велика кількість місцевої сировини. Вони до кінця не дослідили ринок. Заявили, що заходять. Ми підписали меморандум, але згодом виявилося, що вільних земельних угідь недостатньо (основною сировинною базою для біозаводу є відходи сільськогосподарської рослинної продукції – прим. авт.).
– Чим Івано-Франківщина цікава для інвестора?
– Потрібно розуміти, які в нас є переваги. До прикладу, необхідно працювати у напрямку розконсервації газонафтових родовищ. Технології, які були раніше, 20-30 років тому, не дозволяли їх ефективно експлуатувати, і вони були закриті.
Ще один напрям – деревообробка. Введено заборону на експорт лісу, окрім сосни. І це плюс. Це дає можливість розвиватися внутрішньому виробнику, бо жоден бізнесмен не придбає обладнання, що вартує мільйони євро, коли є можливість просто зрубати дерево і вивезти його за кордон. Мені лісники розповідали, що в високогір’ях лежить безліч деревини, яка просто гниє, а місцеві деревообробники не мають відповідної техніки, щоб її звідти дістати. Однак, якщо сюди прийде якісний інвестор, то він однозначно захоче бачити відкритість у сфері законодавства, а ці питання регулюються на рівні Верховної Ради.
…Зараз область робить усе для реалізації «Єврокарпатської ініціативи». Потрібно розвивати транспортну інфраструктуру. Минулого року відремонтовано автодорогу Львів – Івано-Франківськ, цього року реконструюється магістраль Івано-Франківськ – Чернівці. Поступово ми стаємо таким собі логістичним хабом. Для інвестора транспортна інфраструктура має велике значення. Працюємо з ЄБРР щодо виділення коштів на дорогу Н-09 у напрямку Закарпаття. А це вже інвестиції в туристичну галузь.
– Які проекти, з числа втілених, на вашу думку, є найбільш цікавими?
– З точки зору економіки найбільш цікавими є високотехнологічні виробництва з високою доданою вартістю. Але загалом наразі для області є цікавими усі проекти із залученням іноземних інвестицій, а це: «Електролюкс», «Тайко-Електронікс», ВО «Карпати» (Delphi), «Леоні»… Плюс цих компаній у тому, що вони приносять сюди свій попит. Вони дають заробітну плату нашим працівникам. Це може бути 20 чи 40 мільйонів гривень у місяць. Вони возять людей з навколишніх сіл – це зайнятість населення, це додаткове споживання, це можливість розвитку малого підприємництва. Воно має кумулятивний ланцюговий ефект.
В нас є «Кроно-груп», які проводять поглиблену переробку деревини. Є компанія «Памібро», один з лідерів з виготовлення паперових пакетів. «Даноші» ми робимо супровід, вони будуть будувати новий м’ясопереробний завод. І це класно. Це вже не просто відгодівля свиней, а продукція з доданою вартістю. Вони планують збудувати новий біогазовий завод…
– Які сектори економіки Прикарпаття ще не отримали достатньої уваги інвестора?
– На мою думку, це поглиблена обробка деревини. Але вирізка дерев має здійснюватися як в усьому цивілізованому світі із врахуванням усіх екологічних норм. Ми маємо робити так, щоб не нашкодити довкіллю. Образно кажучи, не просто вивезти дерево і заробити на ньому десять доларів, а вивезти шафу і заробити на ній 500 і при цьому створити тисячі робочих місць. Але обов’язково, коли ми підбираємо інвестора, звертаємо увагу на те, щоб він не мав потенційної можливості забруднювати область. Про якусь «хімію» немає й мови…
Великою перепоною в нашій роботі була постанова Кабінету Міністрів, що забороняла закордонні відрядження. Тобто ми не могли виїхати до інвестора і провести з ним переговори, як це практикується у всьому світі. Доводилося використовувати скайп, інтернет… Зараз ми закінчуємо роботу над амбітним промороликом на декількох мовах. Закінчено роботи над новим буклетом. Будемо працювати над сайтом, щоб інвестор міг зайти і швидко оцінити, де є вільні земельні ділянки, де є виробничі площі…
Володимир Горощак

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники