КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Три відзнаки відомого прозаїка

Три відзнаки відомого прозаїка

10:52:23, 6 Червень 2018

Відбулося нагородження переможців міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2018». Два ро[...]

No thumbnail available

Перепони інвестиціям

10:46:07, 6 Червень 2018

У Івано-Франківську бракує великих земельних ділянок та вільних виробничих площ, які б можна було за[...]

Майже готова

Майже готова

09:56:42, 6 Червень 2018

Вулицю Станіславську після капітального ремонту відкриють через два тижні. Про це повідомив директо[...]

Місто квітне і зеленіє

Місто квітне і зеленіє

09:54:39, 6 Червень 2018

За три останні роки в Івано-Франківську посадили 1927 дерев та чотири тисячі кущів, з яких не прижил[...]

No thumbnail available

Зміна вивісок

09:49:22, 6 Червень 2018

На позачерговій сесії депутати міської ради змінили назви однієї комунальної установи та трьох навча[...]

Надмірна старанність

Надмірна старанність

06:29:06, 6 Червень 2018

В сучасному Івано-Франківську час від часу виникають скандали через примусове збирання грошей з бать[...]

No thumbnail available

Злодій під ліжком

06:27:40, 6 Червень 2018

У 1904 р. мешканець Богородчан Маркус Проппер приїхав до Станиславова і зупинився в готелі «Європейс[...]

No thumbnail available

Гортаючи «перевал»

06:25:49, 6 Червень 2018

Уроки української революції Червоно-чорні кольори, що символізують гасло націоналістів «Воля або см[...]

У прикарпатських полісменів – новий очільник

У прикарпатських полісменів – новий очільник

11:39:52, 6 Червень 2018

Начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначено  полко[...]

No thumbnail available

Місто позбувається МАФів

09:31:27, 6 Червень 2018

За два останні роки в Івано-Франківську демонтували 539 самовільно встановлених малих архітектурних [...]

Зберегти, що залишилося

DSC08661_resize (1)Вулицю Шевченка хочуть долучити  до історико-архітектурної заповідної зони
Після сучасної реконструкції і початку зведення кількох новобудов одну з найдавніших вулиць Івано-Франківська – імені Тараса Шевченка – зараз хочуть долучити до історико-архітектурної заповідної зони, щоб поширити на неї дію мораторію на нове будівництво. З такою ініціативою недавно виступив міський голова Руслан Марцінків. Він вважає, що цей крок дасть змогу зберегти на цій вулиці бодай те, що ще остаточно не втрачене. А нові багатоповерхівки, які там зараз зводяться і проти яких протестують мешканці, мовляв, на совісті попередників, котрі це дозволили.

«На наступній сесії міської ради ініціюватиму перед депутатами включення вулиці Шевченка до об’єктів історико-архітектурної заповідної території Івано-Франківська, – підтвердив свій намір Р. Марцінків. – Минулого року ми запровадили мораторій на будівництво в історичному середмісті, а тепер пропоную розповсюдити дію заборони і на вул. Шевченка. Що стосується будівництв, котрі вже розпочались і дозволи на які видала також і попередня влада, то їхню законність нехай визначать правоохоронні органи. На їх компетентність у цій справі я дуже сподіваюсь». Він також додав, що місто готове співфінансувати реставрацію фасадів і дверей будинків на цій вулиці. «На Шевченка фасади та старовинні двері треба відремонтувати. Ми готові співфінансувати. Але треба шукати власників будинків. Якщо власники – університет чи банк, то вони можуть самі відремонтувати. Почнемо з цієї вулиці, а потім перейдемо на інші», – сказав Р. Марцінків.
Начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Володимир Ідак до такої ініціативи мера ставиться позитивно, називає її логічною і наголошує, що все, що дійшло до нашого часу, має свою історичну, містобудівну і культурну цінність. «Історико-архітектурна заповідна територія визначена давно і  охоплює лише центральну частину міста. Але логічно долучати до неї такі вулиці, як Шевченка, щоб зберегти те, що ще маємо. Все, що дійшло до нас – все має свою цінність, яку, на жаль, не цінуємо», – каже В.Ідак.
Водночас він визнав, що визначений у попередні роки статус історико-архітектурної заповідної зони центральної частини Івано-Франківська фактично не вплинув на її збереження і запобігання спотворенню новобудовами, які не вписуються в архітектурний ансамбль, але дав зрозуміти, що не бажає говорити на цю тему. «З мого боку це буде не коректно, адже це було ще до мене. Але я не пригадую, щоб це подіяло. Проте це не значить, що зараз не треба ініціювати і прописувати такі речі», – сказав В. Ідак.
Він також зазначив, що міській владі необхідно нарешті ухвалити новий генплан і ряд містобудівних норм та правил, яких би мали дотримуватися всі забудовники. «На нашому рівні ми не завжди можемо на щось впливати. Потрібні міські правила забудови, якими було б передбачено, скажімо, не допускати будівництва вище якогось визначеного рівня і яких би всі свято дотримувалися, – наголошує В. Ідак. – Зараз же порушуються очевидні речі. І порушують їх забудовники, переслідуючи свої меркантильні інтереси у гонитві за квадратними метрами у новобудовах».
Все це, за його словами, стосується і вулиці Шевченка, де є багато будинків, які треба зберегти і відреставрувати. «Вулиця має свою містобудівну цінність. Треба зберегти структуру забудови, лінійність, висотність, масштабність, пластику. Якщо будуть ухвалені такі рішення, то вже ніхто не погодить нового будівництва, яке не відповідатиме таким вимогам», – каже В. Ідак.
А ось колишній начальник відділу охорони культурної спадщини архітектор Ігор Панчишин вважає, що рішення про внесення вулиці Шевченка до історико-архітектурної заповідної зони мали б ухвалювати фахівці, і наголошує на необхідності дотримання при цьому певної процедури. Він також нагадав, що свого часу місто заплатило 400 тис. грн. інституту «Західпроектреставрація» за розроблення історико-архітектурного опорного плану Івано-Франківська.
«Є генплан, історико-архітектурний опорний план, там все прописано. Якщо міська рада хоче внести зміни, то має запитати у фахівців. Не можна казати, добре це чи погано. Треба знати, для чого це робити і що це дасть. Є відповідна процедура, – каже І. Панчишин. – У місті є 600 будинків-пам’яток, які повинні мати охоронну зону. І взагалі – Івано-Франківськ є у списку історичних міст. У ньому все підлягає охороні культурної спадщини, незалежно від статусу вулиці».
Вулиця Шевченка належить до найдавніших у нашому місті. Ще у 18 столітті вона вела до дубового гаю, а зараз сполучає центральну частину Івано-Франківська з міським парком. За інформацією краєзнавця Михайла Головатого, на початку 19 століття тут налічувалося всього 16 одноповерхових садиб. Згодом вона стала досить популярною у забудовників і перетворилася у цікавий містобудівний та архітектурний комплекс, у якому представлені зразки класицизму, еклектизму, модерну та конструктивізму.
Левко КУТИНСЬКИЙ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники