КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

«Живемо у час штучних літературних «звізд»

Євген БАРАН:

BaranЛітература сьогодні відіграє роль дзеркала. На сторінках книжок ми знаходимо все те, чого боїмось і від чого навіть сахаємось у реальному житті. Та не завжди герої літературних творів стають прикладами для наслідування. Ба навіть більше, вони тягнуть за собою цілий шлейф табу і цензури. З чим це пов’язано? Чому у 21 столітті, коли навколо вирує система вседозволеності, раптом появляється цензура на книжки? Про сучасні тенденції в літературі та скандали навколо заборони деяких творів для дітей говоримо із літературним критиком Євгеном Бараном.

– Література йде в ногу із суспільними явищами. Тому дуже часто на сторінках книжок можна знайти відображення навколишніх подій. Чи завжди письменникам для натхнення потрібно надихатися пережитими емоціями?

– Письменнику завжди треба залишатися чесним. Мати мужність вириватися за межі кон’юнктури. У нас таких письменників – на пальцях однієї руки. Першою в цьому ряді назву Галину Пагутяк. А емоції? Емоції можуть бути подразником до написання, але ніколи не змусять змінитися. Тим більше змінити світ навколо себе.
– Книжкові пропозиції від літераторів співпадають з очікуваннями читачів? Яка література має більший попит?
– Письменник,  який повністю орієнтується на читацькі смаки, приречений на забуття. Це треба пам’ятати.
Зараз пішла мода на жанр фентезі. Ось і новий нобеліянт Кадзуо Ісіґуро полонив читачів своїми антиутопіями. Щодо себе, то коли я і сприймаю фентезі, то тільки у виконанні Андре Нортон. Або ж українська класика – Юрій Смолич «Прекрасні катастрофи», Володимир Владко «Аргонавти Всесвіту», «Нащадки скіфів», «Сивий капітан», можливо ще один-два автори.
Також є запити на молодіжні романи, соціальні, історико-авантюрні, біографічні,  філософсько-дидактичні притчі (насамперед, Мирослав Дочинець), жіночі історії.
Тут не вгадаєш із жанром, який «востребований». Бо завжди знаходиться автор, який перекреслює будь-які статистичні підрахунки і повертає читача обличчям до нібито нудного чи архаїчного жанру.
– Чи повинен письменник провокувати читача?
– Свідомі провокації закінчуються несвідомою ізоляцією. Казав Сенека: якщо можемо, то говорімо сміливіше, якщо ні – то відвертіше. Це один із принципів, якого я особисто намагаюся дотримуватися.
Провокації, світоглядні, естетичні, інтимні тощо, якщо вони не мають на меті авторської внутрішньої зміни, нікому не потрібні.
– Нещодавно чимало галасу здійнялося навколо дитячої книжки «Майя та її мами» Лариси Денисенко. Вам не здається, що така реакція у суспільстві розігрівається штучно?
– Не просто штучно, а цинічно штучно. Ми живемо у час штучних літературних «звізд». Ситуація з книжкою цієї літераторки є свідченням того, що людина не хоче думати і не хоче змінюватися. Тому в цьому випадку, як і в деяких інших, я не так би складав провину на автора, як на читача. Письменник хоче заробити, він пропонує той продукт, який беруть. А чи він якісний чи швидко псується, – це вже не його проблема. На жаль, таких письменників, які живуть і пишуть за цим принципом,  більшість.
– Чи можна розцінювати книжку про одностатеву сім’ю як виклик сучасному світу і загрозу моральної деградації дітей?
– Усі ці розмови про одностатеві шлюби і заохочення до них є ідеологічною стратегією тих, які вважають, що керують світовими процесами. На індивідуальному рівні такі зв’язки – гомосексуальні чи лесбійські – не більше  як вияв психічної або ж фізіологічної хвороби. Коли такий «продукт» пропонується під маркою свободи вибору чи проголошується так званими ліберальними цінностями, це тільки означає, що суспільство піддається маніпуляціям, і як таке – не готове до змін. У цьому сенсі я християнин-консерватор. Тому на ваше запитання відповідаю – так, це несе загрозу моральній деградації спільноти і є викликом християнським цінностям.
– Аналогічною додатковою рекламою творчості став і скандал навколо «Часодіїв» Наталі Щерби. Чому так неоднозначно сприймаються книжки?
– Про книжки Наталі  Щерби говорити не буду. Хто хоче, нехай читає. Це не моя лектура. А сам «шкандаль» виглядав штучно розкрученим.
Книжки сприймаються неоднозначно з різних причин. Бо є різні книги, і різна у них мета. Бодлер, Мопассан, Міллер, Селін, Буковські, – попри всі виклики, які несли книги названих авторів, вони були й індивідуальним протестом проти суспільної брехні, тому й стали класикою. Сучасні ж автори «скандальних» книг банально хочуть заробити, і тільки.
– Чи мають право на життя такі літературні твори?
– Розумне суспільство обмежувало б доступ до таких книг дітям. Не заперечувало повністю, а обмежувало з тим, щоби вони, коли будуть готові, самі зробили вибір. Моральна шкода від цих книг в тому, що їх бере до пізнання неготовий дух. А казав Августин: нема нічого гіршого за неготовий дух.
– Які тенденції сьогодні переважають у літературних творах?
– Пишуть про все. Навіть про те, в чому не розуміються і чого не знають.
Найголовніша тенденція незмінна: хто ми, чому тут і куди йдемо. Просто різні автори в міру своїх творчих можливостей і таланту пробують відповісти на ці сакральні запитання. Про світоглядних графоманів і нездар мови не веду. Вони завжди будуть писати, і завжди їхні книжки виглядатимуть актуальними.
– Чи є теми, до котрих автори воліють взагалі не братися?
– Особисто я вважаю, що так, є теми, за які письменникові краще не братися. Але тут є вибір для кожного. Завжди треба думати не про тему, а прислухатися до свого внутрішнього голосу, який скаже, до чого ти готовий, а з чим тобі варто зачекати.
Розмовляв
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники